Уряд на чолі з Арсенієм Яценюком 16 лютого отримав імунітет фактично ще на півроку, адже двічі за одну сесію голосувати за недовіру не можна. Тож тепер прийдеться чекати як мінімум до вересня, якщо, звичайно, Арсеній Петрович сам не вирішить піти. Але він yже продемонстрував, що триматиметься за посаду до останнього. Із незадовільною оцінкою за роботу, без реальної підтримки парламенту надалі, з критикою з усіх боків він таки втримався.
Після голосувань одразу почалось багато розмов про те, що голосування у вівторок були театральною постановкою, Президент з прем’єром домовились і використали парламент, олігархи втримали Яценюка і тепер їхній вплив на уряд збільшуватиметься, дехто побачив вплив Заходу. Заяв, думок і критики дуже багато. Але тільки питання: чи хтось виграє від цього всього? Ще невідомо, чи таки дійде до позачергових парламентських виборів, але коаліції, по суті, вже немає, навіть незважаючи на те, чи вдасться втримати у ній 226 депутатів. “Батьківщина” вже вийшла.
Вистава під куполом
Красу політичної гри 16 лютого можна буде ще довго оцінювати. Найбільша фракція парламенту, відповідно і коаліції, президентський “Блок Петра Порошенка” цілий день збирав підписи під постановою про недовіру уряду (окремо від “Самопомочі”, яка почала це робити раніше), яка б змогла відправити усіх міністрів у відставку. Напередодні стало відомо, що ця фракція точно голосуватиме за “незадовільну” роботу Кабміну. До того ж у сам день голосування з’явилось звернення Президента Петра Порошенка. Він заявив про необхідність “тотального переформатування” уряду. Президент не вживав слова “відставка”, але згадував, що понад 70% виборців виступають за це. Загалом же у зверненні, здавалося б, читався такий заклик до Яценюка. Разом із тим Порошенко зазначав, що “переформатовувати” Кабмін має коаліція у складі чотирьох фракцій (БПП, “Народний фронт”, “Самопоміч” та “Батьківщина”) і якщо дійде до питання розпуску парламенту, то він скористається ним лише у крайньому випадку.
Треба також зазначити, що у своєму зверненні Порошенко заявив, що закликав піти у відставку генпрокурора Шокіна. У ЗМІ навіть з’явились повідомлення, що Шокін написав заяву, але зрештою у ГПУ не змогли ні спростувати, ні підтвердити цієї інформації, повідомивши, що Генпрокурор перебуває у відпустці.
На роботу він має з’явитись сьогодні. Експерти відзначали, що Порошенко трюком із Шокіним намагався відвести увагу від питання відставки уряду і, так би мовити, виконати запит українського суспільства й Заходу, де вже неодноразово наголошували на тому, що Шокін має піти. От тільки дії Порошенка виглядають лицемірними, адже він міг не просити, а просто звільнити Шокіна сам і це рішення парламент би підтримав. А так ситуація трохи зависає.
Сам звіт уряду 16 лютого перенесли на вечір і разом з усіма виступами голів парламентських комітетів та представників усіх фракцій і груп обговорення тривало чотири години. Переказувати все немає сенсу, кожен міг побачити шоу у прямому ефірі: за виключенням “Народного фронту” у прем’єра словесно не плюнув хіба що лінивий. До звіту стало відомо, що БПП зібрав 159 голосів за недовіру. Проект постанови вносив голова фракції Юрій Луценко. І після того, як 247 нардепів визнали роботу уряду незадовільною, дійшло до кульмінації. Але постанова про недовіру уряду набрала лише 194 голоси. Прем’єр й інші урядовці, які і так весь вечір демонстрували свою впевненість, не змогли приховати посмішок. Отака радість.
Чий інтерес?
Можна було впевнитись, що голосів за відставку достатньо і не ставити це питання на голосування одразу, сигнального голосування по цьому питанню не було, хоч така пропозиція звучала і було помітно, що нардепи почали покидати сесійний зал перед найважливішим моментом. Показово, що із тих нардепів із фракції БПП, які голосували за незадовільну роботу уряду, вже через 15 хвилин 24 парламентарі не підтримали відставку Кабміну.
