Камо грядеши?

Абсолютна більшість українців вважає хибним курс держави та не підтримує дій влади

фото: Прес-служба Президента України
Лише чверть українців підтримує дії Президента Петра Порошенка (із них лише 3% твердо), уряду на чолі з Арcенієм Яценюком – 12% (1% твердо), парламенту – 11% (1% твердо). На звільнених територіях Донбасу ці показники ще менші: діяльність глави держави підтримують 10% (лише 1% твердо),  уряду – 5% (також лише 1% твердо), парламенту – 3% (лише частково). Такими є результати оприлюдненого цього тижня дослідження соціологічної групи “Рейтинг” на замовлення Міжнародного республіканського інституту за фінансування уряду Канади.
Треба зазначити, що саме опитування проводили з 19 по 30 листопада 2015-го. Дослідники чомусь розділили вибірки: 1800 громадян віком від 18 років у всіх областях України за винятком Криму, Донецької та Луганської областей, а на звільнених територіях двох наших східних областей була додаткова – 1284 респондентів серед постійних жителів. Похибка дослідження не перевищує 2,3%.
Якщо повертатися до оцінок громадян нашої влади, то чомусь лише в жителів Донбасу запитали, яка з гілок влади, на їхню думку, несе основну відповідальність за покращення життя українців. Показово, що респонденти розділили найбільшу відповідальність майже порівну між Президентом (36%) та урядом (35%). 
Нікого не дивує, що більшість населення всіх регіонів (на рівні 76-77%) відзначили погіршення фінансового становища своїх сімей. Лише 20% опитаних відповіли, що для них у цьому контексті нічого не змінилося.
70% українців вважають, що Україна рухається в неправильному напрямку, лише 15% думають навпаки, а ще 15% не можуть відповісти на це питання. На підконтрольній Україні частині Донбасу державний курс не схвалюють 65% опитаних, вважають його правильним 8%, а 27% респондентів не знайшли відповіді.

Донбас – за єдність

Якщо брати до уваги окрему вибірку для звільненої частини Донбасу, то найважливіше те, що респонденти висловилися за єдність країни. 50% українців із цих територій відповіли, що Україна має залишатись унітарною державою, і лише 14% підтримали федералізацію. 
На конкретніші запитання щодо статусу територій люди відповідали так: підтримують те, аби Донбас, як і раніше, залишався частиною України, – 32% (загалом по Україні показник становить 53%), частина України з розширеними повноваженнями внаслідок децентралізації – 35% (20%), автономія у складі України – 8% (6%). На окреме запитання про те, яким має бути статус територій,  нині захоплених так званими ДНР і ЛНР, 13% українців зі звільненої частини Донбасу підтримали спецстатус (9% респондентів в інших областях України) і лише 8% заявили, що підконтрольні бойовикам території мають стати частиною Росії (загалом по Україні цю ідею підтримали лише 4% опитаних).

фото: Reuters
Цікаво й те, що жителі звільнених територій, незважаючи на загальну оцінку нашому керівництву, трохи оптимістичніше, ніж українці в інших областях, оцінюють зусилля влади щодо збереження Донбасу у складі України. 52% громадян із підконтрольних нам районів Донеччини та Луганщини відповіли, що дії влади є недостатніми, а 24% – достатніми (6% вірять у це твердо). Ще 24% не визначилися. Загалом по Україні 64% респондентів заявили, що влада робить замало для збереження Донбасу, 21% вважає, що достатньо (із них тверде переконання мають лише 3%). Решта – 15% – не визначилися. 

Політичні вподобання

Показовим є те, хто минулого року користувався найбільшими симпатіями серед жителів Донбасу. Мова про олігарха Ріната Ахметова (відзначили 35%), лідера “Опозиційного блоку” Юрія Бойка (24%), голову Закарпатської ОДА Геннадія Москаля (17%), голову “Опозиційного уряду” Бориса Колесникова і голову Одеської ОДА Михеїла Саакашвілі (по 15%), міського голову Львова Андрія Садового (13%), екс-“регіонала” Олександра Єфремова (11%) і Президента Петра Порошенка (10%). Про свої симпатії до голів Донецької та Луганської військово-цивільних адміністрацій Павла Жебрівського та Георгія Туки заявили лише по 8% респондентів.
Загалом по Україні станом на листопад минулого року була така картина політичних симпатій: Андрій Садовий – 41% українців, Михеїл Саакашвілі – 35%,  Геннадій Москаль –29%, мер Києва Віталій Кличко і Президент Петро Порошенко – по 27%, лідер “Батьківщини” Юлія Тимошенко – 24%, лідер Радикальної партії Олег Ляшко – 23%, Рінат Ахметов і екс-лідер “Правого сектору” Дмитро Ярош – по 21%.

Які країни найбільше любимо

Соціологи запитали в українців і про те, до яких країн у них найкраще ставлення. Виявилось, що найбільш тепло наші громадяни ставляться до Польщі (58%), Білорусі (53%), ЄС загалом (49%). Серед 10 запропонованих країн Росія на останньому місці (16%), США на восьмому (39%).
Щодо цього питання, то настрої жителів Донбасу значно відрізняються. Про симпатії до Білорусі заявило найбільше респондентів (44%). Росія на другому місці (39%), натомість десяте посідають США (17%).
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4660 / 1.57MB / SQL:{query_count}