Євробачення-2017 прийматиме Львів?

Міські голови Львова, Києва, Дніпропетровська, Одеси і Херсона заявили про бажання і готовність провести 62-ий міжнародний пісенний конкурс. Яке місто переможе, що для цього потрібно і у скільки орієнтовно обійдеться таке масштабне шоу Україні?

фото: reuters
Конкурсантка від України, кримськотатарська виконавиця Джамала здобула перемогу на 61-ому Міжнародному пісенному конкурсі Євробачення-2016 із авторською композицією “1944”. В сумі вона отримала 534 бали – за результатами голосування журі (за новими правилами) і глядачів з країн-учасниць. Друге місце посіла Дамі Ім з Австралії із 511 балами, третє – росіянин Сергій Лазарев, який у підсумку має 491 бал.
Лише в Україні фінал Євробачення-2016 дивилися понад 4,5 мільйона глядачів (за даними “Індустріального телевізійного комітету”). Крім того, відео із записом виступу Джамали на фіналі стало одним із найпопулярніших роликів на офіційному каналі Євробачення в Youtube – його вже переглянуло понад 5,3 мільйона осіб. Тож не дивно, що перемогла саме вона!
Тепер змучена і щаслива виконавиця приймає вітання вже на українській землі. Сотні шанувальників зустрічали її в аеропорту “Бориспіль”, повідомляє ТСН. Працівники летовища розповіли, що такої кількості зустрічаючих тут ще не бачили. Декілька сотень людей прийшли з квітами, плакатами і прапорами, а в терміналі лунали гімни України та кримськотатарського народу.

фото: Andres Putting (EBU)
Одразу після приїзду співачка поділилася найближчими планами –  розібрати речі та відіспатися.
“Дійсно не було можливості поспати так, по-справжньому. Завтра ж уже будемо починати планувати концерт, який відбудеться 24 травня”, – сказала переможниця Євробачення-2016.
А поки Джамала розпаковує валізи, українці – від пересічних громадян до представників найвищої влади – обговорюють, яким буде наше Євробачення-2017. Наразі питань чимало, та найчастіше лунають такі: в якому місті проводитимуть конкурс? Хто допоможе його організувати? У скільки він обійдеться? Де взяти кошти?

Скільки коштуватиме підготовка і хто допоможе?

За рік, який Україна проведе у підготовці до Євробачення-2017, вона повинна стати дійсно європейською державою, вважає секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов. Про це він заявив у зверненні, яким привітав Джамалу з перемогою на конкурсі.
“Рівно через рік наша країна буде приймати Євробачення у себе. І нам треба використати всі можливості, щоб за цей рік стати справді європейською країною, щоб гості, які приїдуть до нас з усієї Європи, не відчули різниці між Києвом і Стокгольмом або іншим європейським містом. Цей рік повинен стати для нашої країни роком змін і перемог!” – наголосив він.
Тож, аби не марнувати часу, вже зараз необхідно готувати законопроекти, які сприятимуть проведенню Євробачення-2017 в Україні – таку позицію озвучив представник уряду у Верховній Раді Степан Кубів під час засідання Погоджувальної ради лідерів фракцій та голів комітетів парламенту. “Перемога Джамали на Євробаченні зробила для України те, чого не зробили політики. Перш за все ця перемога – це наша відповідальність за мир, відповідальність за правду історії”, – зазначив він. Степан Кубів переконаний, що Україна вміє проводити такі важливі заходи, про що свідчить, зокрема, Євро-2012, але для цього необхідна й відповідна робота парламенту. 
Радник міністра інфраструктури України Яніка Мерило каже, що знайти кошти на проведення конкурсу буде нескладно. “У вихідні звучали голоси, чи будуть гроші на організацію Євробачення. Євробачення – це не просто крутий захід, це реальна реклама країни, розвиток туризму, нові інвестиції і робочі місця. Бюджет конкурсу порівняно з тими коштами, які неефективно витрачаються, не такий уже й великий. З найменшими інвестиціями Євробачення провела Естонія в 2002 році: конкурс їй обійшовся у 8 мільйонів євро. В 2013 році у Швеції на його проведення витратили 15 мільйонів євро, – пояснює вона. – Якщо будемо скромніші, то оплата країн за участь у конкурсі, підтримка засновників, спонсорська підтримка і прибуток від продажу квитків можуть покрити приблизно 75 відсотків витрат. А в Україні з огляду на важливість заходу, вірю, можна отримати ще більше спонсорських грошей. Тож я не дуже драматизувала б “а чи є гроші?”. Впевнена, що вони знайдуться”. Крім того, Яніка Мерило озвучила цікаву пропозицію: конкурс варто проводити не в столиці, а в одному з регіонів. “Звичайно, я впевнена, що Україна проведе Євробачення, і дуже навіть вдало. Але сподіваюся, що цього разу не в Києві, а в одному з регіональних центрів. Це створить можливість прорекламувати інші красиві міста, спонукатиме їх розвиватись”.

