Україна шукає шляхи, як обійти обмеження на транзит наших вантажів до Казахстану через територію Росії. “Цього тижня очікуємо, що пройде перший експериментальний поїзд маршрутом Україна – Грузія – Азербайджан – Казахстан, який дасть можливість українській економіці знайти альтернативний шлях постачання товарів на ті ринки, які завжди були українськими, але на які у зв’язку з російським транзитним ембарго нам зараз складно доставляти товари”, – заявив прем’єр Арсеній Яценюк під час засідання уряду 13 січня, повідомляє “Українська правда”.
За таким маршрутом товари можуть почати транспортувати вже із п’ятниці, 15 січня. Арсеній Яценюк розповів, що представники Міністерства інфраструктури України провели засідання в Баку для того, щоб остаточно узгодити організацію альтернативного маршруту для українських товарів, а також опрацювати питання так званого наскрізного тарифу на транспортування вантажів.
Своєю чергою міністр інфраструктури Андрій Пивоварський повідомив, що поїзд запустять в Іллічівську, інформує УНІАН. “І це не просто альтернативний шлях для українських товарів. Це новий шлях між Азією та Західною Європою”, – заявив Пивоварський.
Цей маршрут включає в себе паромні переправи Чорного та Каспійських морів (Іллічівськ – Батумі і Алят – Актау-Порт). Україна почала розробляти такий варіант одразу після того, як Росія з початку січня ввела обмеження у відповідь на набуття чинності Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Євросоюзом. Українські вантажі можуть слідувати через Білорусь і тільки через два пункти пропуску на кордоні Білорусі та РФ, через три – на кордоні РФ і Казахстану.
У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України заявляють, що де-факто Росія повністю зупинила транзит будь-яких українських товарів через свою територію незалежно від країни кінцевого призначення.
Також додамо, що у грудні запрацював новий транс-азіатсько-кавказький транспортний коридор “Новий шовковий шлях”. В обхід Росії товари з Китаю через Казахстан, Каспійське море та Азербайджан доставляють до Грузії, а звідти через Чорне море до Туреччини і далі у Європу. В українському уряді заявляли, що наша країна візьме активну участь у цьому проекті. На початку грудня 2015-го Міністерство інфраструктури України підписало меморандум про співпрацю з Китайською торговою асоціацією. Повідомлялося про намір сторін збільшити обсяг вантажних перевезень за напрямом Азія – Європа – Азія.