Злидні в тилу армії

Лише після публічного походу до військового прокурора солдати з полігона “Широкий Лан”, що в Миколаївській області, отримали їжу, воду і намети

фото: news.pn
У понеділок, 8 лютого, 46 бійців 53-ої механізованої бригади вийшли з полігона “Широкий Лан” і пішки вирушили до Миколаєва, розташованого за 40 км. Солдати йшли до військового прокурора, аби розповісти йому про умови, в яких їм доводилося перебувати впродовж останніх днів. 
“Ми вийшли з полігона “Широкий Лан”. До цього після виходу з зони АТО перебували на полігоні “Черкаський”, що у Дніпропетровській області. Відколи ми поїхали з “Черкаського”, були в бані всього один раз. Я, як і інші, востаннє мився 25 грудня. Приїхали на “ШирЛан”. Нас кинули там без наметів, без їжі. Сухі пайки ми отримали на дві доби 1 січня. Самі розумієте, яка вже сьогодні дата (8 лютого. – “Пошта”). Без їжі, без води… Ми сніг топили, щоби хоч якось попити гарячої води, і спали на снігу три доби”, – розповів інтернет-виданню “Преступности.НЕТ” Віталій, один із військовослужбовців, які вирушили до Миколаєва.
Він наголосив: “Ми повернемося назад обов’язково! Ми готові іти на передову, але не можемо так жити. Ми ж розуміємо, що води не буде взагалі”.
В оперативному командуванні “Схід”, якому підпорядкована 53-я бригада, пояснили, що злиднів у солдатів бути не повинно: “Військовослужбовці прибули з передової на сході України. Місце дислокації в них зараз на “Широкому Лану”… Вони отримали повністю грошове забезпечення за січень. Окрім того, їм видавали пайки. Єдине – вони самі мали встановити намети. Можливо, хтось із них не захотів цього робити. Однак намети їм надавали. Найближчим часом буде забезпечено для них гаряче харчування. До цього їм видали пайки. Оперативна група зараз розбирається, скільки їх було видано”, – цитують на сайті “Преступности.НЕТ”
Проте бійці української армії стверджують: вони отримали не всю зарплатню, яку їм обіцяли. Зі слів деяких армійців, їм виплатили лише 395 грн.

Реакція влади

Голова Миколаївської облдержадміністрації Вадим Меріков, дізнавшись про похід військових, розпорядився надати їм автобус, який би підвіз бійців до Миколаєва. “Не народ у прокуратуру, а чиновники до людей! Військовий прокурор, який ховається по кабінетах, нехай піднімає свою п’яту точку та йде на зустріч із солдатами! Я розпорядився відправити автобус по військовослужбовців. Зараз до них виїжджає мій радник Валентин Тимофіїв”, – ідеться в повідомленні губернатора у Facebook.
Цієї участі недостатньо, вважає Андрій Вадатурський, народний депутат України, член депутатської фракції “Блоку Петра Порошенка”. “А сам він поїхав до військових? Чи в черговий раз відправив свого зама Романчука? Коли він був на полігоні востаннє? Коли особисто зустрічався з людьми? Коли запропонував шляхи вирішення проблеми? Вся його роль у цій ситуації полягала в наданні автобуса”, – написав Вадатурський на своїй сторінці у Facebook. 

фото: nikvesti.com
Проте заклик губернатора почули, і армійці таки зустрілися з військовим прокурором Миколаївського гарнізону Південного регіону України – полковником юстиції Олександром Котом. Вислухавши їхні аргументи, він попросив солдатів написати йому письмовий звіт.
На підставі цього звіту, а також за результатами виїзду на полігон військова прокуратура відкрила кримінальну справу, посилаючись на ч. 3 ст. 426-1 Кримінального кодексу України “Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень”. Згідно зі статтею, винним загрожує від п’яти до дев’яти років позбавлення волі. 
“3-ій батальйон 53-ої бригади передислокували на полігон “Широкий Лан” із Дніпропетровської області чотири дні тому. Тилові служби не встигли організувати прийом і розміщення особового складу відповідно до вимог статуту, а командири на місці не вжили заходів щодо створення нормальних побутових умов для людей. Зокрема, у наметі замість 20 розмістили майже втричі більше військовослужбовців”, – інформує про заяву прокуратури Преступности.НЕТ.

Пожвавлення на полігоні

Після “походу на Миколаїв” ситуація на полігоні змінилася. Про це повідомила на своїй сторінці у Facebook миколаївська волонтерка Ірина Абрамова. “Зрушення є: завозять вугілля; нарешті відкрили фуру з продовольством; картоплю, цибулю, моркву, крупу та олію видали; вже був і гарячий суп, і борщ. Бійці… купалися в лазні самого полігона! На майбутнє: до 600 осіб у день – її пропускна здатність. Банні комплекси були у бригади, ось тільки вони їхали останнім ешелоном, як і польові кухні. А пральний комплекс узагалі залишився в Сєвєродонецьку. Сьогодні вже виїхав”, – написала волонтер 9 лютого.
Із її слів, того ж дня до полігона прилетів генерал Толочний. “До штабу бригади він прийшов від траси пішки, багнюкою. Перевірив особисто, так би мовити, відомі ульянівські грязі. Тут же призначив нараду. З його приїздом усе почало стрімко прискорюватися. Завтра вкопають стовпи і проведуть електрику, встановлять дерев’яні туалети (15 штук), запустять свердловину. Підключити банні комплекси зможуть. Дошки для настилів у намети знайшли. Бійці пожвавилися. Багато шкодують, що побоялися піти вчора”, – розповіла пані Абрамова.

Проблема – не нова

Під час передислокації великих військових частин проблеми з облаштуванням життя армійців виникали й раніше, пояснив офіцер прес-служби Генштабу ЗСУ Антон Миронович. 
“Особисто начальник Генерального штабу (Віктор Муженко. – “Пошта”) буде на полігоні “Широкий Лан”. Він під особистим контролем тримає те, що там відбувається, – сказав Миронович в ефірі “5 каналу”. – Питання про те, чи є в діях військових вина, напевно, буде неправильним. Їх ніхто ні в чому не звинувачує. Вони мають право висловити своє невдоволення”.
У тому, чи зможуть такі дії змінити ситуацію на полігоні в Миколаївській області докорінно, сумнівається Андрій Вадатурський. “Проблема з антилюдськими умовами розміщення військовослужбовців на полігоні “Широкий Лан” – проблема не першого дня. Її не вперше озвучують. Чому ж не бачимо адекватної реакції на те, що відбувається? Чому військовим, аби бути почутими, необхідно влаштовувати такі походи на прокуратуру, про які сьогодні говорить уся країна?!” – написав він на своїй-сторінці у Facebook. 
На його думку, справу вирішить лише цілковита детінізація бізнесу, зокрема, в сільськогосподарській сфері, щоби гроші за оренду землі прозоро могли витрачати на забезпечення потреб полігона.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4328 / 1.59MB / SQL:{query_count}