фото: Andres Putting (EBU)
Тим часом міністр культури Євген Нищук стверджує, що найбільше шансів провести Євробачення-2017 має стадіон “Олімпійський” у Києві. А все тому, що в Україні дуже мало сучасних цікавих споруд з місткими залами. Однак сумнівається, що за рік можна реалізувати абсолютно новий архітектурний проект, про це він заявив у інтерв’ю Укрінформу.
Міністр культури каже, що на проведення конкурсу не витрачатимуть гроші з державного бюджету – їх шукатимуть у європейських інвесторів: “Треба залучити європейських фахівців, тому що та висока планка, яку задали зараз у Стокгольмі, потребує дуже великих фінансових вливань”. 
Цікаво, що Швеція вже запропонувала допомогу Україні в організації проведення Євробачення-2017. Таку пропозицію озвучила міністр культури і демократії Аліс Ба Кунке під час зустрічі з Євгеном Нищуком. Вона наголосила на  готовності до співпраці з Україною. Швеція готова скерувати до України своїх спеціалістів задля впровадження в українських реаліях їх нововведень, які вже отримали позитивний резонанс.

Львів готовий?

Не встигла Джамала зійти з трапа літака, який прибув із Швеції, як міські голови одразу кількох українських міст заявили про готовність приймати Євробачення-2017 у себе. 
Наразі таке рішення оприлюднили в соцмережах та ЗМІ Андрій Садовий (Львів), Віталій Кличко (Київ), Геннадій Труханов (Одеса), Борис Філатов (Дніпропетровськ) і Володимир Миколаєнко (Херсон). Зокрема, Андрій Садовий уже прокоментував можливе проведення пісенного конкурсу Євробачення-2017 у місті Лева. 
“Є дуже багато місць, які претендують на проведення конкурсу Євробачення, але що ми хочемо показати нашим колегам? Якщо хочемо показати європейську Україну – будь ласка, Львів готовий. Маємо дуже великий досвід: успішно приймали чемпіонат Європи з футболу, провели чемпіонат світу з шахів, – пояснив він під час брифінгу. – В нас є прекрасний стадіон “Арена Львів”, який може приймати великі потужні концерти, великі форуми. Свого часу почали будувати велику арену під Євробаскет. Зараз процес заморожений, але тепер розглядаємо можливість відновити будівництво цієї арени – її можна збудувати за вісім місяців. Тож Львів готовий. Маємо прекрасне летовище, маємо багато готелів, де можна розміщувати гостей, і найголовніше – маємо атмосферу. Якщо хочемо показати світові європейську Україну з прекрасним відкритим обличчям – Львів готовий”. Водночас Андрій Садовий наголосив, що вибір міста для проведення Євробачення-2017 має стати політичним рішенням. 
Столиця також чекає на Євробачення. “Київ готовий до проведення Євробачення. Дискусії щодо інших міст не мають під собою підстав, оскільки Київ – найбільш підготовлене місто для проведення таких значущих заходів, – вважає мер столиці Віталій Кличко. – Впевнений, що те завдання, яке є, – організація конкурсу, забезпечення правопорядку, інфраструктури, транспортного сполучення для гостей – ми виконаємо на 100 відсотків”.
Натомість міський голова Одеси Геннадій Труханов вважає, що й його місто може прийняти пісенний конкурс: “Майданчиком, гідним проведення такого престижного конкурсу, цілком може стати наша Одеса – багатонаціональне, красиве європейське місто з багатою історією та культурними традиціями!”.

