Коаліція вже є?

Голосування за нового прем’єра та уряд може відбутися 12 квітня

фото: fakty.ictv.ua
Ми чекали нову коаліцію та новий уряд з тижня на тиждень, з дня на день. Тепер уже озвучують нову дату, коли ці питання мають вирішитися, – 12 квітня. 
“У перший парламентський тиждень країна повинна мати нового прем’єра, нову коаліцію, нову програму дій уряду, яка гарантує певну стабільність роботи коаліції та уряду. Хочу наголосити, що Конституція дає мені 30 днів для того, щоб відреагувати на відсутність парламентської коаліції. Підкреслюю: парламент не має цих 30 днів, і я не збираюся йому їх давати. У перший день я чекаю, що це рішення буде ухвалено”, – заявляв Президент Порошенко ще на вихідних в інтерв’ю українським телеканалам після повернення з Вашингтона. 
Під час візиту до Японії 6 квітня він також запевнив, що в Україні буде затверджено новий уряд.
Якщо брати до уваги “перший” день наступного пленарного тижня, то це і є 12 квітня. Президент уже не вперше говорить про дедлайн, але тепер змінив риторику, пригрозивши розпуском ВРУ. Зрозуміло, що нині дочасні парламентські вибори не є вигідними президентській силі, але ще більш невигідні вони  “Народному фронту” Яценюка і позафракційним мажоритарникам, яким доведеться знову викладати немалі гроші на свої кампанії. 
Нині позафракційних закликають вступати до лав фракцій БПП та “Народного фронту”. Коаліція на двох виглядає найбільш імовірною, особливо після остаточного виходу “Батьківщини” з переговірного процесу і переходу в опозицію. Поки лише фракція БПП поповнилися трьома депутатами – не мажоритарниками, а вихідцями-списковиками із “Самопомочі”. Але ще побачимо, хто вступатиме у нову більшість надалі. Станом на вчора, 6 квітня, офіційно дві найбільші фракції загалом мали 222 депутатів. Для утворення коаліції потрібно щонайменше 226. 
Найцікавіша інформація цього тижня – насправді для нової більшості вже є достатня кількість депутатів. 
“На сьогодні, наскільки я розумію з останньої інформації, майбутня коаліція вже нараховує 226-228 голосів. Маю надію, що наступного тижня цей процес завершиться. З позафракційних депутатів, які вийшли чи були виключені з інших фракцій або які не входили до жодної фракції, були мажоритарниками, і які, до речі, голосували зі старою коаліцією, входитимуть або до БПП, або до “Народного фронту”, – зазначила ввечері 5 квітня в ефірі “5 каналу” нардеп від президентської фракції Ірина Луценко.
У той же день заступник голови фракції “Народний фронт” Вікторія Сюмар також заявляла, що вони вже доопрацювали нову коаліційну угоду, і 12 квітня можливе як офіційне оформлення парламентської більшості, так і голосування за нового прем’єра, склад уряду і нового спікера. Сюмар зауважила: вони виступають за те, щоби кад­рові питання голосувались пакетом. 
5 квітня відбулась і “закрита експертна зустріч з одним із топ-менеджерів АП, на якій була озвучена детальна інформація щодо формування коаліції та нового уряду”. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив політтехнолог, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу Berta Communications Тарас Березовець. 
“Оскільки я не називаю джерела, пишу все як є. Почну з поганих новин для адептів зради. Станом на вчора (йдеться про 5 квіт­ня. – “Пошта”) нова коаліція вже існує, тобто в ній уже фізично є більше 226 голосів. Стоїть завдання зібрати в коаліцію не менше 240-250 голосів. З цим і пов’язана деяка затримка з її юридичним оголошенням. Офіційно про нову коаліцію під Володимира Гройсмана оголосять, найімовірніше, до 12 квітня”, – написав Березовець.

