Її рідне місто живе в режимі military city… Прокидаючись вранці, за сніданком чи обідом, на лекціях в університеті чи на прогулянці з друзями, 18-річна студентка-переселенка родом із Маріуполя Наталя Рябцева (на фото) весь час думає, а що ж там удома, чи, бува, не стріляють, чи все гаразд із близькими, чи неушкоджений будинок. Думає, зрештою, чи зможе ще колись спокійно приїжджати додому з Харкова, де якраз зараз навчається на факультетах української філології та журналістики, не зупиняючись на численних блокпостах.
– Наталю, розкажіть, будь ласка, коли і за яких обставин переїхали з Маріуполя до Харкова?
– Я закінчувала 11 клас у 2014-ому, коли у Маріуполі вже тривали бойові дії. Спочатку цьому не надавали значної уваги, адже почалось все із малих диверсій. Потім горів банк, потім ополченці захопили мерію, яка була навпроти мого ліцею. Ми, діти, бачили, як вона горіла три дні.
Через деякий час бойовики захопили місцеве управління внутрішніх справ – тим, хто підтримував бойовиків, пропонували перейти на їхню сторону, а тих, хто не схвалював дії ополченців, просто розстрілювали. Було страшно, звісно, бо ти не знаєш, що буде завтра. Я ходила до репетиторів, проходила повз розтрощену мерію…
Вже тоді маріупольці почали виїжджати з міста. Закрились також найвідоміші торгові центри та кав’ярні. Всі втікали, бо переймались за себе і за бізнес.
Ще до початку військових дій, я міряла навчатись у Харківському університеті імені В.Н. Каразіна. Моя сім’я не мала наміру виїжджати з Маріуполя, і, якби не вступ до вишу, я б, мабуть, теж залишилась там. Пригадую, коли вже їхала до Харкова, виходила з під’їзду з валізами, бабуся-сусідка кинула мені вслід щось на кшталт “що, втікаєш?!”. Було якось не по собі, адже я їхала навчатись. Та й Маріуполь я дуже люблю, з ним пов’язане все моє дитинство!
– Наталю, ви спостерігали за Маріуполем за сотні кілометрів… Що пам’ятаєте з тих часів?
– Щодня з острахом гортала новини, боялась прочитати що-небудь страшне про Маріуполь, адже там залишились мої батьки, друзі. Всі мої думки були там, вдома… Виїхав звідти до Харкова брат із сім’єю. Зараз вони вже цілком прижились на новому місті, знайшли роботу, тому повертатись не планують. У них мала дитина, тому їх можна зрозуміти.
– Скажіть, будь ласка, чи бували моменти, що і ваші батьки хотіли все кинути і виїхати з Маріуполя в інший, спокійний регіон?
– Батьки ніколи не хотіли звідти їхати. Це наше місто, ми його любимо, тому ні.
– Чи їздили ви додому тоді? Зрештою, чи часто зараз буваєте у Маріуполі?
– Нечасто, бо дорога далека, доводиться багато об’їжджати. Коли я приїхала додому на новорічні свята у 2015-ому, у місті знову починались різні диверсії. Півроку було ніби спокійно, а тут знову… 24 січня 2015 року під обстріл потрапив житловий мікрорайон Восточний. Тоді 31 людина загинула, понад ста отримали поранення. Я їхала з постраждалими в автобусі, люди бідкались, бо не знали, як їм жити далі, адже їх домівки були практично розтрощені, багато хто з них втратив своїх близьких.
Пізніше була трагедія під Волновахою. Тоді я дуже переживала, ходили чутки, що Маріуполь оточують і це ні до чого доброго не призведе. Слава Богу, все обійшлось…
Та щоразу, коли приїжджаю додому, розумію, що приїжджаю у військове місто – тут багато військових машин, на вулицях багато чоловіків у формі. А у 2015-ому ще навіть була комендантська година. Вас могли зупинити у центрі міста, щоб просто спитати, куди йдете.
– Якщо порівнювати Маріуполь до військових подій і Маріуполь зараз, що змінилось у місті?
– Однозначно, поменшало людей. На вулицях вечорами практично ніхто не гуляє – всі або вдома, або ж у кафе, але великими компаніями. Жінки самі теж вулицями не ходять, коли сутеніє, а лише з чоловіками.
Є нюанси з роботою, адже після того, як Донецьк втратив свої повноваження, деякі установи перейшли у Маріуполь, зокрема, податкова. Тобто маріупольські податківці повинні ще контролювати податки Донецька, а грошей їм не додалось. Раніше пустіли полиці магазинів та це були радше спекуляції з боку бізнесменів, аби люди чим більше товару накупили на, так би мовити, гірші часи.
Маріуполь – портове місто. Через події на сході наші судна відмовляються страхувати, бо велика ймовірність, що вони не доїдуть. Тобто проблеми є. У селі Комінтернове, що поруч із Маріуполем, взагалі майже весь час нема світла і води, а їх місцева влада навіть не бачить сенсу відновлювати комунікації, бо їх весь час руйнують.
– Наталю, а які настрої побутують зараз у Маріуполі – проукраїнські чи все-таки проросійські?
– Важко сказати, бо маріупольці критикують як українську владу, так і російську. Та мені здається, що так є у кожному українському місті. Я, до прикладу, дуже тішусь, що місто залишилось українським.
Багато людей ще досі невпевнені, хто ж таки ті ополченці. Говорять, що це раніше судимі чи нереалізовані громадяни, яким платять хороші гроші, хтось навіть каже, що це чеченці.
Маріупольці також свідомі, що навіть на місцевих референдумах була дуже велика карусель – приходила одна людина і кидала у скриньку по кілька бюлетенів. Зрештою, люди не мають часу щось активно обговорювати, бо живуть в умовах війни, в них інші проблеми. Хочеться вірити, що все коли-небудь закінчиться. Я теж мрію, щоб вдома було спокійно.
– Наталю, яку допомогу зараз отримуєте від держави як переселенка?
– Довший час я не виробляла собі статус переселенця, бо їхала радше навчатись, але аж ніяк не втікала з міста. Думала, що є ті, кому ці гроші більше потрібні. Кілька місяців тому пройшла всі бюрократичні процедури і закріпила за собою статус переселенки. Втім за ці кілька місяців ще нічого не отримала. Повсюди довжелезні черги, ніхто вам нічого не пояснить, в чому причина. Це ще добре, що я маю на що жити, а якби мені довелось виживати лише на ті державні подачки?!
Розмовляла
Олена Петришин