Щоб корупціонери боялись

Спецназ Національного антикорупційного бюро склав присягу і отримав… бронетехніку

фото: president.gov.ua (2)
Близько 30 бійців Управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро цього тижня вже склали присягу. Цей спецназ почали формувати з осені минулого року, а загалом у ньому будуть працювати 96 осіб. 
Присягу, на якій 9 лютого був присутній також Президент Петро Порошенко, склали люди зі спеціальними званнями від лейтенанта до полковника НАБ. Зазначимо, що бійці УСО НАБ пройшли тестування на знан­ня законодавства, а також із фізпідготовки. Серед них є майстри спорту з рукопашного бою, кікбоксингу, дзюдо, самбо, кульової стрільби. Президент також зауважив, що до НАБ відкомандировані найкращі співробітники СБУ з великим досвідом. 
Варто відзначити, що заступником директора НАБ є Анатолій Новак, який 12 років служив у спецпід­розділі СБУ “Альфа”, був учасником АТО. Саме він відповідає за Управління спецоперацій в структурі НАБ і займався створенням нового спецпідрозділу.
Основні завдання цього спецназу – це затримання підозрюваних, забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства та забезпечення безпеки співробітників НАБу і спеціальної антикорупційної прокуратури в разі, якщо для них виникне певна загроза в процесі розслідування.

Навіщо бронетехніка?

При цьому рота спецназу отримала навіть бронетехніку, що багатьох дуже здивувало. На церемонії присяги красувався БТР, а загалом директор НАБ Артем Ситник розповів, що у них вже є три одиниці бронетехніки, а ще дві “в дорозі”. Журналістам він пояснив, що бронетехніка потрібна, по-перше, для тренувань, а по-друге, для затримань у зоні АТО. 
За словами Ситника, такі затримання вже були, а тепер вони хочуть проводити їх автономно, без задіяння інших силових відомств. Окрім того, директор НАБ заявив, що якщо йдеться про повноцінний спецназ, то не виключено, що він братиме участь в АТО.
Активні користувачі соц­мереж одразу ж згадали про те, що українській армії не вистачає техніки, а також про недавню скандальну історію з тим, що для спецназу НАБ закупили зимові шкарпетки за ціною 373 гривні за пару. Про це у січні в ефірі каналу “Україна” розповів Анатолій Новак. Також Артем Ситник пояснював, що екіпірування бійця спецназу рівня НАТО коштує близько 13 тисяч євро, а на екіпіруванні їхнього бійця вдалось зекономити. Економією він назвав 50 тисяч гривень за комплект,  який назвав необхідним мінімумом для запуску роботи Управління спеціальних операцій. 
От тепер цю роботу запустили (тут зауважимо, що створення цього спецназу передбачав закон про НАБ, хоч також лунало багато критики щодо створення ще одного спецпідрозділу), але навряд чи варто так багато говорити про участь НАБ в АТО. В українській армії є підрозділи, які виконують завдання на Донбасі і владі потрібно добре думати про їх екіпірування. Натомість у нових борців із корупцією дуже багато роботи у Києві та інших мирних українських містах. І тепер доводити є багато чого.

“Спроба зробити із спецназу НАБ маленьку, але “хорошу” боєздатну “Альфу”. В спецназу НАБ своя вузька спеціалізація, – це робота в містах та офісах. У поля спецназу НАБ лізти не треба. Це неправильна тактика боротьби з корупціонерами. Моє бачення спецназу НАБ – не лякати, а бути ефективним. Основні задачі – проникати в офіси і кабінети, щоб злочинці не встигли зреагувати; затримувати держслужбовців, у яких охорона не бандити, а все ж таки охоронні фірми; захищати затриманих і свідків. Для цього потрібно вдягатись так, щоб не кидатись в очі. Зате потрібен хороший зв’язок, засоби ближнього бою, нелетальні види озброєння, засоби швидкого відкривання дверей та замків, активні навушники з гарнітурою. Легкий броньований транспорт”, – написав на своїй сторінці у Facebook головний редактор Цензоp.net Юрій Бутусов, який був членом конкурсної комісії з обрання директора НАБ.
Він також висловив сподівання, що врешті-решт БТР, який взяли в Мін­оборони, повернуть назад, а влада знайде можливість закупити для НАБ кілька броньованих інкасаторських машин, на кшталт тих, якими користуються банки. Загалом же Бутусов запропонував Новаку провести дискусію з концепції спецназу принаймні всередині свого колективу. І відзначив, що у спецназ НАБ набрали достойних, розумних людей із бойовим досвідом і практична робота все відкоригує.

