Колишнього заступника Генерального прокурора Віталія Каська звинувачують у шахрайстві в особливо великих розмірах. Генеральна прокуратура інкримінує своєму колишньому співробітникові незаконне набуття права власності на квартиру, тобто в результаті використання обману чи зловживання довірою (частина 4 статті 190 Кримінального кодексу України), а також використання завідомо підробленого документа (частина 4 статті 358 Кримінального кодексу).
Як відомо, 5 лютого Віктор Шокін підписав наказ про ліквідацію органів Генеральної прокуратури України (ГПУ), якими завідував Касько: Управління з розслідування корупційних злочинів, скоєних особами, які займають особливо відповідальне становище, та Відділу процесуального керівництва й підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо службових осіб, які займають особливо відповідальне становище. На основі ліквідованих структур утворили Департамент з розслідування кримінальних проваджень у сфері держслужби і власності.
Після цього Віталій Касько втратив більшість своїх повноважень, відповідав лише за міжнародну діяльність ГПУ і ювенальну юстицію (правосуддя щодо неповнолітніх). 15 лютого у відповідь на таке рішення заступник Генпрокурора написав рапорт про відставку. “Шокін забрав у мене всі функції та інструменти ведення справ, над якими починала працювати наша команда, в тому числі справи “діамантових прокурорів”, – цитує його мотивацію ZN.UA.
Вже за місяць, 22 березня, суддя Печерського суду наклав арешт на квартиру Віталія Каська. З відповідним клопотанням до суду звернувся особисто Генпрокурор Шокін, хоча цього не вимагає жодне з положень КПК, повідомляв Касько. За версією слідства, колишній заступник Генпрокурора надав недостовірну інформацію про відсутність постійного житла в Києві і через завищення фактичної кількості членів сім’ї у 2010-2014 роках незаконно заволодів квартирою в столиці, начебто порушивши права тих осіб, що потребували поліпшення житлових умов та були наділені правом на отримання жилих приміщень у першу чергу.
Всі ці рішення Касько назвав особистою помстою глави ГПУ. 29 березня Верховна Pада звільнила Віктора Шокіна з посади Генерального прокурора, проте й після цього провадження проти Віталія Каська не закрили.
Повідомлення про підозру йому намагалися вручити пізно ввечері 10 квітня. Близько 22 години, коли Касько повертався з офісу громадської організації “Нова країна”, поблизу його машини на нього чекали працівники ГПУ. Згідно з повідомленнями очевидців, авто Каська заздалегідь облили речовиною, що не давала змоги відкрити дверцята.
Слідчими діями щодо Каська завідує Дмитро Сус, начальник Управління ГПУ з розслідування кримінальних проваджень у сфері держслужби і власності, інформує депутат від БПП Сергій Лещенко на своїй сторінці у Facebook (він був очевидцем подій). В інтерв’ю, опублікованому 2 квітня на сайті Ліга.net, Давід Сакварелідзе, тепер уже колишній працівник Генпрокуратури, розповів, що саме Сус залякував і шантажував членів його команди, вимагаючи від них заявити про неналежну поведінку Каська й Сакварелідзе.
Після того, як на місце події прибув адвокат пана Каська, працівники прокуратури повідомили, що викликають його на допит до ГПУ як підозрюваного. Зі слів самого Каська, цим вони порушили Кримінальний процесуальний кодекс України, згідно з яким повідомляти про підозру адвокатові може або заступник Генпрокурора, або сам Генеральний прокурор, а не слідчі ГПУ (а в реєстрі адвокатів Віталія Каська поновили 16 лютого). В Генпрокуратурі спростовують те, що повідомлення вручали в неналежний спосіб.
11 квітня Віталій Касько заявив, що на допит у Генпрокуратуру піде. Проте в зв’язку з порушенням процедури оголошення про підозру, він зі своїми адвокатами готує заяву про вчинення проти нього злочину.
На запитання, як працівникам прокуратури вдалося дізналися про місце перебування Каська, його адвокат Євген Грушковець припустив, що за його клієнтом вели негласні слідчі дії, тобто візуально стежили, інформує Українська правда. “Зі слів Каська, за ним стежили, адже своє місце перебування – офіс громадської організації “Нова країна” – він нікому не повідомляв, а прокурор і СБУ-шник чекали на нього біля машини”, – поінформував Сергій Лещенко.
Прокурор ГПУ Владислав Куценко пояснив, що Каська кілька днів не могли знайти, от і змушені були діяти пізно ввечері. З цим Касько не погоджується. “Жодних викликів від ГПУ на адресу мого постійного проживання я не отримував, у поштовій скриньці нічого не було. Також я питав у консьєржа, але він теж нічого для мене не отримував. Єдина мета всього цього – це моє переслідування за ті погляди, які я раніше висловлював щодо реформування у Генпрокуратурі, а також щодо високопосадовців, які займають високі посади в державі”, – цитує екс-прокурора Українська правда.
Владислав Куценко повідомив, що ГПУ вимагатиме в суді призначити Каськові запобіжний захід та закликає, не політизувати цю справу. Натомість Віталій Касько вважає, що ГПУ хоче змусити його покинути країну. “Я навідріз відмовився країну залишати і готовий відстоювати свої права в будь-яких судах і будь-яких правоохоронних органах... Я вважаю єдиною метою цього розслідування – мою дискредитацію”, – каже Касько.
Свої сумніви у законності та обґрунтованості дій Генеральної прокуратури висловив і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков: “Я не знаю Каська і не знаю деталей претензій до нього з боку ГПУ, але виглядає це все – як негарне вульгарне зведення рахунків”, – написав він на своїй сторінці у Facebook.