фото: pravda.com.ua
А мер Дніпропетровська Борис Філатов заявив про те, що звернеться до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з пропозицією провести Євробачення-2017 в місті на Дніпрі. І зазначив, що Дніпропетровськ зупинив “Русскій мір”, прихистив 76 тисяч переселенців з українського Донбасу, став батьківщиною добровольчого руху, коли почалася агресія з боку Російської Федерації. Крім того, місто є серцем козацького краю, тут зосереджені найсильніші та найбільші національні громади. “Це лише кілька причин провести Євробачення в Дніпропетровську. На завтра готую звернення до прем’єр-міністра”, – запевнив Борис Філатов. З його слів, успішному проведенню конкурсу саме в Дніпропетровську сприятиме наявність у місті розвиненої інфраструктури, а також єдність команд міської, обласної рад та облдержадміністрації.
Відповідне звернення ініціює й міська та обласна влада Херсона. “Для нашого прикордонного міста це стало б величезним стимулом для розвитку, залучення інвестицій та й політично це на часі. Ми вже довели, що Херсон –  це Україна. Це стало б шансом довести, що Херсон – це Європа”, – наголосив міський голова Херсона Володимир Миколаєнко.  
Його ініціативу підтримав і губернатор Херсонщини Андрій Гордєєв: “Така подія мала б не лише економічне, а й важливе політичне значення. Але економічні чинники будуть визначальними в прийнятті рішення і представленні Херсона як можливого місця проведення Євробачення-2017. Нам потрібен розвинутий аеропорт, сучасні дороги, європейська інфраструктура для запрошення гостей і лобіювання Херсона на національному та міжнародному рівнях”, – вважає він.

