Відгомін трагедії

Другого травня дії правоохоронців запобігли масовим заворушенням в Одесі, проте напруга зберігатиметься ще принаймні до десятого травня

фото: dumskaya.net
Підрозділи Міністерства внутрішніх справ, Національної поліціі та Національної гвардіі, Державної прикордонної служби та Державної служби з надзвичайних ситуацій нестимуть службу в цілодобовому посиленому режимі щонайменше до 10 травня і по всій території України. Про це на своїй сторінці в Facebook повідомив Зорян Шкіряк, радник міністра МВС. 
“Завдяки високопрофесійній та ефективній роботі правоохоронців другого травня в Одесі все пройшло спокійно. Але ніхто не розслабляється, рука завжди на пульсі. Попереду 8-9 трав­­ня. В ці дати не виключені чергові спроби провокацій… І це стосується не тільки Одеси, а й інших регіонів України”, – зазначає Шкіряк, додаючи, що правоохоронці готові відповісти на будь-які протиправні дії. 
Принаймні в Одесі їм це вдалося. Ситуація у місті загострилася після того, як в ніч на 26 квітня невідомі напали на наметове містечко під одеською мерією. Тут жили протестувальники, які вимагали відставки мера Геннадія Труханова. Тоді Міхеїл Саакашвілі, очільник одеської ОДА, закликав Президента направити до міста підрозділи Національної гвардії. З його слів, у відповідь Президент Петро Порошенко доручив керівникові Національної поліції та начальникові Національної гвардії ввести в Одесу додаткові підрозділи чисельністю до однієї тисячі осіб, інформував телеканал “112 Україна”. 
Взагалі для забезпечення порядку і захисту громадян від можливих провокацій у місті задіяли три тисячі правоохоронців, включно з Національною гвардією (йдеться про кілька сотень бійців “Азову”, передислокованих з Маріуполя) і спецпідрозділом СБУ “Альфа”, інформує “Українська правда”.
“Враховуючи можливу підготовку до насильницьких дій та безпорядків в Одесі на травневі свята проросійськими силами, голова СБУ прийняв рішення про те, щоб додатково направити з району АТО до Одеси бойові підрозділи. Це декілька підрозділів “Шайтанбату” – одного з управлінь центру спецоперацій “Альфа”, яке постійно дислокується в зоні АТО та бере участь безпосередньо в бойових операціях. Їх називають “хірургами війни”. Вони будуть перебувати на свята на бойовому чергуванні”, – цитує керівника апарату СБУ Олександра Ткачука “Слово і Діло”.
Військові повинні були забезпечити порядок у день річниці Одеської трагедії. І в понеділок, 2 травня, понад сто людей вийшли на центральні вулиці міста, щоб вшанувати пам'ять про загиблих два роки тому, зокрема активістів Майдану Ігоря Іванова та Андрія Бірюкова. Їх застрелили проросійські активісти, що напали на марш футбольних фанатів та проукраїнських сил. Взагалі другого травня 2014 року в Одесі внаслідок масових заворушень загинуло 48 людей, понад 200 отримали поранення. Більшість життів забрала пожежа в Будинку профспілок. 
Упродовж понеділка поліції довелося затримати кількох осіб, які порушували громадський порядок: жінку з сепаратистськими листівками і двох хлопців із газовими балончиками. Повідомлення про мінування Куликового поля не підтвердилося. Водночас неподалік від нього правоохоронці виявили три ручні гранати. Також до Одеси намагалися потрапити депутати від Опозиційного блоку Юрій Бойко та Вадим Новінський, проте активісти “Автомайдану” та “Самооборони” заблокували їх в аеропорту, в результаті чого опозиціонери змушені були повернутися до Києва. 
Та всі заходи безпеки не змогли запобігти нападові на знімальну групу одеського телеканалу, що відбувся третього травня. Один із трьох нападників вистрілив у журналістів із помпової рушниці, завдавши їм поранень. Після нападу порушники втекли на автомобілі. Наступного дня Головне управління Національної поліції в Одеській області повідомило, що встановило особу злочинця, з’ясувавши ім’я власника рушниці, з якої стріляли, та автомобіля, в якому пересувалися злочинці – це мешканець міста Білгород-Дністровський. 
Крім недопущення нових заворушень, в Одесі та Україні очікують на розслідування справи “другого травня”. Проте в суді вона виглядає непевно. 22 квітня на чергове судове засідання у резонансній справі не з'явився представник Генеральної прокуратури України Володимир Дудкевич, мовляв, захворів. Костянтин Щербина, який повинен був замінити прокурора, заявив, що підтримувати обвинувачення не може, бо недостатньо обізнаний з матеріалами справи. В результаті колегія суддів закликала керівництво ГПУ притягнути до дисциплінарної відповідальності службову особу прокуратури, відповідальну за організацію підтримання державного обвинувачення, інформують в матеріалі видання “Укрінформ”.
Адже виникла ситуація, коли громадянин Російської Федерації Мефьодов, заарештований два роки тому за співучасть в організації нападу на учасників маршу “За єдину Україну”, може бути виправданий і вийти на волю. В результаті подібних дій суд уже випустив із СІЗО більшість учасників вуличних сутичок – зараз під вартою перебувають п'ятеро із двадцяти двох підозрюваних.
Ще в листопаді минулого року Міжнародна дорадча група Ради Європи, що розслідувала події в Одесі, опублікувала звіт, у якому піддала нищівній критиці українську правоохоронну систему, що свідомо замовчує вину самих правоохоронців та гальмує процес розслідування. У другу річницю одеської трагедії Ян Томбінський, посол ЄС в Україні, закликав українську владу слідувати рекомендаціям Міжнародної дорадчої групи та провести незалежне й прозоре розслідування. “Всі ті, хто несе відповідальність за злочини, мають постати перед судом”, – висловився він на своїй сторінці у Facebook.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4730 / 1.58MB / SQL:{query_count}