Одні йдуть, інших звільняють

За кілька годин до того, як парламент відправив Генерального прокурора Шокіна у відставку, той підписав наказ про звільнення свого заступника і критика – Давіда Сакварелідзе

фото: nv.ua
У середу, 29 березня, Верховна Рада врешті схвалила відставку Генерального прокурора Віктора Шокіна. За відповідний проект постанови проголосувало 289 народних депутатів зі всіх фракцій: 114 – із “Блоку Петра Порошенка”, 72 – “Народного фронту”, 24 – “Самопомочі”, 17 – Радикальної партії Олега Ляшка, 13 – “Батьківщини”, двоє – “Опозиційного блоку”. Сам Віктор Шокін до Верховної Ради не прийшов, письмово попросивши нардепів голосувати за його відсутності. 
Розмови про відставку Віктора Шокіна тривали з 16 лютого, коли Президент України повідомив, що попросив Генпрокурора добровільно подати у відставку. 19 лютого стало відомо, що заява Шокіна на звільнення вже надійшла до Адміністрації Президента, а 22 лютого проект постанови про надання згоди зареєстрували на сайті Верховної Ради.
Діяльність Віктора Шокіна на посаді Генерального прокурора, яку він обіймав з 10 лютого 2015-го, не викликала схвалення ані громадських активістів, ані іноземних політиків. Від нього очікували відкриття більшої кількості резонансних справ проти корупціонерів і засудження представників режиму Януковича. Натомість чи не найгучнішим виявилося рішення Шокіна “під завісу”: за кілька годин до того, як у парламенті проголосували за його відставку, Генпрокурор підписав наказ про звільнення свого заступника – прокурора Одещини Давіда Сакварелідзе. 
Рішення пояснили тим, що Сакварелідзе грубо порушував правила прокурорської етики, незаконно втручався в діяльність іншого прокурора, скоїв проступок, який порочить працівника прокуратури, не виконував і неналежно виконував службові обов’язки.
“Сьогодні Генеральний прокурор звільнив мене з посади свого заступника та прокурора Одеської області. Підставою для цього стало грубе порушення прокурорської етики. Хочу відкрито заявити: так, я порушив прокурорську етику, та лише в їхньому розумінні цього терміна. У чому полягає їхнє розуміння прокурорської етики? Це обкрадання, корупція і кругова порука”, – сказав Сакварелідзе на прес-конференції з приводу свого звільнення 29 березня.
На тому, що поведінка прокурора грузинського походження не відповідає обійманій ним посаді, наполягали в офіційному листі, підписаному очільниками місцевих прокуратур та опублікованому на сайті Генеральної прокуратури України (ГПУ) 25 березня – одразу після того, як Сакварелідзе взяв участь в “антишокінському” мітингу. На акції протесту він заявив, що сам Генпрокурор гальмує одне з найрезонансніших проваджень – справу сумнозвісних “діамантових” прокурорів Олександра Корнійця та Володимира Шапакіна, а також позбавляє посад працівників прокуратури, причетних до успішного розслідування їхніх злочинів.
Наступного дня, 26 березня, керівників територіальних прокуратур підтримали народні депутати, що пройшли до парламенту від Одеської області. Їхніми аргументами за звільнення Сакварелідзе стали такі: він “надшвидко адаптувався” до найдорожчих готелів і ресторанів, виконує роль “місцевого посіпаки” Михеїла Саакашвілі, очільника обласної державної адміністрації Одещини. 
Зі слів депутатів, після призначення Сакварелідзе прокурором Одеси криміногенна ситуація в області лише погіршилась, а сама прокуратура порушує законні права громадян України під час обшуків та інших оперативно-розшукових дій. Під заявою підписалися Сергій Ківалов, Дмитро Голубов, Євген Дейдей, Олександр Урбанський, Олександр Пресман, Василь Гуляєв, Павло Унгурян і Віталій Барвіненко.
“Генеральний прокурор звільнив Сакварелідзе на підставі листа, який направили до Генеральної прокуратури так звані народні обранці з Одещини, а конкретно всі вони – сумнозвісні особистості, які належать до організованого кримінального угруповання, що існує зараз на Одещині. Серед них, наприклад, Ківалов, за яким тягнеться шлейф сфальсифікованих виборів на Україні, та інші особи, які мають судимості за кримінальні справи… Президент Порошенко надав Сакварелідзе чіткий мандат боротися з мафією, що існує в Одесі та на Одещині. І зараз саме ця мафія офіційно звернулась і звільнила Сакварелідзе”, – розповів на брифінгу 29 березня Михеїл Саакашвілі. 
Виконуючий обов’язки його заступника Олександр Боровик, коментуючи події для видання “ГОРДОН”, сказав: “Відомо, що Сакварелідзе уважно розглядав кілька питань, пов’язаних із власністю й, можливо, незаконними операціями, здійсненими, наприклад, Ківаловим та Голубовим. Мені здається, він дуже близько підійшов до того, щоб нанести їм якийсь удар з погляду юстиції та справедливості. Вони занепокоїлись, об’єднались, і сама система зрозуміла, що її почне трясти і що почнуться викриття”. 
Сумнівається в тому, що його колишнього колегу звільнили законно, і Віталій Касько, який покинув лави прокуратури за власним бажанням 15 лютого. На його думку, невдоволення з боку Генерального прокурора викликали провадження проти Корнійця та Шапакіна. “Коли почалися активні дії проти Сакварелідзе, слідчих прокурорів, Каська? Тоді, коли справу направили до суду, а в другому кримінальному провадженні було оголошено про підозру. Ми вийшли на те, звідки взялися самі діаманти, що становить черговий злочин. Ми вийшли на те, що офшорні компанії проплачували навчання одного з прокурорів за кордоном. І таких фактів було дуже багато”, – сказав Віталій Касько 29 березня.