Руслана Лижичко, співачка, переможниця Євробачення-2004
– Як музикант, я розумію, наскільки якісну музику буде зараз просувати Джамала у Європі, наскільки це ще більше симпатій пригорне до України. Ця співачка принесе Європі та світу розуміння, наскільки Україна різноманітна, екзотична і приваблива, якщо очистити її образ від шкаралупи ворожої пропаганди і заскорузлих стереотипів.. Цього року почалося переосмислення української музики, а з цим і переосмислення, чи справді настільки важливо іти за модою, чи важливіше іти вперед, навіть і поза трендом, але формувати свою автентичну екзотику, яка має всі шанси сама стати світовим трендом, як українська вишиванка! Єдине, через що я переживаю, щоби за традиційною українською ейфорією не прийшла така сама українська буденність. Ми настільки захоплюємося власними досягненнями, що дуже швидко про них забуваємо, але певні речі все ж таки варто культивувати. Що я маю на увазі? Можливо, на часі для всіх українських музикантів і митців скористатися такою увагою до України і зробити наступний рік максимально активним у своїй творчості та більше представити української продукції й українського контенту. Звертаюся до українських бізнесменів: наступного року буде доречно, якщо ви попри економічну кризу і попри те, що у вас залишилося буквально кілька останніх мільйонів чи мільярдів, все ж таки вкладете інвестиції в українські проекти. Не всі можуть бути успішними, але це єдиний шлях починати розвивати музичну індустрію в Україні! Користуючись ситуацією, одразу звертаюся до парламенту, який зобов’язаний прийняти ряд законів і забезпечити український контент всіма необхідними пільгами та підтримкою: настав час! Звертаюся до всіх тих, що беруть активну участь в боротьбі з інтелектуальним піратством: не може Україна, інтегруючись у Європу і в світ, залишатися “злодійкою” та “піраткою”. Це прірва, в яку ми завалимося, скільки б разів ще не перемагали на Євробаченні!Єдиний правильний шлях, при якому такі перемоги і такі спалахи працюватимуть на Україну, це стрімкий і незалежний ріст української музичної та мистецької індустрії як великого самодостатнього бізнесу. Його треба підтримати і не заважати його розвитку, допомогти стати на ноги. Ми вже сформували всі необхідні пропозиції для цього, витрачаючи немало часу на зустрічі з різними парламентарями, щоби переконати їх, що це необхідно і варто робити. Можливо, хоча б ця перемога на них вплине, і вони зрештою зрозуміють, наскільки важлива їх чітка й активна позиція в даному процесі. Не заборони, а дозволи! Не нагороди, а інвестиції! Не слова, а справи! Саме культура, мистецтво і, зокрема, музика просувають Україну вперед. На жаль, нічого оптимістичного не можу сказати нашим політикам. У мене до вас єдине прохання – не піартесь і не заважайте! Окремо хочу привітати наших братів – кримських татар! Справедливість, як ми бачимо, є. Я вірила в неї, і ця віра справдилася. Ви як ніколи отримали сьогодні енергію у вигляді перемоги Джамали, яка розкрила не лише біль кримськотатарського народу, а й біль всієї України. Мій чоловік ще задовго до початку фіналу Євробачення дуже влучно написав, що “сьогодні для мене рідна кримськотатарська мова”, що “сьогодні я прихильник стилю, якого досі не слухав і не чув”. Однозначно, що після того, як це зробила Джамала, я можу назвати себе фаном кримськотатарської культури. Мені справді цікаво дізнатися якнайбільше про цю культуру. Від того, як ми використовуємо різноманіття культури наших етнічних груп, залежить наш загальний, спільний, сталий розвиток! На території України близько 20 різних етнічних груп, але ми майже не вивчаємо одні одних. Ми в поп-музиці іноді плетемося за жованим-пережованим, співаним-переспіваним. Але поп-музика, маючи популярність серед мас, ідеальна для просування оригінальних речей. Треба чимраз більше пізнавати свою екзотику і розкривати скарби, які у нас під ногами. Джамала зробила це досконало, за що їй величезна повага й уклін!
Рефат Чубаров, лідер Меджлісу кримськотатарського народу
– Від імені Меджлісу кримськотатарського народу вітаю всіх громадян України і наших численних друзів у інших країнах з блискучою перемогою Джамали на Євробаченні. Ми стали свідками неймовірно величезної кількості справжніх цінителів таланту Джамали, прихильників незалежної України, союзників кримськотатарського народу! Дякую за десятки і десятки тисяч голосів на підтримку Джамали, спрямованих співвітчизниками з тимчасово окупованого Росією Криму! В один із прекрасних днів ми обов’язково зберемося всі разом у вільному від російських окупантів Криму, в стародавньому і славному Бахчисараї! Сьогодні для цього дня зроблений ще один важливий крок!
Володимир Фесенко, політолог
