В очікуванні нового Генпрокурора

Віктор Шокін подав у відставку. Покинути свою посаду він зможе тоді, коли ВРУ схвалить його звільнення. Згідно з графіком парламентських засідань, це станеться 15 березня

фото: ukrinform.ua
У понеділок, 22 лютого, проект постанови №4122 з’явився на сайті Верховної Ради у списку зареєстрованих. Вона передбачає відставку Генерального прокурора України Віктора Шокіна. Документ на розгляд парламенту ще 19 лютого вніс Президент України Петро Порошенко, про що повідомляли на офіційному сайті глави держави.
У своїх діях Президент керувався повноваженнями, які йому надає Конституція України: призначати та звільняти Генерального прокурора за згодою Верховної Ради. Звільнення Віктора Шокіна стало наслідком тривалих дискусій про доцільність його перебування на посаді Головного прокурора країни. Призначили пана Шокіна рік тому – у лютому 2015-го – після того, як за власним бажанням звільнився його попередник Віталій Ярема. Тоді члени Комітету з питань протидії та боротьби з корупцією виступили за відставку Яреми, обґрунтовуючи своє рішення тим, що за його керівництва Генпрокуратура не досягла ніяких успіхів у розслідуванні злочинів колишнього уряду Януковича. «Наш Антикорупційний комітет Ради заслухав інформацію Генпрокуратури про розслідування економічних злочинів банди Януковича, проти яких є санкції ЄС, і терору Майдану. Більше слухати я не хочу. Реєструємо проект рішення парламенту про відставку Віталія Яреми», – написав тоді Єгор Соболєв на своїй сторінці у Facebook.
Як показав минулий рік, із цими завданнями не впоралася Генеральна прокуратура й на чолі з Віктором Шокіним. Йому закидають і нездатність оновити кадри у правоохоронних органах, адже з 930 кандидатів, які брали участь у конкурсі на керівні посади в органах прокуратури, було лише 8% тих, що раніше в них не працювали. Проте успішно конкурс пройшли 154 особи, і всі вони – співробітники прокуратури, йдеться в матеріалі Анастасії Рінгіс на Українській правді.
У вересні почала з’являтись інформація про те, що західні партнери України, зокрема США, не задоволені темпами реформування Генпрокуратури. Уже наприкінці січня «Дзеркало тижня» повідомило: Америка дала зрозуміти українській владі, що кредит у розмірі одного мільярда доларів вони отримають лише за умови відставки Віктора Шокіна. Тоді посол США в Україні Джеффрі Пайєтт розкритикував діяльність Генеральної прокуратури. Він заявив: прокурори саботують реформи і ухиляються від розслідування резонансних корупційних справ, а прокурори-корупціонери залякують реформаторів.
Ситуація ускладнилася 15 лютого, коли про свою відставку повідомив Віталій Касько, заступник Генерального прокурора, що разом із Давидом Сакварелідзе відкрив кримінальне провадження проти двох прокурорів, яких зловили на хабарі. Касько зазначив у своєму рапорті на звільнення: в Генеральній прокуратурі дотепер панує корупція і кругова порука, тиск на прокурорів та слідчих, бездіяльність і безкараність.
16 лютого Президент Петро Порошенко закликав Віктора Шокіна покинути свою посаду, і вже наступного дня голова парламентської фракції БПП «Солідарність» Юрій Луценко повідомив: Генпрокурор Віктор Шокін погодився з аргументами Президента і написав заяву про відставку, інформує «Дзеркало тижня».
Згідно з календарним планом роботи Верховної Ради, наступне пленарне засідання розпочнеться 15 березня. Саме тоді депутати мають проголосувати за постанову про відставку Віктора Шокіна, яку їм обґрунтовуватиме представник Президента у Верховній Раді Степан Кубів.
На інформацію про відставку Генпрокурора вже відреагували іноземні партнери України. «Я вітаю рішення Президента України про відставку Генерального прокурора. Це сприятиме подальшому реформуванню», – цитує посла США в Україні Джеффрі Пайєтта «Дзеркало тижня». З його слів, тепер завдання Президента і Верховної Ради – узгодити кандидатуру нового Генпрокурора, якого підтримуватимуть у парламенті і якому довірятимуть громадяни.
Свій шлях обрати нового очільника Гепрокуратури пропонують члени міжфракційного об’єднання «Єврооптимісти». З огляду на сильну недовіру до органів прокуратури, що панує у суспільстві, «Єврооптимісти» закликали Президента України з власної ініціативи «винести на суд громадськості шорт-лист з кількох кандидатів». Тільки так, на думку представників об’єднання, можна буде відновити довіру та знайти оптимального кандидата на цю посаду, врахувавши думку громадськості й розділивши відповідальність за дуже важливе рішення. Про це ідеться в заяві, опублікованій на офіційній сторінці «Єврооптимістів» у Facebook.
Парламентарі також зазначають: якщо представники громадянського суспільства та журналісти братимуть участь у відборі та вивчатимуть минуле претендентів, можна буде уникнути призначення людини, за якою тягнеться корупційне минуле або негідна поведінка. Якщо Президент відхилить ці пропозиції, об’єднання зберігає за собою право не голосувати за кандидатуру, визначену з міркувань політичної доцільності.

Зміна Генерального прокурора мала би прискорити розслідування злочинів, здійснених за часів президентства Януковича, та реформи в органах прокуратури.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4398 / 1.58MB / SQL:{query_count}