З 10 січня 2016-го діє заборона Кабінету Міністрів ввозити до України деякі російські товари. Постанова стала дзеркальним рішенням у відповідь на запровадження в Росії ембарго на українські продукти сільськогосподарського призначення, продовольство та сировину.
Вже 13 січня Арсеній Яценюк доручив Міністерству економічного розвитку і торгівлі розширити список заборонених товарів із Російської Федерації, затверджених в постанові від 30 грудня.
І в середу, 20 січня, стало відомо: Кабмін доповнює “чорний список” на десятки пунктів. “Мова йде про додатковий список із понад 70 товарними позиціями. Купуємо українське!”, – сказав прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк на засіданні уряду. З його слів, на ці контрзаходи уряд України спонукає економічна агресія Росії.
З-поміж товарів, які ввійдуть до додаткового оновленого списку, продукти харчування: молочна продукція, чай, кава, пиво, горілчані вироби, а також промислові вироби й засоби гігієни – шампуні, гелі для душу, мила. Заборона зачепить і залізничне обладнання, тобто локомотиви, потяги, вагони і стрілкові перегони, уточнила Радіо Свобода Наталія Микольська, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі, торговий представник України. З її слів, Україна запроваджує заборони в такому об’ємі, який дорівнює вартості українського експорту, що не потрапляє до Росії через запроваджене на її території ембарго.
Проте “дзеркальну” реакцію України схвалюють не всі. “Якщо Росія б’є по болючих місцях українського експорту, то варто не відповідати абсолютно дзеркально, а натомість бити по місцях, болючих для Росії”, – зазначає Радіо Свобода економіст Володимир Дубровський. Йдеться про те, що російське ембарго для нас матиме більший економічний ефект, ніж аналогічні санкції від нас для Росії, бо її торговельні обсяги значно перевищують українські.
Зрештою, цілком розірвати економічні стосунки держави не наважуються. Так, Росія й надалі може здійснювати транзит газу через Україну. “Чому, наприклад, ми дозволяємо транзит через нашу територію російського газу і водночас не дозволяємо транзит російських літаків? Адже на цьому ми також економічно втрачаємо”, – цитує Радіо Свобода економіста Олега Устенка, що наголошує на непослідовності політики економічних санкцій у Кабінеті Міністрів.
Нагадаємо, 30 грудня 2015-го уряд України ухвалив дві постанови у відповідь на торговельні обмеження з боку Російської Федерації. Перша – про заборону ввозити на митну територію України товари, що походять із Росії (певні хімікати, а також зерно, м’ясо, ковбаси, рибу, сири, олію, солодощі, дитяче харчування, собачий і котячий корм, хліб і булки, каву та чай, сигарети і спиртне; з-поміж товарів машинобудування під заборону потрапили обладнання для залізниць або трамвайних колій і локомотиви дизель-електричні). І друга постанова – про підвищення ставок ввізного мита на російські товари. Перша з постанов буде чинною до 5 серпня, друга – до 31 грудня 2016-го або до моменту, коли Росія припинить порушувати договір про економічну співпрацю з Україною, підписаний 18 жовтня 2011 року.