Мільярд від США

Український та американський уряди підписали угоду про третій транш кредитних гарантій

фото: kmu.gov.ua
Україна і США 3 червня нарешті підписали угоду про черговий транш гарантій на мільярд доларів для нашої держави. Про це повідомляє сайт українського Мінфіну. Угоду від імені уряду України підписав міністр фінансів Олександр Данилюк, від уряду США – посол США в Україні Джеффрі Пайєтт та уповноважений представник місії USAID Джоель Сандефур. Також на цій церемонії були присутні наші Президент Петро Порошенко та прwwем’єр Володимир Гройсман.
Йдеться про випуск українських єврооблігацій на суму один мільярд доларів під кредитні гарантії США. Відсоткова ставка за цими облігаціями не перевищить 2 відсотки річних, а строк погашення – п’ять років. 
“Ця гарантійна Угода є частиною дво- та багатосторонньої економічної підтримки України, що включає чотирирічну програму МВФ (Механізм розширеного кредитування) та відображає збільшення підтримки економічних реформ українського уряду. Угода покликана підтримати програми економічних реформ України, що підтримуються МВФ, Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та іншими членами міжнародної спільноти, а також забезпечити подальший доступ України до ринків капіталу. Кошти від випуску облігацій надійдуть до загального фонду державного бюджету та будуть використані на соціальну підтримку найбільш уразливих українців від впливу економічних факторів, у тому числі в результаті приведення тарифів на газ до ринкового рівня”, – зазначають у Мінфіні.
Також у Міністерстві нагадують, що це вже третій транш кредитних гарантій від США, а у 2014-15 роках такі угоди дозволили Україні залучити на зовнішніх ринках за рекордно низькими ставками два мільярди доларів на реформи.
Тут треба також нагадати, що розмови про третій транш такого кредиту для України йшли місяцями. У ЗМІ з’являлась інформація про те, що американці прив’язали такий крок до успішності українських антикорупційних реформ, важливою частиною яких вони бачили, зокрема, зміну Генпрокурора Шокіна. 
На початку квітня цього року під час візиту українського Президента Петра Порошенка до Вашингтона його американський колега Барак Обама, а також віце-президент США Джо Байден заявили про готовність їхньої держави надати нам черговий транш кредитних гарантій, а щодо умов, то говорили про необхідність формування нового уряду та завершення політичної кризи. Кадрові питання українському Президентові, зрештою, вдалося вирішити, щодо реформ ще можуть бути питання, але, як бачимо, США допомогу таки надали.
“Це є свідченням того, що США для України є надійним стратегічним партнером… Це буде сприяти економічному зростанню України. Я дуже вдячний США за таку своєчасну і важливу допомогу нашій  державі. Впевнений, що за допомогою світової коаліції на підтримку України ми відбудуємо нашу державу… Ми йшли до цього довгі місяці, впроваджуючи реформи, забезпечуючи ефективну боротьбу з корупцією, роблячи відповідні кроки по ухваленню законодавства, фіналом яких стало вчорашнє прийняття змін до Конституції”, – заявив 3 червня на церемонії підписання угоди Петро Порошенко, повідомляє прес-служба гаранта.
“Підписання Угоди про кредитні гарантії є свідченням помітного та суттєвого прогресу реформ в Україні, які Вам, пане Президенте, та українському уряду вдалося досягнути”, – зазначив американський  посол Джеффрі Пайєтт.
Це має позитивно вплинути і на виділення наступного траншу від Міжнародного валютного фонду, який наша влада очікує у липні. Варто зауважити, що нещодавно в українському парламенті виник скандал щодо проекту оновленого меморандуму про співпрацю України з МВФ. 
Так, у понеділок, 30 травня, лідери нині опозиційних фракцій “Батьківщина” та Радикальної партії вимагали від уряду оприлюднити цей проект і публічно обговорити, бо відповідно до того документу, який потрапив до них, Україна бере на себе такі зобов’язання, які приведуть до економічної, політичної, соціальної та фінансової кризи. 
Юлія Тимошенко, зокрема, заявляла про плани влади щодо  збільшення “підвищення тарифів на тепло, газ, скасування пільгових термінів переходу на пенсію “за законом Тигіпка”, яким вік виходу  на пенсію для жінок збільшено до 60 років, сміхотворну індексацію зарплат та пенсій, скасування пільг для малих фермерських господарств, скасування вже у червні мораторію на продаж сільськогосподарської землі”. Такий проект меморандуму навіть було оприлюднено в інтернеті. 
Водночас, прем’єр Володимир Гройсман заявив, що ще нічого не підписано, оприлюднений проект меморандуму є фейковим, а справжній ще до кінця не узгодили. Як тільки це відбудеться, тоді уряд його і покаже. Про те, що робота над меморандумом з Україною триває, 2 червня розповів  і  прес-секретар департаменту зовнішніх відносин МВФ Вільям Мюррей.
Нагадаємо, що чотирирічна кредитна програма МВФ для України, відкрита у березні 2015-го, передбачає виділення близько 17 млрд доларів. Минулого року наша держава отримала два (загалом 6,7 млрд доларів) із чотирьох запланованих траншів. 
З осені 2015-го кредитна програма призупинилась і було багато заяв про можливість взагалі припинення співпраці між МВФ та Україною, якщо наша держава не розв’яже внутрішні політичні кризи, не ухвалить потрібні закони і  не проводитиме реформи. 
Нарешті у середині травня цього року Україну таки відвідала місія МВФ. Роботою нового уряду ці ревізори залишились начебто задоволеними. Відтоді наші урядовці чекають на липневе рішення Ради виконавчих директорів МВФ. Планується, що після перегляду програми третій транш становитиме 1,7 млрд доларів і, за прогнозами експертів, він буде єдиним у цьому році.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.8905 / 1.58MB / SQL:{query_count}