фото: apostrophe.com.ua
Також експерт розповів про деякі інші кадрові рішення. “Оновлення складу Кабміну буде тотальним: не менше 80%. “Народний фронт” суттєво зміцнить своє представництво. Збережуть свої посади Арсен Аваков і Павло Петренко. Також НФ повинен отримати ще чотири міністерства та спікера Андрія Парубія. Точно не буде в новому складі міністра Андрія Пивоварського і, ймовірно, Наталії Яресько. Посаду першого віце-прем’єра в поєднанні з міністром економіки відсотків на 90 обійме Борис Ложкін. Кандидатури на нового главу АП, рівного Ложкіну, поки не знайшли. Можливо, ним стане Дмитро Шимків, якщо сам не піде в Кабмін (сам іти в КМ він не хоче). Про склад уряду і його нового главу було повідомлено американську сторону, і з її боку питань не виникло, США надалі підтримуватимуть Україну як при чинному президентові Обамі, так і за його наступника (наступниці)”, – додав Березовець.
Він також зауважив, що таким чином дочасні парламентські вибори відкладаються щонайменше на рік, але в тому, що вони все одно відбудуться, сумнівів майже не залишається.
Зазначимо, що раніше ймовірний (повний) склад уряду з посиланням на свої джерела оприлюднив головний редактор “Цензор.Нет” Юрій Бутусов. Не будемо писати весь список, бо там є спірний прогноз, що нібито Шимків очолить Міністерство охорони здоров’я. Але про віце-прем’єрство нинішнього глави АП Ложкіна, про збереження посад за Аваковим і Петренком та про те, що екс-міністр фінансів Словаччини Іван Міклош начебто вже відмовив Гройсману, Бутусов також писав. Але в нього ще є час подумати. 
Учора вже з’явилась інформація про те, що словак таки дав попередню згоду очолити український Мінфін, але висунув три вимоги. Перша стосується збереження словацького громадянства, друга – програми майбутнього уряду, третя – його складу. “Мені дуже важливо, щоб уряд був орієнтованим на реформи і був антикорупційним… Ми ні про що не сперечалися. Гройсман погодився, що темп реформ треба прискорити, а міністри повинні бути більш активними. Але не все залежатиме від Гройсмана. Так, у нього будуть сильні позиції, але необхідна більшість у парламенті, а для цього доведеться йти на компроміси”, – розповів Іван Міклош в інтерв’ю виданню “Новое время”.
Треба додати, що Воло­димир Гройсман ще 30 бе­резня зареєстрував у парламенті законопроект, відповідно до якого іноземець без українського громадянства може отримати виняткове право очолювати наш Мінфін до 1 травня 2017 року. Тож Іван Міклош нині є найвірогіднішою заміною Наталії Яресько.
За всіма коаліційно-уря­­довими процесами не можна забувати і про те, що в Україні має з’явитись і новий Генпрокурор. За слова­ми Юрія Бутусова, ним може стати нинішній голова фракції БПП Юрій Луценко. Але тут є багато нюансів: від звинувачень в узурпації влади Президентом і БПП до елементарної відсутності юридичної освіти в Лу­ценка. “Нагадую, що на сьогоднішній день закон про Генерального прокурора говорить: має бути юридична освіта, і в людини повинна бути практика роботи у прокуратурі. У Луценка досі нема юридичної освіти”, – про це вже говорила і дружина Юрія Віталійовича, вже згадана парламентар Ірина Луценко.
Тарас Березовець зазначив, що реальної кандидатури на посаду Генпрокурора, за яку б проголосував парламент, у Порошенка ще нема. А серед обговорюваних кандидатур можна викреслити нинішню замміністра юстиції Наталію Севостьянову. 
Раніше нардеп-жур­на­ліст від фракції БПП Мустафа Найєм повідомляв, що Севостянову висуває “Народний фронт” і таке призначення в ГПУ є можливим у рамках коаліційно-урядових домовленостей. Але навіть у самому “Народному фронті” вже заявили, що не претендують на посаду Генпрокурора для своїх представників.
Залишається розуміння, що навряд чи Президент Петро Порошенко віддасть свій вплив на ГПУ. Питання досі в тому, що отримає поки ще прем’єр Арсеній Яценюк. Раніше ЗМІ повідомляли про його саме генпрокурорські амбіції, але тепер уже була заява представників НФ. Також повідомлялося, що в АП Яценюку начебто пропонували очолити Нацбанк або Конституційний Суд. Але як буде насправді – зможемо побачити тільки після того, як Арсеній Петрович залишить свою нинішню посаду.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4865 / 1.61MB / SQL:{query_count}