Також звертає увагу те, що в обох випадках не голосували нардепи із найближчого оточення Президента і керівника його адміністрації. Це такі впливові нардепи, як Гліб Загорій, Юрій Соловей Олександр Третьяков, Анатолій Матвієнко та інші. Важко повірити, що Президент так хотів відставки уряду, а нардепи, які мають безпосередній зв’язок із ним самі по собі пішли іншим шляхом. У БПП все пояснюють демократичністю своєї фракції.
Показово і те, що утримався спікер Володимир Гройсман. Нардеп від БПП Мустафа Найєм заявив, що фракцію просто використали для цієї вистави. За його словами, сценарій провалу голосування був узгоджений ще вдень, а кількість голосів за відставку “ретельно калібрували відповідними дзвінками з Адміністрації Президента і оточення прем’єр-міністра”.
Ще один момент, якщо ми вже згадували про депутатів, які виходили із зали, то це був “Опозиційний блок”. Із 43 представників цієї фракції, обов’язком якої є нещадна критика уряду, 26 проголосували за незадовільну роботу, але за відставку лише 8.
Не підтримала відставку й депгрупа “Відродження” у повному складі. А у групі “Воля народу” проголосувало лише шість нардепів. Уже учора була низка заяв нардепів, які начебто були відсутніми, до спікера із проханням врахувати їх голос “за” відставку, але це все більше видається грою на публікою, коли і так зрозуміло, що ці голоси не вирішальні.
Зрозуміло, що “Народний фронт” у повному складі підтримав Яценюка, але в нинішній ситуації позиція цієї політсили виглядає суцільним шантажем.
Повертаючись до опозиційних нардепів показовий і той факт, що прем’єра Яценюка підтримали нардепи, яких називають наближеними до олігарха Ріната Ахметова. Дещо розділились настрої груп, підконтрольних Фірташу та Льовочкіну.
Також не голосували за відставку уряду низка нардепів, які входять до міжфракційної групи УКРОП, за якою стоїть екс-губернатор Дніпропетровщини Ігор Коломойський.
фото: AFP Нардеп-журналіст від БПП Сергій Лещенко на своїй сторінці у Facebook заявляє про контрреволюцію олігархів. Про олігархічний переворот тепер говорить і губернатор Одещини Михеїл Саакашвілі. Він навіть закликає БПП вийти з коаліції. Це вже абсурдно.
Загалом же нині складається парадоксальна ситуація – парламент не відправив уряд у відставку і ми розуміємо, що це, м’яко кажучи, не зовсім правильно, адже промахів було багато. Політична багатоходівка проглядається і такі договірняки українське суспільство проковтнути не може.
Президент міг дотиснути відставку прем’єра (важко повірити, що не зміг), але не захотів, принаймні зараз, бо це б означало, що вся відповідальність звалюється лише на нього одного, та й західним партнерам довелось би багато чого пояснювати. До того ж, нині в парламенті немає голосів для потенційних наступників Яценюка. Але такий гамбіт із голосуванням за недовіру не зменшив ймовірності позачергових виборів, які навряд чи принесуть якусь користь Україні. Олігархи мають свій бізнес інтерес, вочевидь, нинішній уряд їх також поки влаштовує.
І тут голоси політиків, які вимагають відставки уряду і критикують владу за договірняк видаються логічними і справедливими, але знову ж таки, це гра на дочасні вибори із великою небезпекою для країни. В цьому також простежується політичний інтерес окремих гравців, які планують взяти більше мандатів у наступному парламенті.
Тут зауважимо, що відставку прем’єра у повному складі (ті, хто були присутні) у повному складі підтримали Радикальна партія, “Самопоміч” і “Батьківщина”. В двох останніх фракціях, які на момент голосування були ще в коаліції, по одному депутату зазначені як такі, що “не голосували” (Олена Сотник та Ігор Луценко). Самі депутати заявляють, що не спрацювала система голосування, вони попросили рахувати їхні голоси “за” відставку уряду і навіть вимагають, щоб парламент повторно розглянув це питання.
