День істини і гра мільйонів

На сьогоднішній день, 16 червня, спікер обіцяв низку важливих резонансних парламентських рішень. Але напередодні консультації затягувались, а ще обранці зібралися летіти на футбол…

фото: Микола Білокопитов (журнал “Віче”)
Нардеп Руслан Князевич, який є головою комітету з питань правової політики і правосуддя, напередодні заявив, що нинішнє вечірнє засідання парламенту може не відбутись. Адже велика кількість обранців планує полетіти у Францію, щоб вживу на стадіоні дивитися матч збірної України з футболу на Євро-2016. Це, звичайно, звучить смішно, але сам факт того, що футбольний матч ставить під сумнів проведення засідання вищого законодавчого органу країни, і про це голосно говорять самі ж нардепи, дуже яскраво демонструє рівень української політики.
Деякі ЗМІ з посиланням на свої джерела у парламенті також повідомляють, що в робочий час летіти на футбол чартерним рейсом збираються щонайменше 60 депутатів. Матч розпочнеться о 19.00, летіти треба, звичайно, раніше (ЗМІ повідомляють, що чартер з нардепами і членами української федерації футболу  відлітає з терміналу Д аеропорту “Бориспіль” о 13.00). В опустілому сесійному залі, у такому випадку, ухвалювати рішення буде, м’яко кажучи, проблематично. І вже буде не до сміху. 
Учора представники “Народного фронту” обіцяли фотографувати в аеропорту й оприлюднювати імена тих депутатів, які проміняють на футбол голосування за законопроект про зарахування у бюджет майна екс-чиновників до вироку суду. 
До речі, у середу спікеру Андрію Парубію довелось на дві години раніше закривати пленарне засідання, бо не було кому голосувати. Потім виявилось, що не було і кворуму на засіданні комітету питань правової політики і правосуддя, який в цей день мав заслухати поданих Президентом кандидатів до ЦВК і сказати своє слово щодо цього подання.

Чи повертатимуть статки Януковича?

Зауважимо, що 16 червня мало б стати дуже важливим для парламенту днем. Ми вже загадали законопроект про спецконфіскацію. Парламент після кількох невдалих спроб у березні вже ухвалював у першому читанні законопроект, який передбачає повернення в дохід держави грошових коштів, валютних цінностей, державних облігацій України, казначейських зобов’язань України, дорогоцінних металів, каміння, інших цінностей та доходів від них до ухвалення вироку суду. Зокрема,  якщо підозрюваний понад півроку ухиляється від слідства. Цей документ до другого читання мали доопрацьовувати, але у комітеті законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності (під головуванням представника “Батьківщини” Андрія Кожем’якіна) його забракували, також були зауваження від Ради Європи і, зрештою, законопроект був знятий з розгляду. Тепер з’явився новий законопроект, який фактично дублює попередній, але там вже начебто, за словами його ініціаторів, враховано рекомендації Ради Європи. Документ найбільше відстоює “Народний фронт”, нардепи від якого відзначають, що ухвалення відповідного закону дозволить вже зараз повернути державі мільярди Януковича і спрямувати їх для української армії. Учора новий законопроект підтримав комітет з питань нацбезпеки й оборони (який очолює нардеп від “Народного фронту” Сергій Пашинський). І також “фронтовики” заявляють, що сьогоднішнє голосування покаже, хто є справжнім патріотом в парламенті. Своє слово у Facebook додав і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, який навіть вирішив підганяти депутатів до голосування ненормативною лексикою. “Ну що, судячи з усього завтра буде Чесний четвер .. І депутатська дилема для більше, ніж 60-ти депутатів летіти на футбол до Франції або голосувати за конфіскацію грошей награбованих Януковичем – не дилема зовсім, а простий вибір між б…ством і совістю!”, – написав він 15 червня.

Що буде з оновленням ЦВК?

