Свята закінчилися для українців різким подорожчанням долара: 20 січня на Нацбанку американська валюта вже коштувала 24 гривні 84 копійки, натомість в обмінниках її вартість перейшла позначку 27 гривень. Такий курс став несподіваним, адже ще в грудні долар офіційно коштував не більше 24 гривень, а згідно з держбюджетом, мав подорожчати до 24 гривень 40 копійок лише наприкінці 2016-го.
Зараз експерти губляться в здогадках, як сильно національна валюта може знецінитися. Згідно з прогнозом Concorde Capital, як інформує Ліга.net, на кінець 2016 року долар коштуватиме 25 гривень 70 копійок, а на міжбанку очікують 26-27 гривень за долар. У найгірших прогнозах долар коштує 32 гривні.
Причини девальвації
Подорожчання почалося 13 січня, коли курс був 23 гривні 20 копійок за долар. Тобто після новорічних свят тенденція погіршилася.
Для післясвяткового періоду – це нормальне явище, переконаний фінансовий експерт компанії Concorde Capital Юрій Товстенко. Його слова в ефірі радіостанції “Голос столиці” цитують “РИА Новости”. Він пояснив зростання валюти панікою громадян, які поспішають купити долар, а це спричиняє брак валюти й утримує курс долара на рівні 27 гривень.
Є й інша теорія, що пояснює причини здешевлення гривні. Пов’язана вона з падінням ціни на нафту. Воно вже спричинилося до девальвації російської валюти, підвищивши 20 січня вартість долара до 80 рублів.
фото: Олег Огородник “Падіння цін на нафту, з одного боку, позитивно впливає на український торговельний баланс, бо знижує вартість імпорту. Але, з іншого, задіює багато інших механізмів, наприклад, падають ціни на інші товари – метали, залізну руду, сільськогосподарську продукцію. І тут вже Україна як експортер опиняється в програшній ситуації”, – цитує Ліга.net заступника директора Центру економічної стратегії Марію Репко.
Видання аргументує: за 2015 рік ціни на сталь впали на 45%, на руду – на 40%, на пшеницю – на 20%. Таке здешевлення сировини може зменшити прибуток українських експортерів, а це перешкоджає надходженню валюти до країни в необхідних обсягах.
Аналізуючи, чому росте долар, деякі експерти не забувають і про закриття традиційного російського ринку для українських бізнесменів, які не можуть у повній мірі скористатися доступом до європейського ринку через прийняті там високі стандарти якості.
Основна причина – спекуляції
“Звичайно, в нас є валютні втрати і через відтік капіталу, і через зменшення експорту, але їх з лишком перекривають кошти, які надходять ззовні – від МВФ, Світового банку, Європейського банку”, – зазначив “Пошті” Андрій Новак, голова Комітету економістів України. На його думку, жодна з наведених причин подорожчання долара не могла спричинити здешевлення національної валюти.
Щонайменше впродовж року в Україні немає жодних економічних підстав для девальвації гривні
“Щонайменше впродовж року в Україні немає жодних економічних підстав для девальвації гривні. Адже зараз в країні всі три головні фактори, які формують курс валюти, позитивні. Перший – це зовнішньоторговельний обіг, експортно-імпортне сальдо: воно у нас “+250” мільйонів доларів. Це вийшло не тому, що ми щось зробили в економіці, просто ми різко скоротили імпорт російських енергоносіїв, що було найбільшим імпортом для нас. Так імпорт став меншим за експорт. Другий фактор – це платіжний баланс. За підсумками 2015 року зведений платіжний баланс становить “+560” мільйонів доларів. Це, безумовно, завдяки коштам МВФ та інших фінансових організацій, які надходили до України. І третій фактор – державний борг. Ми отримали реструктуризацію, списали частини державного боргу на 4 роки. І тому він також не тисне на курс гривні. Тобто з економічного погляду в нас з вами не те, що не повинно бути девальвації, гривня мала би навіть зміцнюватися”, – розповів Андрій Новак “Пошті”.
На його думку, єдиною об’єктивною причиною здешевлення гривні є валютні спекуляції українських компаній, які вирішили за рахунок звичайних громадян надолужити втрати зокрема від подорожчання сировини.
“Це наслідок продовження валютних спекуляцій. Їх здійснюють банки, які належать найбільшим фінансово-промисловим групам України. Очевидно, вони вирішили за рахунок курсу компенсувати собі прямі економічні втрати від зменшення об’ємів продажу своїх продуктів, зокрема експорту, або ж зменшення виробництва”, – пояснив експерт.
Здешевлення гривні – наслідок валютних спекуляцій. Їх здійснюють банки найбільших фінансово-промислових груп
Продемонстрував ситуацію, що склалася, Андрій Новак так: якщо фінансово-промислова група продавала зерна чи металу на мільярд доларів, то два роки тому отримувала 8 мільярдів гривень. Зараз, продавши той самий об’єм продукції на той самий мільярд доларів, вона вже має 25-26 мільярдів гривень. “Основні затрати у цих груп гривневі – зарплати, ресурси. А зарплату вони ще й не піднімають. Отака ситуація приносить їм багатократну вигоду, і прикриваються вони, звичайно, ширмою війни”, – розповів Андрій Новак.
Регулювати валютний ринок та не допускати, щоби спекулянти визначали курс гривні, повинен Кабмін і Національний банк України. “Проте ні НБУ, ні уряд не реагують, просто спостерігають осторонь за тим, що відбувається. Очевидно, всі вони мають від цього вигоду”, – пояснив експерт.
Андрій Новак не береться передбачати, як низько впаде гривня: “Неможливо спрогнозувати апетити спекулянтів, а прогнозувати дії НБУ чи уряду неможливо, бо немає бази прогнозування, немає стратегії курсової політики. Тому не знаю, чи НБУ та уряд будуть щось робити”.
Як тільки держава втрутиться до цього процесу, гривня повинна зміцниться. “Не варто забувати лютий і березень 2015 року, тоді курс долара сягав 27 гривень і вище, але до літа опустився до 22 гривень”, – нагадав Юрій Товстенко. На таке здешевлення долара чекають і сьогодні.