Чим ближче до звіту уряду, який має відбутися 16 лютого, тим гострішими стають розмови учасників парламентської коаліції щодо змін у Кабінеті Міністрів. От і на погоджувальній раді 1 лютого, напередодні третьої сесії ВРУ, нардепи велику увагу приділили питанню ротацій в уряді.
Голова пропрем’єрської фракції “Народного фронту” Максим Бурбак заявив, що урядовий письмовий звіт уже в парламенті. Стосовно змін міністрів він зазначив: потрібно подавати прем’єрові по три кандидатури на кожну посаду, а потім вибирати кращих із них. Також Бурбак закликав партнерів по коаліції визначитися, на чиєму вони боці. Очевидно, що, як і раніше, в “Народному фронті” відкидають можливість відставки прем’єра Яценюка.
“Торги за портфелі та шантаж про вихід із коаліції неприйнятні. Наголошу: якщо фракція не голосує за Державний бюджет два роки поспіль або не голосує закони, які є в коаліційній угоді, це значить, що фракція не в коаліції, а є опозицією до неї. Тому, колеги, час уже визначитися, на чиєму ви боці”, – заявив Бурбак.
Шантаж від “Самопомочі”
Кого саме він мав на увазі, неважко здогадатись. Особливу позицію серед коаліціянтів і далі займає фракція “Самопомочі”. Її голова Олег Березюк на погоджувальній раді заявив, що уряд потрібно міняти повністю разом із прем’єром Яценюком. “Що стосується уряду, то позиція фракції “Самопомочі” однозначна: його треба міняти на чолі з прем’єр-міністром. І ми пропонуємо коаліції, яка дуже продуктивно почала свої консультації минулого тижня, надати три пропозиції на посаду керівника Кабінету Міністрів. Потім разом із ним – буде це новий старий чи новий новий – визначатися з міністрами”, – сказав Березюк.
Позиція дуже дивна. “Самопоміч” начебто й готова далі працювати з прем’єром Яценюком, але вже висловлює йому недовіру та погрожує виходом із коаліції. Це більше схоже саме на виторговування портфелів. “Питання виходу з коаліції (у разі, якщо уряд не буде повністю переформатовано) ми будемо окремо вирішувати залежно від того, чи будемо ми представлені в цьому уряді і яким чином”, – заявила у вихідні в ефірі каналу “112” інша представниця “Самопомочі” – нардеп Тетяна Острікова.
фото: yatsenyuk.org.ua Раніше фракція відкликала з уряду міністра АПК Олексія Павленка, призначеного за їхньою квотою. Після цього вже були заяви, що “Самопоміч” знову пропонуватиме на цю ж посаду Павленка. Але, очевидно, хоче ще посад. Нагадаємо: наприкінці 2014-го, коли формувався нинішній уряд, для “Самопомочі” було виділено дві квоти: однією вона скористалась, а от від начебто запропонованої лідерові партії, меру Львова Андрієві Садовому, посади першого віце-прем’єра відмовилася. Натомість тоді Садовий запропонував кандидатуру Наталії Яресько, яка стала міністром фінансів.
Невідомо, на які посади, окрім міністра АПК, нині претендує “Самопоміч”. Посаду першого віце-прем’єра, якого в цьому уряді досі не було, планує взяти пропрезиденстька фракція.
БПП – за єдність і Ковальчука
Тільки в БПП називали ймовірних кандидатів на урядові крісла, щоправда, лише ті, які фактично вакантні. Про це “Пошта” вже писала. Повідомлялося, зокрема, і про посаду першого віце-прем’єра для нинішнього першого заступника голови Адміністрації Президента Віталія Ковальчука. Він мав би стати своєрідним “нагдядачем” за Яценюком і другим великим центром прийняття рішень у Кабміні для прямої координації з АП. Щоправда, проти такого конкурента в Кабінеті Міністрів виступає сам прем’єр Арсеній Яценюк. От тільки невідомо, на якому насправді етапі нинішні перемовини щодо ротацій в уряді. Цілком імовірно, що всі заміни голосуватимуться пакетом, і в такому разі призначення Ковальчука може бути пов’язане зі збереженням міністром внутрішніх справ соратника Яценюка Арсена Авакова.
Якось домовлятися все одно буде потрібно. Вже вщух, принаймні в публічній площині, конфлікт між БПП і “Народним фронтом”, який розгорівся після заяв Яценюка та Авакова про необхідність референдуму для конституційних змін. Голова фракції БПП Юрій Луценко заявляв, що конфлікт вичерпано, а у вихідні в ефірі каналу “Інтер” він підтвердив, що президентська фракція готова працювати з прем’єром Яценюком задля політичної стабільності.
“Ми готові запропонувати нового міністра транспорту й інших кандидатів на міністерські посади, але готові погодитися і з більш професійними кандидатами від інших фракцій коаліції. Ідеться не про партійний інтерес, а про існування Кабінету Міністрів як колегіального органу реформ… Я впевнений: якщо Арсеній Яценюк зможе домовитися про нову команду професіоналів, яких будуть підтримувати фракції коаліції, ми отримаємо новий уряд на чолі з Яценюком та ефективну більшість, що прийматиме необхідні закони. Якщо почнуться битви партійних амбіцій або ультиматуми персональних питань, нічого не вийде”, – заявив Луценко.
