Сьогодні загальний тариф на газ становить 7 гривень 19 копійок за один кубометр газу. Пільговий тариф дорівнює 3 гривням 60 копійкам. Саме він зросте після чергової хвилі подорожчання, що відбудеться 1 травня, – пільгова вартість збільшиться до 5 гривень 50 копійок за кубометр газу. Це спричинить подорожчання опалення та гарячої води на 80%, адже тариф на газ зросте і для підприємств – з трьох гривень до 5 гривень 50 копійок, інформує Радіо Свобода.
“А як це позначиться на самих українцях, буде залежати від того, чи зміниться система нарахування субсидій. Якщо вона зміниться в сторону збільшення нарахування, то для більшості тих, хто отримує субсидії, підвищення цін буде непомітним або незначним. Якщо система субсидій не зміниться, то все залежатиме від норм споживання газу і рівня його покриття субсидіями”, – прокоментував “Пошті” Андрій Новак, голова Комітету економістів України.
На чергове підвищення газових тарифів чекали ще першого квітня. Але 18 березня Володимир Демчишин, міністр енергетики та вугільної промисловості в уряді Арсенія Яценюка, повідомляв, що це рішення переноситься. Так воно перелягло на плечі Кабінету Міністрів Володимира Гройсмана. Сам прем’єр вже дав чітко зрозуміти, що уникнути подорожчання газу – неможливо.
“Низькі чи економічно необґрунтовані тарифи – це поле для жорсткої корупції. Це десятки-сотні мільярдів, які заробили різні люди на цих справах. Коли газ для однієї категорії коштує три тисячі, а для іншої – сім, то я вас хочу запевнити, що списують по три тисячі для населення, а продають нелегально по сім. Заробляють колосальні мільярди”, – зазначив прем’єр, інформує прес-служба уряду.
Політики також зазначають, що подорожчання тарифів на газ передбачене в плані взаємодії України та Міжнародного валютного фонду (МВФ), виконання якого повинно гарантувати, що наша країна й надалі отримуватиме грошову допомогу від агентства.
“Насправді МФВ ніколи не вимагає від країни цін, тарифів, податків. Він вимагає одного – збалансованості державного бюджету: щоб бюджет був або бездефіцитним, або малодефіцитним (щоб дефіцит не перевищував гранично допустиму безпечну норму, якою вважають 3,5% ВВП країни). Але як цієї збалансованості досягає уряд, це вже справа самого уряду”, – розповів Андрій Новак.
У згаданому плані співпраці визначили, що впродовж кількох років українські тарифи на газ мають дорівнювати 100% ринкової вартості імпортного палива. Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень, вважає, що така умова є економічно необґрунтованою, бо українці споживають не імпортне, а видобуте в Україні паливо. “Напередодні свого призначення Ігор Насалик, міністр енергетики та вугільної промисловості, заявляв, що розгляне варіант зниження тарифів, що має думки, план, як це зробити”, – зазначив “Пошті” Юрій Корольчук, додавши, що тепер міністр погоджується з необхідністю збільшувати ціни.
Попри те, Володимир Гройсман запевняє: уряд, зокрема міністр соціальної політики Андрій Рева, шукають таке рішення, яке дасть змогу звести до мінімуму негативні наслідки подорожчання тарифів на газ.