Дочасних парламентських виборів вдасться уникнути, нардепи здатні знайти компроміс щодо виходу з нинішньої кризи. Принаймні так запевнив голова ВРУ Володимир Гройсман цього тижня у Брюсселі наших західних партнерів. Зазначимо, що спікер разом із головами фракцій ВРУ та низкою нардепів у Брюсселі цього тижня брали участь у заходах в рамках “українського тижня” в Європарламенті.
“Зараз багато говорять про політичну кризу в Україні. Я хочу застерегти всіх: не варто перебільшувати цю кризу. Хочу поінформувати, що абсолютна більшість демократичних сил українського парламенту готова до створення нової коаліції, нового уряду й посилення виконання всіх необхідних реформ і впровадження європейської інтеграції нашої держави”, – заявив Гройсман на спільному брифінгу із президентом Європейського парламенту Мартіном Шульцем, повідомляє
“Українська правда”.
От тільки спікер не став уточняти, які саме фракції нині вже готові формувати цю нову більшість. І не забуваймо, що Володимир Гройсман, який своєю заявою фактично визнав розпад старої коаліції, з парламентської трибуни ще офіційно не заявив про це. Тому ще питання, чи справді компроміс вже знайдено, а чи просто треба було сказати позитивні, обнадійливі слова перед європейцями.
“На цьому тижні буде пауза у зв’язку з тим, що більша частина активних парламентаріїв перебувають y Брюсселі. Тому реальних переговорів не буде. Вони почнуться наступного тижня. Треба сідати за стіл перемовин yсім представникам колишньої коаліції і разом вирішувати. Якщо не вдалося звільнити прем’єра нормальним шляхом, тоді треба переформатовувати коаліцію і одночасно визначатися, хто буде новим прем’єром. Тоді це буде предметна розмова, а зараз це лише інтриги, а реальних переговорів немає”, – таку думку в ефірі “5 каналу” висловив голова Центру політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко.
Глава фракції БПП Юрій Луценко каже, що Україна має два тижні на формування уряду та два-три місяці на реформи, щоб не втратити підтримку Євросоюзу. “Ми маємо два тижні для формування нової коаліції, нового технократичного уряду, голосування за поправку в законі. Наступні 2-3 місяці уряд має усунути всіх партійних та олігархічних ставлеників з найкрупніших державних монополій, покінчити зі “смотрящими” на митниці та інші видимі антикорупційні кроки. Інакше – фіаско. Брюссель сльозам не вірить”, – написав Луценко на своїй сторінці у Facebook учора, 2 березня, підсумовуючи зустрічі з керівництвом Європарламенту та Єврокомісії.
фото: Volodymyr Ariev/facebook.com Щодо закону, про який писав Луценко, то він мав на увазі виправлення усіх недоліків закону про електронне декларування чиновників. Це є вимогою для безвізового режиму з ЄС. Також для початку процесу лібералізації візового режиму Україна має доформувати Національну агенцію із запобігання корупції. Щодо політичної ситуації в Україні, то Луценко, як і спікер Гройсман, пояснював європейцям у Брюсселі, що їм не треба турбуватись через ймовірні зміни в нашому парламенті та уряді.
Тим часом деякі українські експерти починають аналізувати, який вигляд може мати нова парламентська більшість. І лунає все більше думок про так звану гібридну коаліцію. Можуть відбутись зміни регламенту ВРУ, які дозволили б позафракційним нардепам індивідуальне членство в коаліції. Тут маємо розуміти, що нині у парламенті більше 50 позафракційних-мажоритарників і вигнанців із своїх фракцій. І їм навряд чи можуть бути вигідними дочасні вибори. Для мажоритарників це означатиме нові витрати.
Існує й варіант із входженням деяких позафракційних у БПП чи “Народний фронт”. Не забуваймо і про “золоту акцію”, яка залишається у Радикальної партії. Але в цієї політсили великі апетити. Нардеп-“радикал” Юрій Чижмарь цього тижня в інтерв’ю “Цензор.НЕТ” підтвердив, що вони хочуть бачити Олега Ляшка на посаді спікера ВРУ, але їм пропонували три міністерських крісла.
Зрештою, все залежатиме від того, чи вдасться домовитись, що робити з Арсенієм Яценюком.
У Радикальній партії кажуть, що хочуть домовлятись про новий уряд і нову коаліцію з чистого аркуша. В той же час вимогою “Народного фронту” залишається Арсеній Петрович на чолі уряду та ще кілька міністрів. А без “Народного фронту” ні “радикали”, ні позафракційні коаліцію не врятують.
Варіант із форматом двох найбільших фракцій плюс депгрупи “Воля народу” і “Відродження” гіпотетично є можливим, але владі дивідендів це не принесе. Навіть навпаки, “ширка” позначиться на рейтингах як Президента, так і його партії.
Зазначимо, що експерти нині не прогнозують стійкості нової коаліції у будь-якому форматі. Навіть якщо дочасних парламентських виборів вдасться уникнути зараз, то це питання знову може стати актуальним ще до кінця року.
Європейські рекомендації
Поки українські політики думають над тим, а якою ж має бути нова коаліція, європейці розповідали їм, як загалом має працювати парламент європейської країни.
“Пошта” вже повідомляла, що “український тиждень” в Європарламенті проходив уперше. І головною метою цього заходу було не виправдування наших політиків, а дискусії щодо реформування українського парламенту. Моніторингова місія Європарламенту на чолі із колишній президентом ЄП Петом Коксом за підсумками кількамісячного аудиту роботи ВРУ і близько сотні зустрічей із коаліцією, опозицією, політичними партіями, працівниками парламентського апарату підготувала звіт і рекомендації щодо реформування нашого вищого законодавчого органу. Серед цих пропозицій, як повідомляє “Голос України”, зменшення кількості парламентських комітетів – орієнтовно до 20 (нині їх 27), вдосконалення їхньої структури; вдосконалення розкладу засідань парламенту; механізми контролю Верховної Ради за виконавчою гілкою влади; зменшення кворуму для прийняття рішень (залишити 226 голосів для ухвалення Конституції); надання спікеру (чи іншому головуючому) право на відсторонення від участі в пленарному засіданні депутатів за поведінку, яка має всі ознаки насильства або спрямована на зрив роботи Верховної Ради; перехід до електронного парламенту.
Побачимо, як наша влада втілюватиме ці пропозиції. Насамкінець зазначимо, що у Брюсселі відбулось підписання Угоди про співпрацю в адміністративній сфері між Загальним секретаріатом Європарламенту і Апаратом ВРУ.