Президентський оптимізм

Петро Порошенко заявив про можливість повернення Донбасу вже цього року, ймовірний формат перемовин щодо Криму та висловив надію на економічне зростання країни

фото: president.gov.ua
На першій у цьому році великій прес-конференції Президент Петро Порошенко вчергове продемонстрував неабиякий талант промовця та дипломата. Так, глава держави повинен випромінювати оптимізм, але деякі його заяви аж надто солодкі і викликають ще більше запитань. 
Скажімо, він заявив, що у 2016-ому має відбутися поновлення українського суверенітету над окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях. Але навряд чи всі повірять, що впродовж наступних 12 місяців так легко вдасться вирішити проблему російсько-терористичних окупантів. Порошенко заявив, що не буде ніякого “Мінська-3”, бо потрібно виконувати домовленості, які підписали раніше. Проте розуміємо: буде ще багато спекуляцій щодо політичної частини мінських угод. 
Повернення Криму Президент назвав пріоритетом для нас, при цьому без чіткої стратегії розуміємо, що це питання відкладається на невизначений термін. Порошенко наголошує на дипломатії і міжнародному праві, однак із Росією це не діє.
Загалом же основним посилом виступу Президента було те, що торік Україна вистояла перед загрозою широкомасштабної агресії з боку Росії і створила передумови для розвитку. “У січні 2015 року на порядку денному стояло питання вижити. У січні 2016-го стоїть інше – як країні стати успішною. Думаю, кожен відчуває різницю. 2016-ий – це рік 25-річчя відновлення нашої незалежності. Це вік, у якому людина стає зрілою, досвідченою, здатна вирішувати всі життєві проблеми”, – зазначив Петро Порошенко.

фото: president.gov.ua
Післясмак від цієї прес-конференції різний. За півтори години 14 січня глава держави наговорив багато. Загалом же гарант намагався плавно заговорювати незручні для себе питання, але відповів на ті, що стосувалися корпорації Roshen і зустрічі з російським представником Борисом Гризловим.
“Пошта” вибрала 16 важливих тез із виступу глави держави та його відповідей журналістам.

Про Донбас і Крим

“Не будьмо нещирими: наша тактика дій у Донбасі і в Криму різна, тому й терміни повернення контролю на сході країни та на півострові неоднакові. Я вважаю, що цілком можливо повернути український суверенітет у Донбасі цього року. Стосовно Криму, то треба активізувати зусилля… Ми запропонуємо створити міжнародний механізм із деокупації півострова. Оптимальним форматом для його започаткування я розглядаю формат “Женева плюс”: за участі наших партнерів зі США, ЄС і, можливо, країн-підписантів Будапештського меморандуму”.

Про мінські домовленості та санкції проти Росії

“Необхідно припинити будь-які інсинуації стосовно “Мінська-3”. Його не існує і, сподіваюся, не існуватиме. Зараз мінським домовленостям потрібна лише нова дорожня карта і дані, коли сторони беруть на себе зобов’язання імплементувати всі без винятку пункти мінських угод до конкретної дати й у відповідній послідовності. Чи є загроза того, що Росія знову не виконає і не імплементує якихось пунктів мінських угод? Буду відвертим: загроза є. Якою буде реакція на неї? Санкції, продовження, якщо буде загострення – посилення санкцій”. 

Про контроль над кордоном 

“Щоразу, коли треба продовжувати санкції, ширяться чутки, мовляв, п’ять, шість чи навіть 10 країн не підтримають їх. На зустрічі у Брюсселі (я вперше про це кажу) була дуже важка дискусія про кордон. Тоді лунала пропозиція віддати його під контроль ОБСЄ, однак Україна категорично відмовилася. Я казав, що без повернення контролю над кордоном нічого не працює. Україна не має мети робити Росії гірше. Наша держава лише хоче відновити свою територіальну цілісність і суверенітет”.

Про зустріч із Гризловим

“Напередодні зустрічі в Мінську у мене була зустріч із представниками тристоронньої контактної групи, аби вперше твердо наполягти на незмінності української позиції: Україна вимагає чіткого визначення дат, коли і що ми робимо… Я зустрічатимуся з будь-ким для того, щоб повернути наших героїв Олега Сенцова і Надію Савченко, заручників і забезпечити режим повної тиші”.

Про блокаду Криму

“Блокади нема – існує формат міжнародних договорів, визнаних світом… У Криму живуть громадяни України, українці, і ми все робимо для того, щоб ні­яким чином не ускладнювати їм життя. Але для укладення договору на постачання електроенергії моя позиція була абсолютно прозорою: ми негайно підпишемо договір, однак лише з конкретною компанією, зареєстрованою в Україні. Ми готові поставити електроенергію, але тільки в український Крим”.

Про зарплатню військовим і призов

“Із 2016 року мінімум, який отримуватиме український воїн, становитиме 7000 гривень. Це поза зоною АТО. Зазначене рішення має посилити як привабливість служби за контрактом, так і розширити контракт­ну складову у формуванні Збройних сил України. Я можу наголосити: скасування призову точно не буде. 20-річні українські юнаки без направлення в зону АТО мають добре навчитися військової справи”.