Чи Президент знає?

Відповідно до чинної Конституції України, Ген­прокурора призначає і звільняє Президент України, а згоду на запропоновану кандидатуру потім надає парламент. “Я не вірю, що це рішення (звільнення Сакварелідзе. – “Пошта”) було прийнято без погодження з главою держави”, – написав на своїй сторінці у Facebook народний депутат Мустафа Найєм.
Проте Петро Олексійович заперечує свою причетність до прийняття цього рішення, повідомив Сакварелідзе. З його слів, напередодні він зустрічався з Президентом, і Петро Порошенко цікавився, чи не бажає той добровільно піти у відставку, на що прокурор дав негативну відповідь. “Наша зустріч з Президентом відбулась і сьогодні (після звільнення.“Пошта”). Він мене запросив, сказав, що моє звільнення з ним не було узгоджене”, – сказав екс-прокурор Одещини. В інтерв’ю виданню “Новое время” він зазначив, що Петро Порошенко обіцяв поговорити з наступним Генеральним прокурором про його поновлення. 
Проте Сакварелідзе додав: таку атаку на нього та на його команду вважає сигналом того, що насправді реальні реформи в Україні не потрібні правлячій верхівці. “Це зачистка тих, що готові кожного дня безкомпромісно боротися з корупцією та старими порядками”, – вважає Сакварелідзе.
30 березня Петро Олексійович запланував офіційний візит до США, де відставка Шокіна може стати важливим аргументом у перемовинах.

