Все більше зусиль влади спрямовані на те, щоб гарантувати журналістам захист їхніх професійних прав. Так 4 лютого Верховна Рада ухвалила зміни до Кримінального кодексу, які посилили відповідальність за перешкоджання журналістській діяльності (зокрема посадову особу, що порушує права працівника ЗМІ, можуть тепер засудити до п’яти років позбавлення волі).
У вівторок, 23 лютого, Президент Петро Порошенко підписав указ “Про Раду з питань захисту професійної діяльності журналістів та свободи слова”. Новостворена Рада є дорадчим органом при Президентові України.
Право створювати такі органи надає Президентові пункт 28 статті 106 Конституції України, де вказано: глава держави створює у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України, для здійснення своїх повноважень консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи і служби.
Головними завданнями Ради є забезпечити дотримання конституційного права на свободу слова, а також налагодити ефективний механізм взаємодії державних органів із засобами масової інформації та громадськими організаціями. Рада здійснюватиме моніторинг ситуації і визначатиме, чи в Україні захищені професійна діяльність журналістів та свобода слова. Вона аналізуватиме законодавство і готуватиме пропозиції щодо його вдосконалення в такий спосіб, щоб документи відповідали європейським демократичним стандартам. Крім того, Рада зможе проводити конференції, семінари та зустрічі з політиками й чиновниками стосовно питань, які належать до її компетенції.
Згідно з указом Президента, очолюватимуть Раду двоє співголів. Ними призначили заступника очільника Адміністрації Президента України Андрія Таранова та прес-секретаря глави держави Святослава Цеголка.
До складу Ради увійшли також представники громадських об’єднань і медіа, Національної поліції, Генеральної прокуратури, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення та інших державних органів. Загалом членами Ради є 19 осіб.
Організаційне, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення Ради здійснюватиме Адміністрація Президента України та Державне управління справами.