– Важливим є сам факт перемоги Джамали. Важливий він і з моральної точки зору, хоча політичний підтекст теж присутній. Україні бракує перемог, вона хоче перемог, а не щоб про неї згадували переважно в негативному контексті. Це важливо для кримських татар, які переживають “повторну депортацію”, передовсім еліти та активістів. Але на конкурсі перемогла не політика, а жива сильна емоція. Навколо цього дуже багато істерії. В Росії істерія щодо заполітизованості перемоги. Українські медіа, на жаль, підхоплюють цю тезу. Інша тема: обурення, що українці (близько 12%) проголосували за Росію. Але це було голосування не за державу, а за конкретного співака, який, до речі, анексію Криму не визнав. Про це мало хто говорить… Окрім того, багато людей в Росії голосували за Джамалу. Важливо те, що їй вдалося перебити вплив російської пропаганди всередині Росії. Але про це чомусь теж не говорять…
Олександр Євтушенко, музичний критик
амали на Євробаченні – це ще одна нагода привернути увагу ЄС до України, причому навіть тої частини європейців, які не цікавляться політикою за межами своїх держав. Причому Україна залишатиметься в центрі уваги й наступного року, коли на правах переможця проводитиме пісенний конкурс у себе. Це абсолютно знакова перемога. Лідери кримськотатарського народу Рефат Чубаров і Мустафа Джемілєв наголосили, що перемога української співачки – це “фактично початок звільнення Криму”. Європа нарешті почула Джамалу і Україну, зрозуміла, чому лунають такі пісні, з такими меседжами. Можна говорити, що це перемога в політичному, культурному, світоглядному сенсі. Міські голови Києва, Львова, Одеси, Дніпропетровська пропонують свої міста для проведення пісенного турніру. Такі пропозиції висувають навіть менші міста – такі як Херсон. “Євробачення” в Україні викличе велике піднесення, яке може вплинути і на людей, і навіть на інфраструктуру.
Юрій Макаров, оглядач, засновник кількох культурно-мистецьких медіапроектів
– Тепер увага світу, передовсім Європи, буде більше прикута до України, Криму і долі кримських татар. І це великий плюс. Однак мене не залишає комплекс провини: до окупації, коли Крим був українським, ми дуже мало зробили для кримських татар. І треба водночас зрозуміти, що Євробачення – це “нішовий” продукт і на всю Європу не впливає. Але це важливий крок, враховуючи, що противник не спить і витрачає величезні кошти на пропаганду. В цій ситуації можна сказати, що Джамала варта кількох українських дивізій! Україні треба не тішитися однією конкретною перемогою, а працювати над стратегією. На цьому життя не починається і не закінчується. Це неймовірний успіх Джамали! А щодо України в цілому – треба мати зовнішньополітичну та культурну стратегію, а не покладатися на надзусилля окремих героїв.
Андрій Курков, письменник
– Тепер Джамалі буде дуже важливо не дати себе вмовити стати депутатом українського парламенту! Але вона розумна, і я впевнений, що цього не трапиться. Те, що вона зробила для України, українські депутати не змогли б повторити, навіть якщо співали б хором разом із помічниками і секретарками.
Вахтанг Кіпіані, журналіст
аюсь, про Євробачення. Не секрет, що деякі багаті на нафту і авторитаризм країни напередодні фіналів купують у важливих для себе країнах сім-карти місцевих операторів. І голосують за аборигенів: а) створюючи ілюзію підтримки “Братська Україна за нас!”; б) набираючи потрібні голоси для високої позиції своєму виконавцеві. Це робилося не раз і не однією країною. Це дуже подібно на той “мухльож”, який зробили Табачник і компанія в останні дні голосування у проекті “Великі Українці”. Тоді Ярослав Мудрий, якого представляло “ваше благородіє” із Партії регіонів, неочікувано отримав за дві доби більше есемесок, як потім з’ясувалося, фейкових, аніж дев’ятеро інших “великих” разом узятих. Тож не сварімося, голосування на телепроектах – це не тільки вибір людей, але й політтехнологія.
Андрій Кокотюха, письменник
– Українці, зрозумійте мене правильно: я категорично проти призначення Джамали народною артисткою України і таким самим депутатом. Я за всеукраїнський тур – з квитками, які купуватимуть через касу, з рекламою, з якісним звуком і сучасними майданчиками. І щоб цей тур себе фінансово окупив. Щоби квитки з рук продавали – як дефіцит. І не лише Джамали стосується.
Богдан Логвиненко, блогер
– Євробачення – це досить нудний конкурс, для домогосподарок. Але історія Джамали в цьому контексті – яскравий приклад уміння приймати поразку, приклад вдосконалення і потрапляння в ціль. У 2011 році Джамала брала участь у відборі на Євробачення, в якому програла Міці Н’ютон. Але тоді конкурсом керувала зовсім інша НТКУ, голосування не було надто чесним, Європа була надто мирною, Україна була надто і нашою, і незрозумілою, президентом саме став зек-граф Межигірський, флот у Криму саме подовжив своє перебування. Євродомогосподарки навряд чи зреагували б на радісну пісню Джамали того року. Джамала прийняла поразку, Міка Н’ютон того року ввійшла до п’ятірки кращих у фіналі. Минуло п’ять років, і зовсім інша Джамала перемогла від імені зовсім іншої України у вже геть інакшій Європі. Пісня про депортацію кримських татар виявилась не лише майстерно виконаною, але й такою контекстуально важливою, саме ця пісня перемогла у Європі, де тепер навіть домогосподарки переймаються сирійськими біженцями і російськими танками.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4977 / 1.8MB / SQL:{query_count}