Російська влада знову вирішили полякати Україну. З п’ятої години ранку 8 лютого за наказом Путіна війська Південного військового округу РФ були приведені у повну бойову готовність.
“Ми приступили до раптової перевірки бойової готовності військ на південно-західному стратегічному напрямку. Необхідно відпрацювати весь спектр завдань, що вирішують органи управління та війська, у тому числі щодо боротьби з терористичними загрозами, ліквідацією наслідків природних і техногенних катастроф, оцінити маневрені можливості з’єднань під час здійснення маршів при створенні угруповань військ, а також перевірити питання готовності авіації і сил ППО до відбиття ударів повітряного противника та захисту важливих військових і державних об’єктів”, – заявив міністр оборони Росії, генерал армії Сергій Шойгу, повідомляє УНІАН.
Як передають російські “Ведомости”, зі слів полковника запасу ЗС РФ, військового експерта Віктора Мураховського, цю перевірку можна назвати сигналом Туреччині і частково Україні. Водночас від зазначає, що всі ці дії не треба оцінювати як безпосередню підготовку до воєнних дій.
В українському Генштабі заявили: знають, чому росіяни перевіряють боєготовність, але надалі стежитимуть за ситуацією.
“У нас є інформація про те, що сьогодні вранці низка частин 4-ої армії військово-космічних сил Російської Федерації була приведена в підвищений ступінь бойової готовності. Перед цим у готовність були приведені деякі частини сухопутних військ і Чорноморського флоту. Ми відповідним чином відреагували. Але перевірка бойової готовності, як заявляють росіяни, пов’язана з підготовкою до навчань, запланованих на літо поточного року. Хоча це не знімає з нас необхідності реагувати на загрози, які можуть виникнути у зв’язку з можливими перевірками бойової готовності російських військ, розташованих поблизу східних кордонів України”, – заявив 8 лютого після зустрічі з військовими аташе акредитованих в Україні дипломатичних представництв, начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко.
Такі російські “сигнали” в нинішній ситуації не можуть не викликати занепокоєння. Окрім цього, зазначимо: за повідомленнями координатора групи “Інформаційний опір”, нардепа Дмитра Тимчука, у Донецьку було ідентифіковано зведений підрозділ російських морських піхотинців, переодягнених у форму бойовиків “ДНР”. Загалом Тимчук констатує активізацію російсько-терористичних сил на різних напрямках у Донбасі.
Тим часом у прес-центрі штабу АТО повідомили про 61 випадок відкриття ворогом вогню за 7 лютого.
Ситуація залишається напруженою. Також повідомляють про активізацію ворожих безпілотників. І все це на тлі збільшення шантажу з боку кремлівських маріонеток. Так, нещодавно в “ДНР” заявили, що до українських полонених може бути застосована смертна кара. Повідомлялося, що українського бійця полку “Азов” Євгена Чуднецова засудили до 30 років суворого режиму, “але прокурор вимагав смертної кари”.
А ще у ЗМІ повідомляється, що на окупованих територіях знову розпочалася підготовка до псевдовиборів за “власними правилами”. Її координує радник президента РФ Владислав Сурков, який начебто скоро має особисто прибути в Донбас. Інформацію про це підтвердили і в Головному управлінні розвідки Міноборони України.
А минулого тижня було зафіксовано рекордне число ворожих обстрілів із серпня 2015-го, що посилилися напередодні зустрічі міністрів закордонних справ “нормандської четвірки” (Україна, Росія, Німеччина і Франція).
Глава українського МЗС Павло Клімкін анонсував таку зустріч на 13 лютого в рамках безпекової конференції в Мюнхені. Він також розповідав, що порушуватиме питання припинення обстрілів, доступу місії ОБСЄ на всю окуповану територію та можливість міжнародної миротворчої місії в Донбасі. Окрім цього, Клімкін заявив, що потрібно розпочати перемовини про деокупацію Криму і долучити до них Туреччину, а також міжнародні організації.
Щоправда, малоймовірно, що Росія нині погодиться вести будь-які перемовини стосовно Криму. А от щодо мінських перемовин, які стосуються Донбасу, то цього тижня навряд чи відбудеться засідання тристоронньої контактної групи в білоруській столиці. Український представник, екс-президент Леонід Кучма, наприкінці минулого тижня заявив: оскільки немає прогресу ані в дотриманні режиму тиші, ані в питанні обміну полоненими, ані за іншими пунктами мінських домовленостей, зустріч контактної групи треба проводити тільки після перемовин “нормандської четвірки”. А вчора у МЗС Білорусі повідомили, що без засідання тристоронньої контактної групи сьогодні і завтра в Мінську мають відбутися перемовини політичної підгрупи, а також підгруп з економічних питань і безпеки.
Зазначимо, що 12 лютого виповнюється вже рік угодам, які ми знаємо під назвою “Мінськ-2”. Їх досі не виконують. На останній зустрічі контактної групи 28 січня бойовики та Росія вимагали, щоб Україна переписувала свою Конституцію відповідно до їхніх вимог. Вони фактично відмовилися виконувати інші пункти домовленостей, допоки ми не проведемо конституційної реформи.
Також нагадаємо, що український парламент знайшов спосіб відкласти голосування за зміни до Конституції в частині децентралізації, у яких була згадка про особливе самоврядування в окремих районах Донбасу. І хоч Президент України не визнає, що ці зміни передбачатимуть “особливий статус” Донбасу, уже неодноразово звучала думка і від політиків, і від експертів про те, що запропоновані главою держави конституційні зміни потрібно відкласти, аби зберігати козирі на перемовинах.
Насамкінець нагадаємо, що минулого тижня, перебуваючи в Берліні, Президент Петро Порошенко в інтерв’ю виданню Bild заявив, що зараз загроза відкритої війни Росії проти України вища, ніж торік. Також він відзначив, що на території України перебуває близько восьми тисяч російських солдатів під російським командуванням, а на кордоні розташовуються нові військові бази РФ і проходять постійні навчання. Однак він уже майже два роки надіється на дипломатичне вирішення конфлікту.