Розслідування ГПУ

Звільнення Віктора Шокіна привітав і посол Європейського Союзу в Україні Ян Томбінський. “Це рішення створює можливість для нового старту в діяльності Генеральної прокуратури. Сподіваюся, що її новий очільник забезпечить незалежність цього органу від політичного впливу і тиску, а також користуватиметься суспільною довірою”, – заявив він на офіційній сторінці у Facebook.
Томбінський зазначив, що чимало важливих справ (зокрема, пов’язаних з подіями в Україні 2014 року) прокурори не зрушили з місця, і зауважив, що орієнтовані на реформи прокурори або йдуть зі служби, або стикаються з перешкодами, коли намагаються розслідувати чи реформувати службу. 
Занепокоєні з цього приводу тепер уже колишні працівники ГПУ – Касько та Сакварелідзе. З їхніх слів, ті, що й надалі намагаються добросовісно працювати у стінах прокуратури, зазнають постійного тиску й отримують погрози. “Наскільки мені відомо, щодо мене розслідують п’ять кримінальних проваджень. Із засобів масової інформації дізнався, що Шокін особисто підписав клопотання про накладення арешту на мою квартиру, незважаючи на те, що законодавство не передбачає необхідності Генеральному прокуророві звертатися з таким клопотанням”, – розповів Віталій Касько.
Ян Томбінський також висловив занепокоєння стосовно того, що ГПУ втручається в діяльність громадської організації “Центр протидії корупції”. 22 березня райсуд Києва надав Генеральній прокуратурі доступ до майна ГО із правом вилучати речі і всі документи, зокрема, ті, що містять банківську таємницю. Прокурор ГПУ Владислав Куценко пояснив: ініціатива перевірити “Центр” надійшла від народних депутатів з різних фракцій, зокрема БПП і “Народного фронту” (Борислава Розенблата, Олега Недави, Івана Вінника, Євгена Дейдея, Георгія Логвинського, Дмитра Лубінця). ГПУ шукає гроші уряду США, якими начебто розпоряджалася громадська організація.
“Ці рішення Генеральної прокуратури викликають підозру в тиску на незалежних експертів, які критикують саму прокуратуру. Євросоюз та інші партнери України пильно стежитимуть за розвитком подій щодо цього питання”, – резюмував Томбінський.
Після того, як Президент підпише указ про звільнення, Віктор Шокін планує піти на пенсію. Про це він сказав “Українським новинам”. Обов’язки Генерального прокурора виконуватиме його перший заступник Юрій Севрук. 
Натомість Давід Сакварелідзе й надалі боротиметься з корупцією. “Хочу заявити, що це тільки початок особисто моєї громадської діяльності і продовження боротьби за справедливість разом з братами-українцями”, – сказав він на прес-конференції. А в крісло прокурора Одещини сяде Микола Стоянов, що у 2014 році вже займав цю посаду.
Хто ж стане наступним Генеральним прокурором – поки невідомо. Судячи з того, якими темпами звільняли Віктора Шокіна, процес відбору нового кандидата може бути тривалим. Деякі депутати і громадські активісти наполягають на тому, щоби Генпрокурора обирали на конкурсній основі. 
Тарас Березовець, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу Berta Communications:
– Сакварелідзе все одно планували звільнити, і Шокін зробив це, щоб не забруднився новий Генпрокурор. Вважаю, Сакварелідзе більше не повернеться в Генпрокуратуру, і шанси на його призначення новим Генпрокурором, м’яко кажучи, нульові... Ті, кого вже називали можливими претендентами на посаду Генерального прокурора – Юрій Луценко, Юрій Столярчук, Сергій Горбатюк – на мій погляд, не мають шансів обійняти крісло. Цілком можливо, що це буде якась тіньова людина, яка зараз навіть не фігурує… Думаю, зараз кандидатуру нового Генпрокурора виношує Президент. І її озвучать після того, як “спалять” усіх названих сьогодні. Що означає “спалять”? Спочатку виникає потенційна кандидатура, а потім на неї кидають компромат. Хороший приклад – Горбатюк. Після того, як його назвали ймовірним новим Генпрокурором, з’явилися якісь відомості, що він нібито був задіяний до процесу переслідування Юлії Тимошенко за часів Віктора Януковича. Подібне шукатимуть під кожного претендента, а реальний кандидат з’явиться лише тоді, коли будуть “спалені” усі нинішні претенденти. (“Новое время”)
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.1379 / 1.65MB / SQL:{query_count}