Що далі?
Вже у середу, 17 лютого, робота парламенту була паралізована. На засідання в повному складі не прийшли фракції “Самопомочі” та “Батьківщини”. Ба більше, вранці в кулуарах ВРУ Юлія Тимошенко заявила, що її фракція виходить із коаліції. Напередодні ця політсила відкликала з уряду міністра молоді та спорту Ігоря Жданова, але той відмовився йти з посади.
Вчора вже також відбулась зустріч “Батьківщини” з Порошенком. “Наша фракція буде ініціювати внесення постанови про звільнення тепер уже прем’єр-міністра. Більше того, я вважаю, цю постанову мусять підписати всі фракції колишньої коаліції, тому що зараз її вже не існує”, – заявила Тимошенко після цієї зустрічі, повідомляє “Укрінформ”.
На думку Юлії Володимирівни, такою постановою про відставку можна обійти піврічний імунітет, який нинішній уряд отримав 16 лютого. А вже після відставки Кабміну Тимошенко пропонує формувати нову демократичну коаліцію та новий уряд.
В іншому випадку лідер “Батьківщини” закликає розвалювати коаліцію і починати місячний відлік, необхідний для призначення дострокових парламентських виборів. Лідер “Батьківщини” також заявила журналістам, що не може сказати, що вони з Президентом домовились.
Фракція “Самопомочі” також радилась, чи виходити зараз із коаліції. В нинішній ситуації більше здивує, якщо ця політсила не покине парламентську більшість, аніж якщо залишиться. На сьогодні у “Самопомочі” у Києві заплановане надзвичайне засідання проводу партії, “у зв’язку з олігархічним переворотом, який відбувся в Україні”. Після цього керівництво партії проведе брифінг для преси. От і скаже мер Львова Андрій Садовий як лідер “Самопомочі”, чи розвалюють вони коаліцію остаточно.
“Зараз момент істини для “Самопомочі”. Якщо вони підуть слідом за “Батьківщиною”, парламентська коаліція автоматично розпадеться. Поріг голосів БПП і НФ буде нижче 226. Отже, або нова коаліція (що малоймовірно), або перевибори. У Садового в разі збереження в коаліції з’явиться “золота акція”. Але аргументи популістів можуть переважити. Хоча навіщо перевибори Тимошенко, УКРОПу, “Опоблоку” і Саакашвілі – зрозуміло. Самопоміч ж не факт, що отримає кращий для себе результат”, – написав 17 лютого на своїй сторінці у Facebook політтехнолог Тарас Березовець.
Тут зауважимо, що після вчорашньої заяви про вихід із коаліції “Батьківщини”, а також про вихід із БПП та коаліції ще двох нардепів (Сергій Каплін та Олександр Сугоняко) в парламентській більшості залишилось 240 депутатів. Без “Самопомочі” буде лише 214.
Нагадаємо, що після розпаду коаліції нова має сформуватись упродовж місяця. Якщо ні, то Президент отримає право розпустити парламент.
У нинішній ситуації важко говорити про ймовірність повернення до коаліції Радикальної партії, все ж таки вони також виступили проти нинішнього уряду. Водночас Арсеній Яценюк учора заявляв, що мав перемовини із Президентом, фракціями БПП, “Народного фронту” і власне Радикальної партії.
“Вони готові до перемовин щодо переформатування коаліції і щодо нового доповнення до коаліційної угоди… Необхідно доформувати уряд. І дуже важливо, щоб наші політичні партнери вже зараз дали чіткий перелік прізвищ тих людей, які прийдуть до Кабінету Міністрів з тим, щоб далі продовжувати реформи”, – це слова прем’єра на урядовій нараді 17 лютого, інформує “Українська правда”.
Також учора відбувалась ще одна зустріч Президента зі своєю парламентською фракцією. На момент здачі номера у друк деталі цієї наради про долю коаліції ще не були відомі.
Насамкінець можна згадати учорашні слова спікера Володимира Гройсмана, який заявив, що вихід із нинішньої ситуації треба знайти впродовж тижня, і не виключив повного “перезавантаження” і уряду, і парламенту.