Конкурсантка від України, кримськотатарська виконавиця Джамала здобула перемогу на 61-ому Міжнародному пісенному конкурсі Євробачення-2016 із авторською композицією “1944”. В сумі вона отримала 534 бали – за результатами голосування журі (за новими правилами) і глядачів з країн-учасниць. Друге місце посіла Дамі Ім з Австралії із 511 балами, третє – росіянин Сергій Лазарев, який у підсумку має 491 бал.
Лише в Україні фінал Євробачення-2016 дивилися понад 4,5 мільйона глядачів (за даними “Індустріального телевізійного комітету”). Крім того, відео із записом виступу Джамали на фіналі стало одним із найпопулярніших роликів на офіційному каналі Євробачення в Youtube – його вже переглянуло понад 5,3 мільйона осіб. Тож не дивно, що перемогла саме вона!
Тепер змучена і щаслива виконавиця приймає вітання вже на українській землі. Сотні шанувальників зустрічали її в аеропорту “Бориспіль”, повідомляє ТСН. Працівники летовища розповіли, що такої кількості зустрічаючих тут ще не бачили. Декілька сотень людей прийшли з квітами, плакатами і прапорами, а в терміналі лунали гімни України та кримськотатарського народу.
фото: Andres Putting (EBU) Одразу після приїзду співачка поділилася найближчими планами – розібрати речі та відіспатися.
“Дійсно не було можливості поспати так, по-справжньому. Завтра ж уже будемо починати планувати концерт, який відбудеться 24 травня”, – сказала переможниця Євробачення-2016.
А поки Джамала розпаковує валізи, українці – від пересічних громадян до представників найвищої влади – обговорюють, яким буде наше Євробачення-2017. Наразі питань чимало, та найчастіше лунають такі: в якому місті проводитимуть конкурс? Хто допоможе його організувати? У скільки він обійдеться? Де взяти кошти?
Скільки коштуватиме підготовка і хто допоможе?
За рік, який Україна проведе у підготовці до Євробачення-2017, вона повинна стати дійсно європейською державою, вважає секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов. Про це він заявив у зверненні, яким привітав Джамалу з перемогою на конкурсі.
“Рівно через рік наша країна буде приймати Євробачення у себе. І нам треба використати всі можливості, щоб за цей рік стати справді європейською країною, щоб гості, які приїдуть до нас з усієї Європи, не відчули різниці між Києвом і Стокгольмом або іншим європейським містом. Цей рік повинен стати для нашої країни роком змін і перемог!” – наголосив він.
Тож, аби не марнувати часу, вже зараз необхідно готувати законопроекти, які сприятимуть проведенню Євробачення-2017 в Україні – таку позицію озвучив представник уряду у Верховній Раді Степан Кубів під час засідання Погоджувальної ради лідерів фракцій та голів комітетів парламенту. “Перемога Джамали на Євробаченні зробила для України те, чого не зробили політики. Перш за все ця перемога – це наша відповідальність за мир, відповідальність за правду історії”, – зазначив він. Степан Кубів переконаний, що Україна вміє проводити такі важливі заходи, про що свідчить, зокрема, Євро-2012, але для цього необхідна й відповідна робота парламенту.
Радник міністра інфраструктури України Яніка Мерило каже, що знайти кошти на проведення конкурсу буде нескладно. “У вихідні звучали голоси, чи будуть гроші на організацію Євробачення. Євробачення – це не просто крутий захід, це реальна реклама країни, розвиток туризму, нові інвестиції і робочі місця. Бюджет конкурсу порівняно з тими коштами, які неефективно витрачаються, не такий уже й великий. З найменшими інвестиціями Євробачення провела Естонія в 2002 році: конкурс їй обійшовся у 8 мільйонів євро. В 2013 році у Швеції на його проведення витратили 15 мільйонів євро, – пояснює вона. – Якщо будемо скромніші, то оплата країн за участь у конкурсі, підтримка засновників, спонсорська підтримка і прибуток від продажу квитків можуть покрити приблизно 75 відсотків витрат. А в Україні з огляду на важливість заходу, вірю, можна отримати ще більше спонсорських грошей. Тож я не дуже драматизувала б “а чи є гроші?”. Впевнена, що вони знайдуться”. Крім того, Яніка Мерило озвучила цікаву пропозицію: конкурс варто проводити не в столиці, а в одному з регіонів. “Звичайно, я впевнена, що Україна проведе Євробачення, і дуже навіть вдало. Але сподіваюся, що цього разу не в Києві, а в одному з регіональних центрів. Це створить можливість прорекламувати інші красиві міста, спонукатиме їх розвиватись”.
фото: Andres Putting (EBU) Тим часом міністр культури Євген Нищук стверджує, що найбільше шансів провести Євробачення-2017 має стадіон “Олімпійський” у Києві. А все тому, що в Україні дуже мало сучасних цікавих споруд з місткими залами. Однак сумнівається, що за рік можна реалізувати абсолютно новий архітектурний проект, про це він заявив у інтерв’ю Укрінформу.
