Якщо Президент і його оточення до останнього часу ще надіялися, що прем’єр Яценюк за власним бажанням піде у відставку і саме таким чином вдасться розв’язати нинішню парламентсько-урядову кризу, то тепер Арсеній Петрович цю ілюзію розвіяв.
У телеефірі він нагадав, що нинішній уряд під його керівництвом “юридично є повністю легітимним та працює надалі”. І дарма, що в парламенті у нього мізер підтримки та що коаліція, якої нема фактично, за тиждень так само може зникнути і юридично, якщо домовитися політикам не вдасться. Яценюк на тлі всієї критики і меседжів про його відставку, які посилала Адміністрація Президента, 28 лютого в “10 хвилинах з прем’єр-міністром” зайняв агресивну позицію, поклавши відповідальність за майбутнє країни на всі фракції, які створювали коаліцію у 2014-ому, і особливо наголосив на відповідальності Президента і фракції БПП. А ще не забув заявити, що дострокові вибори приведуть Україну до Руїни.
І якщо з відповідальністю для всіх прем’єр має рацію (зрештою, Яценюк дуже довго брав на себе удар за провали всієї влади), то про Руїну ще можна довго сперечатися.
У своєму телезверненні прем’єр озвучив програму дій уряду під його керівництвом на 2016 рік, і тепер його політичним опонентам треба або погоджуватися з нею, або оприлюднювати свою. Хоча тут опоненти можуть зіграти й на тому, що план Яценюка – також тільки хороші слова.
Прем’єр говорив і про нову індустріальну політику; призначення нових ефективних менеджерів на 50 найбільших держкомпаній; підписання угод про зону вільної торгівлі з Канадою, Туреччиною та Ізраїлем; реформу енергетичної сфери; прибутковість і незалежність НАК “Нафтогаз України”; збільшення видобутку власних енергетичних ресурсів та повну енергетичну незалежність країни у найближчі десять років; реформу системи охорони здоров’я; земельну реформу і продаж на аукціоні мільйона гектарів державної землі.
Багато слів прем’єра експерти вже почали аналізувати. Зокрема, продаж земель пов’язують з інтересами китайського та американського капіталів. Також лунають думки про те, що не нинішньому прем’єрові з рівнем його підтримки продавати мільйон гектарів землі.
“Звертаюся до Президента і всіх національних політичних сил! Або вийдіть до суспільства з альтернативною реалістичною програмою і дієвою командою, здатною її забезпечувати (тільки програмою, а не передвиборчими гаслами), або припиніть взаємне поборення, вгамуйте пристрасті, переступіть через особисті почуття і підтримайте план дій країни на цей рік”, – сказав Яценюк. І тепер цікаво, чи візьме слово Президент Порошенко.
“Після цих заяв Яценюка Президентові доведеться визначити свою позицію щодо виходу з політичної кризи. Надалі займати позицію “над сутичкою” в умовах гострої та тривалої кризи Порошенку вже не вдасться”, – зауважує з цього приводу директор Інституту соціально-політичного проектування “Діалог” Андрій Миселюк, повідомляє РБК-Україна.
Зазначимо, що ще наприкінці минулого тижня голова президентської парламентської фракції Юрій Луценко на своїй сторінці у Facebook писав про те, що необхідно почати перемовини про створення нової коаліції під новий уряд. Він нарікав, що небажання Яценюка визнати розпад коаліції нинішньої (отже, визнати й те, що уряд має піти) “приводить до розширення кризи довіри не тільки між владою та українцями, але й між Україною і західними партнерами”. “Ми втрачаємо безвізовий режим, співпрацю з МВФ і багато чого ще!” – наголошував Луценко.
Деякі ЗМІ також наприкінці минулого тижня з посиланням начебто на оточення Яценюка повідомляли, що він таки піде сам у відставку. Але це було, найімовірніше, частиною інформаційної атаки на прем’єра. Не вдалося. Натомість почались уже інформаційні атаки з боку самого Яценюка.
Доки таке публічне протистояння ще триватиме – невідомо. Але 15 березня, після трьох тижнів фактичного відпочинку, знову має запрацювати парламент, і політикам не вдасться продовжувати вдавати, що коаліція юридично існує, отже, нічого не сталося.