Газовий хід Гройсмана

Уряд встановив єдину ціну на газ 6879 грн за тисячу кубометрів вже без пільгового періоду взимку. Тепер обіцяє прозору систему субсидій, а ще відміну оподаткування пенсій і підвищення соціальних стандартів

З 1 травня українці знову по-новому платитимуть за газ. Чергове підвищення тарифів мав розглянути ще попередній уряд “камікадзе” Яценюка, але відчитуватись тепер прийшлось “реформаторам” Гройсмана.
Так в чому ж суть нового рішення Кабміну від 27 квітня? Встановлено єдину ціну на газ для населення та промисловості у розмірі 6879 грн за тисячу кубометрів. “Це важке рішення, але необхідне для нашої держави – питання встановлення єдиної ціни на газ. Переконаний у тому, що ми поставимо крапку і це буде остання зміна ціни на газ у житті нашої держави. Багато років на цій темі спекулювали – важливо, щоб ми були прозорими. Але я переконаний, що саме зараз прийняття цього рішення може бути, в тому числі, і певним зниженням ціни на газ для 3 мільйонів споживачів. Сьогодні ціна на газ, яка не була економічно обґрунтованою, була 7 200 гривень. Відповідно до рішення, яке пропонується розглянути на уряді, ця ціна буде зменшена до 6 879 гривень”, – заявив прем’єр Гройсман ще перед тим, як уряд одноголосно підтримав постанову про перегляд газової ціни.
Тобто, глава уряду, який майже одразу після приходу на посаду дав чітко зрозуміти, що підвищення газових тарифів уникнути не вдасться, посилаючись на вимоги МВФ, тепер хвалиться “зниженням” ціни. Тут треба зауважити, що уряд разом із введенням єдиної ціни скасував пільгову норму в 1200 кубометрів газу на опалювальний сезон за ціною 3600 грн за тисячу кубометрів. Тепер весь рік будемо платити однаково.
Якщо ми вже згадували про планування зміни тарифів, які мав здійснити ще уряд Яценюка з 1 квітня, то тоді йшлося саме про зростання пільгового тарифу на опалювальний сезон із 3,6 грн до 5,5 грн. Меморандум з МВФ передбачав підвищення тарифу до 75% паритету імпорту (ціна імпортного палива плюс ПДВ і плюс вартість транспортування газу). Нині ж уряд, як стверджує низка експертів, навіть перестарався й одразу підвів ціну до 100% паритету імпорту. Таким чином, влада хоче вийти на нульовий фінансовий баланс НАК “Нафтогаз-України”.
У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі пояснили утворення єдиної ціни. “З 1 травня 2016 року встановлюється оптова ціна природного газу 4942 грн за 1000 куб метрів. Граничний рівень роздрібних цін на природний газ встановлюється на рівні 6879 грн за 1000 куб метрів, яка утворюється з урахуванням оптової ціни, середньозваженого тарифу на транспортування 219 грн, середньозважений тариф на розподіл 513,7 грн і торговельної націнки постачальника 57,4 грн за 1000 куб метрів”, – зазначено у повідомленні МРЕТ.
Зараз можна пояснювати багато, але важливо зрозуміти те, як платитимуть українці, якими будуть субсидії. Адже збільшення ціни на газ потягне за собою підвищення тарифів за опалення і гарячу воду. Володимир Гройсман пообіцяв, що незахищені верстви населення не відчують змін. “Багаті споживали газ задешево, і бідні.. Люди сплачували податки, державний бюджет направляв їх на дефіцит “Нафтогазу” – але навколо цих речей завжди були оборудки. Ми маємо припинити цю несправедливість і потурбуватись за кожного громадянина, якому сьогодні важко. Система субсидій буде настільки ефективною, що від цих змін ті, хто не має високого доходу, будуть захищені державою адресно. Звісно, ті, хто має великі статки, вони будуть доплачувати повну ціну – відповідно до свого споживання”, – запевняв глава уряду.
Для того, щоб, так би мовити, ще підсолодити “пігулку” єдиного тарифу Гройсман також анонсував скасування оподаткування пенсій з 1 травня і підвищення соцстандартів з 1 грудня не на 6 %, як було заплановано, а на 10%.  У гривневому розрізі це означатиме підвищення, зокрема, мінімальної зарплати з 1550 грн до 1600 грн, прожиткового мінімуму – з 1399 до 1544 грн. Ці рішення ще має проголосувати парламент. От тільки навряд чи це дуже допоможе платити за комунальні послуги наступної зими.
Також Гройсман заявив про збільшення у найближчі роки видобутку власного українського газу, половина вартості якого також начебто має йти на субсидіювання населення. З цього приводу експерти кажуть, що населення і так отримує український газ, тому нинішні тарифи неможливо обґрунтувати і пояснити. А сама система субсидій є корупційною схемою збагачення енергокомпаній, що належать олігархам. Така система діє роками, і її знову хочуть зберегти.
Директор Департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики Віталій Музиченко вже заявив, що грошей на оплату субсидій цього року може на всіх і не вистачити. Очікується, що кількість тих, хто користується субсидіями може зрости із 5,4 мільйонів до 6,5 мільйонів. 
Зазначимо, що у цьогорічному бюджеті на субсидії було виділено 35 млрд гривень. Уряд також планує збільшити цю цифру до 40 млрд гривень. Але ще питання, чи вистачить і цього, коли почнеться новий опалювальний сезон. І можна тільки уявити, якою буде суспільно-політична ситуація в країні, коли тим, хто дійсно потребує допомоги почнуть відмовляти через брак коштів. Залишається лише сподіватись, що влада таки хоч про щось думала, коли малювала нові ціни на газ і зможе проконтролювати ситуацію. В іншому випадку, за іронією долі, урядування “камікадзе” Яценюка згадуватиметься як добра казка.
Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень:
– Одна справа планувалась, Україна брала на себе певні зобов’язання, але тепер, я б сказав, перестаралась. Ціна на газ встановлена єдина для споживачів. Тут треба розуміти, що ні країна, ні наша економіка, ні ринок газу, якого в принципі немає, ні населення не готові до такої ціни. Більше того, обґрунтування саме такої ціни виходить за межі здорового глузду. Там ідуть посилання на європейські газові біржі. Яке вони мають відношення до газу, що постачається населенню України, який видобувається в Україні? Хіба на цих біржах котується український газ? Ми звідти беремо газ для постачання населенню? Це дебілізм. Ми не беремо газ на французьких чи голандських майданчиках. Гройсман повівся на це, то який тоді він виходить прем’єр? Якщо перефразовувати відомі слова Добкіна, то нині постанова “по-дебільному написана”. Я це кажу без жартів. Люди, які це запропонували є далекими від економічного життя України. Далекі від того, що наша економіка знаходиться в абсолютному колапсі. Встановлена гранична ціна 6879 грн за тисячу кубометрів газу. Будемо об’єктивними і тому це має означати, що може бути ціна і нижча для споживачів. Врахована мінімальна ціна 4942 грн, тож ціна для населення може бути і на рівні 5500 грн, десь в такому коридорі. Водночас, у постанові написано, що нова ціна дозволить отримати додаткові інвестиції для українського газовидобутку. Так нам треба розвивати власне видобування газу, це основа. Але в ціну на газ вже закладена інвестиційна складова. Це корупційна постанова. Фактично, за рахунок населення хочуть отримати кошти і направити їх нібито на збільшення видобутку газу. Але як насправді будуть використовуватися ці кошти, який буде їхній обсяг? Сказати, що нинішнє підвищення ціни є об’єктивним кроком не можна. Не думаю, що і в МВФ зрозуміють це рішення. Не можна поки говорити, що це стане якимось покращенням для економіки. Це дозволить збільшити субсидії, але, відповідно, збільшиться і вимивання грошей з бюджету. Більше дотацій отримуватимуть Облгаз, Обленерго. Це корупція в чистому вигляді.
Андрій Новак, голова Комітету економістів України:
– Правда в тому, що газ українського видобутку має ціну, в залежності від глибини видобування, від 60 до максимум 120 доларів. І якби в Україні була належна енергетична політика, то для населення не було б потреби встановлювати такі ціни як зараз. Біда в тому, що енергетична сфера в нас є одним із найкрупніших джерел швидкого та масштабного збагачення всіх наших головних політиків. Для них чим вища ціна, тим більший їхній заробіток. Немає енергетичної політики, тому ціна на газ вже зовсім не є питанням економічного обґрунтування. Це питання того, скільки ще українці готові терпіти підвищення тарифів і витрат свого сімейного бюджету на найпростіший товар, яким є енергоресурс. Нинішні ціни є наслідком, як я вже зазначив, повної відсутності енергетичної політики, а також монополії на цьому ринку. Монополія завжди збирає з ринку “пінку”, є максимальна ціна за мінімальної якості товарів і послуг. Поки не будуть розбиті монополії, поки в нас не буде вибору між операторами надання житлово-комунальних послуг, до того часу в нас зростатимуть тарифи, а якість послуг залишатиметься низькою. Щодо механізму субсидій, то зараз це пряме перекачування коштів із державного бюджету до енергетичних монополістів. Люди ж на руки не отримують цих коштів. Тому тепер ще треба прослідкувати за цим черговим підвищенням тарифів, в яку сторону мінятиметься система субсидій. Поки важко прогнозувати, як підвищення ціни на газ акумулюється в цінах на опалення. Зараз ситуація досить різна по містах і навіть по будинках. Одні отеплені, інші не зовсім, треті – взагалі не отеплені. Стан тепломереж дуже різний. Тому зростання суміжних статей буде різним по містах України. Щодо питання виконання нашою державою вимог МВФ, то в нас у суспільстві побутує дуже груба помилка, що Фонд диктує нам податки, ціни, тарифи. Насправді, МВФ як кредитора цікавить тільки одне – платоспроможність нашого державного бюджету. Якщо наші уряди не бачать іншого варіанту для ліквідації боргів “Нафтогазу”, якщо не бачать, що це найкрупніша корупційна схема, а вирішують його проблеми тільки через підвищення тарифів, то це робить не МВФ, а український уряд. Наш уряд не має іншого шляху, окрім як відновлення співпраці з МВФ. Нам потрібні самі кредити, які є немалими. Також якщо з нами не працюватиме МВФ, то не працюватиме вже ніхто. Важливо відновити програму співпраці з Фондом, але його первинні вимоги, повторюсь, стосувались тільки платоспроможності українського бюджету, тобто, щоб він був, в ідеалі, бездефіцитним, або принаймні з невеликим дефіцитом, що не перевищує гранично безпечну норму, якою нині вважається 3,5 % ВВП країни. А якщо українська влада не бачить іншого виходу, як збільшення цін, тарифів, введення нових податків і підвищення пенсійного віку, то це вже не проблеми МВФ, а тільки нашої влади.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4416 / 1.65MB / SQL:{query_count}