Про реформу прокуратури і чому не звільняє Шокіна

“За всі роки незалежності України не було жодного прокурора, яким би було задоволене суспільство… У ГПУ забрали всі корупційні розслідування, передавши їх Антикорупційному бюро. Нагляд за ними здійснює Спеціалізована антикорупційна прокуратура. Залишається питання: а що буде з рештою слідства? Верховна Рада проголосувала за закон про Державне бюро розслідувань. Я підписую його… Ми починаємо процес, що і слідства у прокуратури вже не буде. Я не йтиму шляхом, коли ми мінятимемо кандидатів на посаду генпрокурора. Я рішуче налаштований змінювати структуру і систему”.

Про боротьбу з корупцією

“Інфраструктура боротьби з корупцією створена. Президент делегує і свої повноваження, аби зробити ці органи незалежними. Однак на середньому рівні ситуація не змінилася, і я з цим не миритимусь. У кабінет Президента “не носять”, але треба запустити всі структури. Для народження дитини треба дев’ять місяців, посіяна картопля зразу не дає врожаю. Ми посіяли. Не помічати, що це відбувається, неправильно. Кожен може побачити зміни, починаючи від патрульної поліції і до прокуратури”.

Про коаліцію та уряд

“Нашій депутатській когорті у Верховній Раді нелегко, це правда. І коаліція в нас непроста. У питаннях стратегії (бо йдеться про європейську інтеграцію) вона більш-менш єдина, коли ж доходить до тактики – сперечаються через кожну кому… Ця коаліція так чи інакше спроможна ухвалювати рішення, на які не були здатні попередні скликання Верховної Ради… Збереження цієї коаліції як основної політичної конструкції для впровадження реформ і утримання політичної стабільності – визначальний чинник для ухвалення рішень, у тому числі кадрових. Від коаліції очікую спільної командної праці на Україну, неухильного виконання коаліційної угоди, вагомих кадрових змін у Кабінеті Міністрів, які мають посилити його потенціал”.

Про безвізовий режим

“Дуже важливо, що поїздки до Європейського Союзу без віз нарешті мають стати реальністю вже цього року. Протягом найближчих днів подам останні першочергові законопроекти, які пришвидшують формальні процедури Євросоюзу, необхідні для запуску безвізового режиму. Йдеться і про повернення норми про електронне декларування доходів державних службовців”.

Про найважливіші реформи

“Найважливішими реформами я вважаю податкову (насамперед у частині адміністрування) та системи охорони здоров’я. На мою думку, політики-популісти повинні припинити брехати громадянам про безкоштовну медицину”.

Про главу Нацбанку Валерію Гонтареву

“Зроблю, напевно, непопулярну заяву: хочу висловити задоволення діяльністю голови Національного банку. Банкрутство банківської системи було невідворотним, а проблеми в банківському секторі накопичувалися ще з 2008 року. Величезна кількість банків-“пустушок”, які мали лише політичне або олігархічне прикриття, інфікували всю банківську та економічну систему. Нині від цієї інфікованості Україні вдалося значною мірою захиститися”.

Про деолігархізацію

“Домовлятимуся тільки з українським народом, і мета – відокремити олігархів від державних грошей, влади та політики, аби вони перетворилися на звичайних підприємців і працювали на конкурентних умовах”.

Про свій бізнес

“Я підписав договір про передачу своєї частки в Roshen у незалежний траст, який заснований на моделі “сліпого трасту” під управлінням іноземного банку. На весь час моєї каденції як президента ані я, ані будь-хто інший не може цей траст розірвати. Жодний мій підпис чи вказівка не мають юридичної сили. “Сліпий траст” має повноваження на продаж корпорації, якщо знайде відповідного покупця. Наступним після Roshen буде проданий банк (Міжнародний інвестиційній банк). “5 канал” я не продаватиму”.

Про вплив нардепа Ігоря Кононенка

“На відміну від багатьох я не потребую жодних фінансових ані радників, ані гаманців… Те, чи наближена людина до президента або прем’єра, не захистить її від обґрунтованих антикорупційних розслідувань. Необхідно ще зняти депутатську недоторканність, проголосувати мій законопроект, який я вніс до парламенту, аби ніхто не обмежував діяльність новостворених антикорупційних органів”.

Про те, чи бачить електоральну загрозу з боку Саакашвілі

“Жодної загрози суверенітету, територіальній цілісності або незалежності держави з боку Саакашвілі я не бачу і не побачу… Я запросив і Михеїла Саакашвілі, і Еку Згуладзе, і Давида Сакварелідзе, і Углаву, і Хатію Деканоїдзе... Жодної секунди я про це не пошкодував і не шкодую зараз. Саакашвілі “розколупав” українське “болото”, і зараз простіше здійснювати реформи”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5207 / 1.63MB / SQL:{query_count}