Також ми вже згадували про процедуру оновлення ЦВК. Президентське подання нині могло з’явитись у порядку денному, щоправда, для цього ще була потрібна, як заявляв спікер Андрій Парубій, узгодження з профільним комітетом і впевненість у голосах. Станом на вчорашній день, нічого з цього не було. Як уже зазначалось, у профільному комітеті не було кворуму, але затримка була насамперед через те, що фракції так ще й не домовились щодо голосування. “Була заява керівників фракцій про те, що вони просять, в зв’язку з політичними консультаціями, не проводити засідання комітету з розгляду питання, пов’язаного з ЦВК”, – розповів перший заступник голови комітету нардеп від “Народного фронту” Леонід Ємець, повідомляє інформагентство Українські новини. Він сказав, що прохання було від власне “Народного фронту” і БПП. Водночас голова комітету Руслан Князевич, який представляє БПП, заявив, що президентське подання розглядатимуть після усіх консультацій і зустрічей кандидатів до ЦВК із фракціями. А таких зустрічей, за його словами, захотіли “Батьківщина” та “Радикальна партія”. Тут також зазначимо, що раніше про намір ухвалювати рішення щодо голосування тільки після заслуховування всіх кандидатів заявляли і в “Самопомочі”.
Повідомляється, що начебто нині фракції можуть провести “оглядини” запропонованих Президентом 11 кандидатів до ЦВК. Зрештою, і профільний комітет може оперативно зібратись. Але загалом, принаймні станом на вчорашній день, взагалі винесення президентського подання на голосування у четвер виглядало малоймовірним. Є ще завтрашній день, але по п’ятницях депутати також не дуже організовано відвідують пленарні засідання. А далі – довга перерва у пленарній роботі парламенті аж до 5 липня, а там, як вже повідомляла “Пошта”, проміжні вибори у семи округах 17 липня, тому все чіткіше вимальовувалась перспектива збереження нинішнього складу ЦВК до осені.

Чи люструватимуть КС?

Щодо інших важливих питань, то спікер Андрій Парубій також висловлював сподівання на те, що сьогодні, 16 червня, парламент може розглянути зміни до люстраційного закону. “Венеційська комісія внесла певні правки. Але в парламенті вже є законопроект, який вносить зміни до закону “Про очищення влади”. І який всі ці застереження, що дала Венеційська комісія, знімає. Отже у вівторок ми зможемо його включити в порядок денний сесії. В середу цей закон зможе бути розглянутий на комітеті. І в четвер ми його поставимо на розгляд. З моменту, коли ВР його ухвалить у першому читанні, цей закон має бути знятий з провадження Конституційним судом. Ми повинні цього добитися. Не можна допустити будь-якого реваншу”, – заявляв Парубій в понеділок. 
Ці зміни, серед іншого, мали б передбачати люстрацію і нардепів, і Президента, і Конституційного суду. А нагадаємо, що судді КС, шестеро з яких у 2010-му “охрестили” конституційний переворот Януковича, і проти яких СБУ у 2015-му відкрила кримінальне провадження, вже понад рік розглядають можливість скасування основних положень закону про очищення влади. І як повідомляли низка нардепів та ЗМІ, минулого тижня в КС вже була готова резолютивна частина рішення щодо скасування люстрації. В закритому режимі КС продовжує розгляд цього питання. 
Крок на випередження парламент міг зробити ще рік назад, адже проект змін до люстраційного закону, був зареєстрований у ВРУ ще в квітні 2015-го. Але до голосування потрохи доходить тільки тепер. Та ще й питання, коли це голосування насправді відбудеться, бо процедура, яку озвучив Парубій цього тижня, одразу пішла не так. У вівторок парламент так і не зміг включити до порядку денного зміни до закону про люстрацію, бо не вистачило голосів.  Профільний комітет, а це також комітет з питань правової політики та правосуддя, учора вдень, як вже відомо, нормально зібратись не міг. Тож подальша доля цього питання залишалась невідомою. 

Обіцянок було багато, але…

Також спікер Андрій Парубій анонсував на цей тиждень, зокрема спочатку у вівторок включення до порядку денного й ухвалення у четвер змін до регламенту для реформування ВРУ на основі рекомендацій місії Європарламенту. В Раді зареєстровано один відповідний законопроект, під яким стоять підписи власне спікера Андрія Парубія, першого віце-спікера Ірини Геращенко, а також лідерів фракцій БПП, “Народний фронт”, “Самопоміч” та “Радикальної партії”. А також є ще чотири альтернативних законопроекти. Жодного з них так і не вдалось включити до порядку денного в останній день травня. Така ж історія повторилась вже 14 червня. 
Тож, якщо подивитись на загальну картинку напередодні, попри різні обіцянки сьогоднішнє пленарне засідання може обійтись і без оновлення ЦВК, і без люстрації Конституційного суду, і без парламентської реформи. Закон про спецконфіскацію нардепи мали б розглянути, але ми з цього починали, ще невідомо, скільки депутатів буде у сесійному залі і скільки годин вони зможуть нормально попрацювати. 

P.S. Після здачі номера у друк ще могла з’являтися інформація про якісь домовленості, зокрема щодо ЦВК,  і про те, які питання будуть розглядатись, а які точно перенесуться (парламентарі люблять домовлятись ближче до ночі). Зрештою, нині вже все можна буде побачити під час пленарного засідання. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4834 / 1.62MB / SQL:{query_count}