Боржок від парламенту

У день складання присяги спецназом Президент одразу провів нарду в НАБ, на якій обговорив загалом роботу Бюро і що ще потрібно змінювати в законотворчій сфері, щоб робота борців із корупцією стала ефективнішою. Нагадав і про те, що ініціював конституційні зміни щодо зняття суддівської та депутатської недоторканності. А також про те, що парламент має виключити можливість вносити грошову заставу корупціонерам.
“Добре, коли НАБУ затримує суддів в обласних центрах, бо наведення порядку у суддівській владі є пріоритетом. Добре, коли пред’являють підозри. Але погано, що суд відпускає корупціонерів під заставу. Це заборгованість парламенту перед вами. Пряма заборгованість. Коли ми по гучних багатомільйонних корупційних справах за декілька десятків або сотень тисяч гривень відпускаємо корупціонерів. Дуже важливо, щоб у вас після цього не опускалися руки і щоб ви цю справу довели до кінця. І щоб вони не думали, що якщо вислизнуть на етапі слідства, то їм все зійде з рук”, –  заявив Петро Порошенко, інформує depo.ua.
Тут нагадаємо, що Президент ще у вересні 2015-го підтримав електронну петицію щодо скасування застави для осіб, яких підо­зрюють у корупції. І ще раніше він робив такі заяви. Відповідний законопроект було зареєстровано у парламенті у вересні. У жовтні ухвалення таких змін обіцяв і перший віце-спікер ВРУ Андрій Парубій, але депутати чомусь ніяк не встигали розглянути документ. 
На нараді в НАБ цього тижня, окрім застав для корупціонерів, Петро Порошенко також підтримав Артема Ситника щодо того, що в закон про НАБ повин­ні бути внесені зміни щодо посилення відповідальності осіб за неправдиву інформацію, на основі якої вони ініціюють початок розслідувань. Щодо цього глава держави заявив, що деякі нардепи зареєстрували сотні звернень до НАБ, але відмовлялись приходити, щоб дати свідчення особисто.
Водночас глава держави висловився категорично проти того, щоб детективи НАБ отримали право прослуховувати телефони. Порошенко заявив, що ще з радянських часів силові органи цим зловживають. Але в цьому контексті висловився за співпрацю НАБ із СБУ.

Великий іспит

Загалом же, Порошенко відзначив, що детективи НАБ нині розслідують понад 50 справ на загальну суму, що перевищує мільярд гривень. А також заявив, що від антикорупційних розслідувань не застрахований ніхто. “Ніякі зв’язки не дадуть ні індульгенції, ні захисту”, – це слова Президента.
І в цьому контексті дуже цікаво, чим же завершиться розслідування звинувачень Айвараса Абромавичуса, міністра економрозвитку, який подав у відставку, на адресу одного із найбільш наближених до Президента нардепа Ігоря Кононенка. Йдеться про начебто втручання останннього в роботу міністерства та тиск у призначеннях голів держпідприємств. “Пошта” вже неодноразово повідомляла про цей скандал. 
Учора Абромавичус прийшов давати свідчення у НАБ уже вдруге. А після першого допиту Артем Ситник заявив, що частину свідчень міністра можуть оприлюднити (все записується на відео). От тільки не уточнив, коли це можуть зробити.
Також Ситник заявив, що після складання присяги спецназ НАБ може бути задіяний у цій справі. Очевидно, що для охорони Абромавичуса, тим паче той заявляв, що з нього та його сім’ї раптово зняли охорону.
“Я не виключаю, що він звернеться до нас, і ті бійці, які сьогодні приймали присягу, представники спецназу, можливо вони будуть задіяні. Я цього не можу виключати”, – заявив Артем Ситник 9 лютого.
Поки що це були лише розмови. А от щодо тиску на детективів, то Ситник сказав, що вони цього не відчувають. Єдиний тиск, за його словами, – це лише бажання журналістів якомога швидше переглянути допит Абромавичуса.
“Українська правда” повідомила, що НАБ викличе на допит Кононенка одразу після того, як усі свідчення по цій справі дасть Абромавичус. Водночас ресурс Ліга.net, повідомив, що в Бюро не змогли ні підтвердити, ні спростувати інформацію про виклик Кононенка на допит. Сам Кононенко вимагав очної ставки із Абромавичусом у НАБ.
Вся ця справа є великим іспитом для НАБ. За нею слідкують не лише в Україні, але і на Заході. І дуже б не хотілось, щоб розслідування просто заговорилось. Бо лише результати, при цьому у найбільш резонансних справах, а не форма спецназу чи БТР, продемонструють ефективність НАБ.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4501 / 1.62MB / SQL:{query_count}