Міністр культури каже, що на проведення конкурсу не витрачатимуть гроші з державного бюджету – їх шукатимуть у європейських інвесторів: “Треба залучити європейських фахівців, тому що та висока планка, яку задали зараз у Стокгольмі, потребує дуже великих фінансових вливань”.
Цікаво, що Швеція вже запропонувала допомогу Україні в організації проведення Євробачення-2017. Таку пропозицію озвучила міністр культури і демократії Аліс Ба Кунке під час зустрічі з Євгеном Нищуком. Вона наголосила на готовності до співпраці з Україною. Швеція готова скерувати до України своїх спеціалістів задля впровадження в українських реаліях їх нововведень, які вже отримали позитивний резонанс.
Львів готовий?
Не встигла Джамала зійти з трапа літака, який прибув із Швеції, як міські голови одразу кількох українських міст заявили про готовність приймати Євробачення-2017 у себе.
Наразі таке рішення оприлюднили в соцмережах та ЗМІ Андрій Садовий (Львів), Віталій Кличко (Київ), Геннадій Труханов (Одеса), Борис Філатов (Дніпропетровськ) і Володимир Миколаєнко (Херсон). Зокрема, Андрій Садовий уже прокоментував можливе проведення пісенного конкурсу Євробачення-2017 у місті Лева.
“Є дуже багато місць, які претендують на проведення конкурсу Євробачення, але що ми хочемо показати нашим колегам? Якщо хочемо показати європейську Україну – будь ласка, Львів готовий. Маємо дуже великий досвід: успішно приймали чемпіонат Європи з футболу, провели чемпіонат світу з шахів, – пояснив він під час брифінгу. – В нас є прекрасний стадіон “Арена Львів”, який може приймати великі потужні концерти, великі форуми. Свого часу почали будувати велику арену під Євробаскет. Зараз процес заморожений, але тепер розглядаємо можливість відновити будівництво цієї арени – її можна збудувати за вісім місяців. Тож Львів готовий. Маємо прекрасне летовище, маємо багато готелів, де можна розміщувати гостей, і найголовніше – маємо атмосферу. Якщо хочемо показати світові європейську Україну з прекрасним відкритим обличчям – Львів готовий”. Водночас Андрій Садовий наголосив, що вибір міста для проведення Євробачення-2017 має стати політичним рішенням.
Столиця також чекає на Євробачення. “Київ готовий до проведення Євробачення. Дискусії щодо інших міст не мають під собою підстав, оскільки Київ – найбільш підготовлене місто для проведення таких значущих заходів, – вважає мер столиці Віталій Кличко. – Впевнений, що те завдання, яке є, – організація конкурсу, забезпечення правопорядку, інфраструктури, транспортного сполучення для гостей – ми виконаємо на 100 відсотків”.
Натомість міський голова Одеси Геннадій Труханов вважає, що й його місто може прийняти пісенний конкурс: “Майданчиком, гідним проведення такого престижного конкурсу, цілком може стати наша Одеса – багатонаціональне, красиве європейське місто з багатою історією та культурними традиціями!”.
фото: pravda.com.ua А мер Дніпропетровська Борис Філатов заявив про те, що звернеться до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з пропозицією провести Євробачення-2017 в місті на Дніпрі. І зазначив, що Дніпропетровськ зупинив “Русскій мір”, прихистив 76 тисяч переселенців з українського Донбасу, став батьківщиною добровольчого руху, коли почалася агресія з боку Російської Федерації. Крім того, місто є серцем козацького краю, тут зосереджені найсильніші та найбільші національні громади. “Це лише кілька причин провести Євробачення в Дніпропетровську. На завтра готую звернення до прем’єр-міністра”, – запевнив Борис Філатов. З його слів, успішному проведенню конкурсу саме в Дніпропетровську сприятиме наявність у місті розвиненої інфраструктури, а також єдність команд міської, обласної рад та облдержадміністрації.
Відповідне звернення ініціює й міська та обласна влада Херсона. “Для нашого прикордонного міста це стало б величезним стимулом для розвитку, залучення інвестицій та й політично це на часі. Ми вже довели, що Херсон – це Україна. Це стало б шансом довести, що Херсон – це Європа”, – наголосив міський голова Херсона Володимир Миколаєнко.
Його ініціативу підтримав і губернатор Херсонщини Андрій Гордєєв: “Така подія мала б не лише економічне, а й важливе політичне значення. Але економічні чинники будуть визначальними в прийнятті рішення і представленні Херсона як можливого місця проведення Євробачення-2017. Нам потрібен розвинутий аеропорт, сучасні дороги, європейська інфраструктура для запрошення гостей і лобіювання Херсона на національному та міжнародному рівнях”, – вважає він.