Напередодні Старого Нового року учасники тристоронньої контактної групи зібрались у Мінську, щоби вкотре обговорити, як врегулювати конфлікт у Донбасі. На зустрічі були присутні офіційні особи: представник України – Леонід Кучма, Росії – Борис Гризлов, ОБСЄ – посол Мартін Сайдік. Участь в обговоренні взяли також члени незаконних угруповань із “ДНР” та “ЛНР”.
Готувалися до наради пожвавлено. Напередодні Леонід Кучма уточнив деталі з уповноваженими від Росії та Європи. “Під час бесіди Леонід Кучма і Борис Гризлов обговорили підготовку до засідання тристоронньої контактної групи в Мінську, що відбудеться 13 січня. Перед розмовою з російським представником Леонід Кучма зустрівся і з представником ОБСЄ у тристоронній групі – Мартіном Сайдіком”, – написала на своїй сторінці у Facebook Дарка Оліфер, прес-секретар президентського фонду Леоніда Кучми “Україна”.
Зустрітися з Борисом Гризловим, якого призначили уповноваженим від Росії лише 26 грудня, Леонідові Кучмі довелося після того, як росіянин несподівано прилетів до Києва
11 січня. “Дзеркало тижня” інформувало: запросив пана Гризлова до України Президент Петро Порошенко. Їхня розмова тривала три години (розпочалася після повернення глави держави з Тернополя о 22.00), але, як стало видно пізніше, результативною не стала.
Офіційні рішення
Після переговорів тристоронньої контактної групи 13 січня учасники озвучили взаємне зобов’язання цілком і беззастережно припинити вогонь у Донбасі. Цього разу режим тиші мав початися опівночі 14 січня, з настанням Старого Нового року. Це була ініціатива представника Росії, а Леонід Кучма від імені України його підтримав, повідомляє Радіо Свобода.
Проте зранку стало відомо: дотримуватися режиму тиші не збираються. Українські військові повідомили про 70 обстрілів з боку проросійських бойовиків упродовж доби 13 січня, при цьому щонайменше 10 разів сепаратисти стріляли вже після півночі, повідомили у прес-центрі штабу АТО.
На виконання іншої обіцянки залишилося ще кілька днів. Ідеться про домовленість звільнити
50 військовополонених, передусім поранених, тяжко хворих і жінок, інформує Дарка Оліфер. Обмін повинен відбутися не пізніше
20 січня, коли пройде наступне засідання в Мінську.
“Виходжу з того, що це не буде 25 на 25 і що з окремих районів Донецької та Луганської областей кількість буде меншою, а зі сторони України – більшою”, – цитує Радіо Свобода посла Сайдіка.
Радник голови Служби безпеки України (СБУ) Юрій Тандіт пояснив телеканалу “112 Україна”: наша країна готова передати бойовикам 35 осіб в обмін на 20-26 українців. Із його слів, у бойовиків залишається 140 заручників, точне місце перебування відоме лише 57.
Ірина Геращенко, представник України в Мінську, повідомила, що всі списки полонених Україна передала іншим членах переговорного процесу ще 6 січня, продублювавши їх на останній зустрічі в Білорусі, та відповіді досі не отримала.
Дарка Оліфер зазначила: найуспішніше працює економічна підгрупа. “У Донбасі триває відновлення залізничної інфраструктури, а також систем електропостачання. Крім того, вдалося знайти механізм погашення заборгованості за воду перед українськими підприємствами в окремих районах Луганської області. Важливо відзначити, що він відповідає українському законодавству та враховує гарантії російської сторони про погашення заборгованості”, – повідомила вона.
Неофіційні заяви
Крім офіційних рішень, після зустрічі стали відомі й побажання бойовиків вивести з переговорного процесу Ірину Геращенко та Романа Безсмертного, що представляють Україну в гуманітарній і політичній підгрупах контактної групи з врегулювання ситуації в Донбасі, інформує Українська правда.
15 січня на своїй сторінці у Facebook Ірина Геращенко, жартуючи, відповіла: “Від журналістів багато запитань, мовляв, чи правда, що хтось висловив незадоволення мною і Романом Петровичем? Ну, ми ж не російські рублі, аби всім подобатися”.
Обоє українців активно коментують і публічно обговорюють перемовини в Мінську. Зокрема, після засідання 13 січня пан Безсмертний розповів, що робота політичної підгрупи не просунулася майже в жодному пункті. Йдеться і про те, коли та як у Донбасі мають відбутися вибори. Згідно з попередніми заявами так званих лідерів ЛНР і ДНР, голосування має пройти 21 лютого та
20 березня 2016 року. “Тільки з організаційних питань досягнуто рішення щодо участі представника з Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ”, – цитує Безсмертного Українська правда.
Зобов’язань не виконують
Ірина Геращенко заявила: після заяв Росії, що вона припинила вогонь, обстріли в Донбасі тільки посилилися. Вже два дні ОБСЄ фіксує брутальні порушення режиму тиші з боку бойовиків.
Видно, що наразі не йдеться ані про потепління відносин, ані про готовність учасників перемовин поступитися своїми вимогами. “Наша робота в Мінську ведеться на тлі двосторонніх відносин Росії та України, які останнім часом погіршилися. Це, на жаль, беззаперечний факт. Не можна не сказати, що це впливає на нашу роботу”, – цитує посла Сайдіка Радіо Свобода.
Тим часом обговорити ситуацію в Україні без самої України вирішили заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд і помічник президента Російської Федерації Владислав Сурков, інформує Українська правда.
Вони зустрілись у п’ятницю, 15 січня, в Калінінграді, адже пані Нуланд перебувала поблизу (в Литві), а Владиславові Суркову заборонено в’їжджати на територію ЄС. Вони обговорили ситуацію в Донбасі і як дотримуються мінських домовленостей, адже за рік жоден із 13 пунктів не виконали повною мірою. Відомо, що Сурков є одним із кураторів кремлівської політики щодо України. Він відомий своїми піар-проектами і тим, що займався питаннями невизнаних республік – Абхазії та Північної Осетії.
На момент здачі номера в друк деталі зустрічі не були відомі.