“Тиша” стає щораз голоснішою

Доки учасники Тристоронньої контактної групи узгоджують, на яких умовах відбуватимуться місцеві вибори на непідконтрольних Києву територіях, бойовики все частіше порушують режим тиші на cході України

фото: zn.ua
Впродовж останніх днів ситуація в зоні проведення АТО стає все небезпечнішою. Йдеться про найсерйозніше загострення з вересня 2015 року, зафіксовано чимало випадків застосування важкого озброєння і мінометів, інформує “ТСН.ua” про висновки Ертугрюля Апакана, голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні.
Лише за минулу добу на cході України загинув один український військовий, ще 12 отримали поранення, цитує Українська правда речника Адміністрації Президента з питань АТО Андрія Лисенка. З його слів, на донецькому напрямку впродовж минулої доби режим тиші порушували 54 рази, при цьому в чверті випадків використовували важке озброєння. 
Найбільш напружена ситуація склалася в районі Авдіївки (Донецька область). Тут обстріли тривають цілодобово. “Бойовики вели цілеспрямований вогонь з танків по будівлях у “пром­зоні” (міста “Пошта”). Очевидно, бойовики вирішили перетворити “пром­зону” Авдіївки на “другий ДАП” (Донецький аеропорт“Пошта”)” – зруйнувати всі об’єкти в цьому районі для ускладнення оборонних дій сил АТО”, – написав на своїй сторінці у Facebook Дмитро Тимчук, координатор групи “Інформаційний опір”. 
З його слів, поблизу Авдіївки противник, не ховаючись, використовує важку бронетехніку: тут задіяні дві групи танків – загальна кількість 12 машин. Ще шість танків розташовані на замаскованих позиціях за лісництвом. 
ОРДЛО та РФ наполягають на проведенні виборів за мажоритарною виборчою системою, українська сторона – на участі партій у кампанії
Упродовж 7–8 квітня терористи обстріляли також Опитне, Піски і Водяне, проте ці дії були радше демонстративними, вони мали показати “цілісність фронту” на цій території, однак ос­новні зусилля супротивника зосереджені на Авдіївці, резюмував пан Тимчук.
За даними Головного управління розвідки Мін­оборони України, у районі Макіївки терористи використовують станції радіоелектронної боротьби Р-330Ж “Житель” та комплекси радіоелектронної боротьби “Леер-3” Збройних сил Російської Федерації. Ці машини виробляють тільки у Росії, інформує видання “Тиждень”.

Закриття пунктів пропуску

Збільшилася кількість обстрілів і в Луганській області – зокрема поблизу населених пунктів Станиця Луганська та Трьохізбенка. 8 квітня закрили останній в області пункт пропуску через лінію розмежування – “Станично-Луганське”. Про це повідомила Держприкордонслужба. 
“Таке рішення було прийняте штабом АТО. Це пов’язане з загостренням обстановки поблизу населеного пункту Станиця Луганська, адже незаконні збройні формування значно активізували обстріли в даному районі. Тимчасове обмеження, що діятиме в контрольному пункті, направлене на забезпечення безпеки життя та здоров’я цивільного населення, яке прямує через КПВВ (конт­рольний пункт в’їзду-виїзду.“Пошта”)”, – йдеться в повідомленні.
“Станично-Луганське” – пішохідний контрольний пункт, транспорт через нього не пропускають. Він був єдиним у Луганській області, де другого лютого закрили “Зайцеве” (внаслідок регулярних обстрілів). Останні три чинні пункти пропуску розташовані в Донецькій області.
Раніше, 31 березня, планували запустити перший на Луганщині автомобільний пункт в’їзду-виїзду – в місті Золоте. Створення коридору “Лисичанськ – Гірське – Золоте – Первомайськ – Стаханов” напередодні затвердили державні відомства України та узгодили під час роботи Тристоронньої контактної групи в Мінську. Проте КПВВ, який готували до відкриття приблизно три місяці, не пропрацював і дня.
Згідно з повідомленнями Дарки Оліфер, прес-секретаря екс-президента України Леоніда Кучми, українська сторона пропустила пішоходів та автомобілі, натомість представники окремих районів Луганської області (ОРЛО) цього не зробили. І через кілька годин після відкриття КПВВ  голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгій Тука змушений був розпорядитися про закриття пункту пропуску, аби не наражати людей на небезпеку, написав він на своєму Twitter. 
8 квітня він сказав, що територію поблизу Золотого контролюють “козаки”, які не підпорядковуються лідерам “ЛНР” та “кураторам з Росії”. З його слів, саме ці “козаки” й обстрілювали контрольний пункт, інформує Укрінформ. 

Перемовини у Мінську тривають

Згідно з повідомленнями Дарки Оліфер, проблему, пов’язану з відкриттям пунктів пропуску обговорювали й упродовж 5 – 6 квітня на черговій зустрічі Тристоронньої контактної групи. “Незважаючи на попередні домовленості, досягнуті як у межах діяльності підгруп з гуманітарних і економічних питань, так і на засіданні Тристоронньої контактної групи, представники окремих районів Луганської області з невідомих причин заблокували пропуск людей, автотранспорту і гуманітарних вантажів. Подібний підхід до вирішення соціально-економічних (проблем “Пошта”) загострює гуманітарну ситуацію в регіоні. Своєї згоди на відкриття даного автомобільного коридору представники окремих районів Луганської області не дали і сьогодні”, – написала пані Оліфер на своїй сторінці у Facebook 6 квітня.
З її слів, без припинення вогню неможливо буде здійснювати розмінування та домовитися про місцеві вибори в ОРДЛО (окремих районах Донецької та Луганської області), у яких повинні взяти участь українські журналісти та політичні партії (на цьому наполягає Україна). Адже за таких умов виборцям не гарантуватимуть безпеки та свободи волевиявлення.
Це – найсерйозніше загострення конфлікту з вересня 2015 року
Україна висуває й інші вимоги, які представники ОРДЛО та Росії виконувати не хочуть. Зокрема йдеться про участь у виборах внутрішньо переміщених осіб. Ніхто не сперечається з необхідністю надати їм права проголосувати, проте кожна зі сторін хоче зробити це по-своєму: Україна наполягає на голосуванні за місцем перебування особи, представники ОРДЛО – на тому, що для голосування необхідно буде повернутися на захоплені території, написала на своїй сторінці у Facebook Ольга Айвазовська, координатор Громадянської мережі ОПОРА та офіційний учасник перемовин у Мінську.
Під питанням опинилася й назва самих виборів, сторони обговорюють варіанти “чергові”, “позачергові” та “перші” “Кожне з найменувань має певний зміст. Чергові вибори повинні відбуватись в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень органів місцевого самоврядування. Перші – якщо мова йде про нові адміністративно-територіальні утворення, як, до прикладу, після добровільного об’єднання громад. Нових територіальних одиниць не буде створено, відповідно українська сторона не приймає таке формулювання, тоді як інші учасники не проти його застосовувати. На моє глибоке переконання, такі вибори, коли б вони не відбулись, повинні бути позачерговими”, – зазначила пані Айвазовська.
З її слів, сперечаються і з приводу типу виборчої системи: “ОРДЛО та РФ наполягають на застосуванні мажоритарної виборчої системи, тоді як українська сторона – на участі партій у виборах, що матиме прямий вплив на спосіб формування виборчих комісій, а також на адміністрування виборчого процесу… ОРДЛО стверджує, що жодній із сьогодні існуючих політичних сил “мешканці” не довіряють, тому мажоритарна система буде найбільш недискримінаційною”, – інформує Ольга Айвазовська.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5226 / 1.6MB / SQL:{query_count}