фото: d.wpimg.pl Він пояснив позицію тим, що в разі непідтримки парламентом Яценюка це означатиме заблокований парламент і позачергові вибори. “Ми потратимо мільярд державних коштів, втратимо чотири місяці політичного часу для того, щоб провести в парламент таких же депутатів. Необхідно залишити політичну стабільність задля залучення інвестицій і розвитку української економіки. Задля цього ми готові працювати з Арсенієм Яценюком, аби він хотів працювати з нами”, – зауважив голова фракції БПП.
Водночас він наголосив на необхідність призначення першого віце-прем’єра. Прізвищ Луценко не називав, але й не треба…
“Ми наполягаємо ввести посаду першого віце-прем’єра. Він має виконувати два основні завдання. Перше – примусити уряд впроваджувати прийняті Верховною Радою закони. Нині багато їх прийнято, але не реалізовано… Друге – спілкуватися з інвесторами. Я знаю багато випадків, коли люди, які мають плани і на п’ять мільярдів інвестицій, і на 100 тисяч інвестицій, не можуть знайти, до кого прийти в уряд”, – сказав Луценко.
Публічний посил є. Тепер треба чекати, чим усе завершиться. Розуміємо, що позачергові вибори найближчим часом є вкрай небажаними для “Народного фронту”, який втратив рейтинги. Президентська партія у кращому становищі. За повідомленнями ЗМІ, у БПП начебто навіть починали готуватися до такого варіанта. От тільки всі розуміють, що результат буде меншим, аніж у 2014-ому. Тому ще питання, чи готові вони до такого ризику. І ще: як повідомив в інтерв’ю “Українській правді” нардеп Микола Томенко, що заявив про свій вихід із фракції БПП, на тлі все частіших розмов про дочасні вибори своїх кандидатів на округах вже почали готувати “Самопоміч” і “Батьківщина”. Соціологічні дослідження та результати останніх місцевих виборів можуть робити такі вибори для них навіть дуже привабливими.
Чи отримають щось “Батьківщина” і Радикальна партія?
Як і “Самопоміч”, фракція “Батьківщини” часто залишалася внутрішньою опозицією в коаліції. У цій партії також погрожували виходом із більшості. От тільки на відміну від перших команда Юлії Тимошенко все-таки частіше голосувала разом із рештою коаліції.
“Батьківщина” давно і нещадно критикує прем’єра Арсенія Яценюка, вимагаючи його відставки. У грудні, коли вперше прем’єр мав звітувати, фракція Юлії Володимирівни в повному складі підписалася за відставку Кабміну. Цілком імовірно, що подібне буде й цього разу.
“Ми за повне переформатування уряду на чолі з прем’єр-міністром.... Якщо сьогодні відбуватиметься доформатування уряду Яценюка, я не впевнений, що “Батьківщина” братиме в ньому участь. Наполягаємо, щоб до кінця наступного тижня ми заслухали звіт уряду і сформували нову команду. Якщо це відбудеться, “Батьківщина” (хоча поки нема перемовин), думаю, братиме участь”, – минулого тижня в ефірі “5 каналу” зазначав нардеп від “Батьківщини” Вадим Івченко.
Тепер звернімо увагу на Радикальну партію, яка ще у вересні 2015-го вийшла з коаліції, але це не означало розвалу більшості. Нині політсилу Олега Ляшка начебто знову заманюють у більшість. Принаймні повідомляється, що за умови повернення фракція може отримати квоту на Міністерство екології. Але невідомо, як ділитимуть це відомство, бо у ЗМІ шириться інформація про те, що на цю посаду претендують і в “Батьківщині” (а у 2014-ому це була квота саме цієї політсили), і в БПП.
Нагадаємо: поки Радикальна партія була в коаліції, її представник був ще й віце-прем’єром з питань інфраструктури. І таку посаду начебто знову пропонують цій фракції.
Сам Ляшко говорить про ймовірність не повернення в стару коаліцію, а вступу в нову, з новою коаліційною угодою. Він надіслав Президентові і прем’єрові свої вимоги, серед яких і план виходу з економічної кризи. Це в багато чому нагадує передвиборчий піар, хоч низка експертів зазначає, що Радикальна партія не налаштована на дочасні парламентські вибори. Говорячи про нову коаліцію, Олег Ляшко заявляв і про новий уряд.
Порятунок коаліції і випробування Конституцією
Показово, що представники Радикальної партії увійшли до робочої групи, яка готує оновлення коаліційної угоди (саме оновленої угоди з чіткими графіками, а не повністю нової, тож і заяви про нову коаліцію можуть бути грою термінологій).
Спікер Володимир Гройсман заявив, що саме така оновлена угода має передувати ротаціям в уряді. Збори коаліції відбудуться орієнтовно 15 лютого, напередодні звіту уряду. Ще невідомо, що буде з коаліцією до цього часу. Наприклад, уже сьогодні на парламент очікує дуже непросте випробування: депутати мають взятись за запропоновані Президентом конституційні зміни щодо судочинства. Юрій Луценко заявив про необхідність ухвалення президентського законопроекту в першому читанні. Але в інших фракцій своє бачення цих змін.