Український Президент Петро Порошенко на вихідних повідомив, що після звільнення Надії Савченко є попередня домовленість з російською владою про повернення додому також політв’язнів Геннадія Афанасьєва та Юрія Солошенка.
“Я далекий від того, щоб зараз давати будь-які дати, обіцянки або називати багато прізвищ. Можу сказати лише, що, за попередньою домовленістю, ми маємо розраховувати на повернення додому Афанасьєва та Солошенка”, – зокрема, сказав гарант 29 травня в інтерв’ю телеканалу “Інтер”.
Зазначимо, що як тільки Савченко приземлилась на українській землі 25 травня, хороші новини щодо ще двох українців до кінця цього місяця анонсувала й перший віце-спікер Ірина Геращенко. А Петро Порошенко також тоді говорив про Афанасьєва та Солошенка, які “перебувають у надзвичайно важкому стані здоров’я: рак, сепсис”.
Учора ж, 30 травня, стало відомо, що вони вже написали прохання про помилування на ім’я президента Росії Володимира Путіна. Це має спростити їх повернення. Водночас адвокат Афанасьєва Олександр Попков повідомив, що прохання писались без визнання вини, повідомляє “Медуза”.
Щодо реакції російської влади, то прес-секретар Путіна Дмитрій Пєсков 30 травня традиційно заявив, що нічого не знає про домовленість щодо Афанасьєва і Солошенка. Але і про обмін Савченко на двох спецпризначенців він також “не знав” до останньої хвилини.
Найстаршого політв’язня, 73-річного колишнього директора полтавського оборонного заводу “Знамя”, Юрія Солошенка в Росії засудили до шести років за “шпигунство”. А Геннадій Афанасьєв на російському судилищі отримав сім років тюрми через справу так званих кримських терористів, по якій також проходили Олег Сенцов та Олександр Кольченко (вони зрештою отримали 20 і 10 років тюрми). Український Мін’юст неодноразово надсилав до Росії листа з вимогою повернути усіх згаданих політв’язнів.
Відомо, що Олег Сенцов та Олексадр Кольченко наприкінці квітня заповнили усі необхідні документи для їх передачі Україні. Але як далі розвиватиметься процес їх звільнення ще не відомо.
Щодо цього зазначимо, що колишній адвокат Савченко Марк Фейгін написав до Путіна відкритого листа. “Обставини помилування Савченко і подальший її обмін на Єрофєєва і Александрова 25 травня 2016 року вселили певні надії на вирішення ситуації з іншими засудженими українськими громадянами, які залишаються в РФ. Зокрема, Юрій Солошенко, Геннадій Афанасьєв, Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Олексій Чирній, Микола Карпюк, Станіслав Клих, Валентин Виговський, Сергій Литвинов, Хайсер Джемілєв, Олександр Костенко і низка інших… Наявність політв’язнів у Росії – це ганьба для країни, яка вважає себе цивілізованою. Таким же ганебним фоном війни на Донбасі стала шалена українофобія у вітчизняних ЗМІ (російських, – “Пошта”), розв’язана на догоду інтересам влади і з прямого їхнього потурання. Потворна ця пропаганда стала додатковим мотивом для знущань над українськими політв’язнями в російських в’язницях. Безсумнівно, в Ваших можливостях нарешті вже позбавити від подібних речей російське суспільство. Звертаюся до Вас із закликом відпустити (обміняти), прямо тепер, вищевказаних громадян України і тим самим закінчити все це”, – наголосив Фейгін у своєму листі до Путіна.
Раніше адвокат заявляв, що в Україні ще є полонені російські військові, тому є на кого проводити обмін політв’язнів-українців. Інший колишній захисник Савченко Ілля Новіков, який також захищав українців Станіслава Клиха та Миколу Карпюка, заявляв, що механізм звільнення Надії щодо інших українців не діятиме. І справа навіть не в процесі обміну, а в тому, що світова спільнота кожного разу не тиснутиме так на Кремль, як було у випадку із Савченко.
Загалом зараз Росія утримує у тюрмах, а не забуваймо про кримських татар, на яких почались гоніння після окупації півострова, три десятка українців. А ще 114 наших громадян знаходяться в полоні російських бойовиків в окупованому Донбасі. І повертаючись до нещодавнього інтерв’ю Порошенка, то він заявив, що нині повернення усіх заручників є його першим пріоритетом. А окрім очікуваних хороших новин щодо Афанасьєва і Солошенка на “фінішній прямій” перемовини щодо повернення ще 25 полонених українців з окупованих територій Донецької і Луганської областей. Перемовини тривають і у форматі мінської тристоронньої контактної групи, і серед “нормандської четвірки”.