Учора, 13 січня, міністр енергетики України Володимир Демчишин зустрівся з головними нафтовими трейдерами України, аби обговорити можливість зміни вартості бензину в Україні.
“Постійну тенденцію зниження ціни на нафту повинні показувати ціни на заправках в Україні, і ми говоритимемо з трейдерами, чому так не відбувається, – пояснив він на офіційному сайті міністерства напередодні. – Якщо ми будуємо ринкову економіку, люди повинні відчувати всі її переваги. Ціна на нафту об’єктивно знижується на світовому ринку. Люди повинні це відчути на своїх гаманцях”.
Знизити ціни пального на автозаправках вимагає і прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. “Українська правда” інформує про його звернення до Антимонопольного комітету з приводу напрацювання формули ціноутворення на нафтопродукти, що відповідатиме світовим цінам на нафту. Але експерти кажуть, що не варто переоцінювати роль політиків у процесі формування цін на ринку пального. Цей ринок працює за власними законами, де вартість нафти – не єдиний, хоча й ключовий чинник.
Нестабільний курс гривні не дає змоги громадянам тішитися дешевим пальним, адже близько 80% бензину та “дизелю” в нашій країні закуповують за кордоном. Найпоказовішою стала ситуація, коли наприкінці лютого 2015 року ціни на бензин підскочили до 27 гривень за літр, бо 23 лютого Нацбанк опустив офіційний валютний курс до 28 гривень 35 копійок за долар, а в обмінниках долар тоді продавали по 33 гривні.
Інша складова ціни на бензин – державні акцизи на пальне. У прийнятому в першому читанні проекті закону “Про Державний бюджет на 2016 рік” та новому Податковому кодексі передбачили: з 1 січня акциз на нафтопродукти збільшать на 13%. За рахунок цього податку Міністерство фінансів планує поповнити державну скарбницю на 3 мільярди 200 мільйонів гривень. Отримані кошти мали б надходити до спеціального фонду, створеного для фінансування ремонту автомобільних доріг України.
Отож, два з трьох чинників, які впливають на вартість пального в Україні, зростають.
Ціни на нафту знижуються
“Але, незважаючи на збільшення податків і девальвацію гривні, ціна нафти дуже суттєво знизилася. Думаю, є потенціал для зниження ціни на бензин приблизно на 50 копійок-гривню”, – пояснює Сергій Куюн.
Його думку поділяє і Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень. “Якщо сьогодні середня ціна дизпалива приблизно 17 гривень, то вона знизиться, умовно кажучи, до 16 гривень. Можливо, навіть ще менше – 15,50. А бензин А-95, який зараз коштує приблизно 18 гривень, здешевіє до 17-ти”, – розповідає “Пошті” Юрій Корольчук.
Диспропорція в ціні між “дизелем” та бензином може зростати, бо на відміну від податку на бензин акциз на дизпаливо лишився незмінним, – цитує Укрінформ Володимира Демчишина.
Проте на здешевлення пального потрібно буде зачекати щонайменше два тижні, більш реально – місяць. Тільки тоді нинішні ціни на нафту визначатимуть вартість пального на світовому ринку.
фото: drive-news.net А нафта дешевшає, і то швидкими темпами… Зокрема, нафта марки Brent, яку видобувають між узбережжями Норвегії та Шотландії, коштує на 35% менше, ніж торік. А позаминулого року вона здешевіла на 48%. Вартість американської нафти марки WTI 2015 року знизилася приблизно на 30%, інформує сайт
fakty.ictv. У серпні ціна на нафту опустилася нижче позначки 50 доларів за барель і відтоді нафта й далі дешевшала, аж поки не досягла піку: за перші 11 днів 2016-го ціна нафти марки Brent знизилася із 37 доларів за барель до 30,9.
Експерти банку Standard Chartered вважають, що така тенденція може тривати доти, доки чорне золото не коштуватиме 10 доларів за барель, повідомляє сайт “Українська енергетика”. Причин такого здешевлення є кілька: по-перше, пропозиція на ринку нафти зростає, по-друге, попит зменшується.
Передусім кількість доступної нафти збільшилася через повернення на ринок Ірану. Влітку 2015-го з цієї країни зняли санкції, бо вона підписала угоду, згідно з якою зобов’язалася за жодних умов не прагнути володіти, розробляти та мати доступ до будь-якого виду ядерної зброї. Завдяки цим домовленостям Тегеран знову отримав змогу експортувати нафту, зокрема до Європи.
З початку 2016-го й Америка зняла заборону на експорт нафти, що діяла в США з 1975 року. “Це невеликі обсяги. По суті, якогось значення для ринку це не матиме, але так цю подію подають”, – веде далі Юрій Корольчук.
Ціни і на бензин, і на дизпаливо знизяться в середньому на гривню
Нові постачальники пального виходять на ринок, і, здавалося б, що найбільші нафтовидобувачі мали б зменшувати масштаби видобутку. Але так не є… Члени Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) дотепер видобувають 30 мільйонів барелів на день. Наприкінці минулого року вони не змінили квоти на видобуток нафти.
Наступна зустріч цієї організації повинна відбутися влітку, проте у вівторок, 12 січня, коли пальне різко подешевшало, міністр нафти Нігерії Еммануель Ібе Качікву заявив: можливо, ОПЕК обговорить ціни на нафту в березні, пишуть на вже згаданому сайті “Українська енергетика”.
Кількість видобутої нафти зростає, а використовувати її не встигають. Китай, що був чи не найбільшим імпортером чорного золота, зазнав економічних труднощів. Свідченням цього стало те, що в перший тиждень 2016-го Народний банк Китаю знизив вартість юаня на понад 1,5%, що стало найбільшою зміною курсу китайської валюти із серпня 2015-го.
Проте загалом щораз більше економічно розвинених країн намагаються відмовитися від нафти, переходячи на альтернативні джерела енергії.
Змова чи закономірність?
За зниженням ціни на чорне золото навряд чи стоїть світова змова проти Росії, вважає Юрій Корольчук. Хоча на нафту і газ припадає близько 75% експорту і понад половина бюджетних доходів країни, але це видобуток їх не зменшує, щоби підвищувати ціну. Зрештою, через здешевлення нафти страждає не лише Росія, а й чимало країн-експортерів – зокрема в Латинській Америці та Африці, для яких це може стати катастрофою.
“Нафта тягне за собою всі інші сировинні ринки – і зерна, і руди. Дехто так тішиться: нафта дешевшає! Ура! Гірше Росії! Але ж нам також від цього не краще. Щодо пального – так, будуть знижки. А от щодо видобування руди, то це не дуже добре для нашої економіки”, – пояснює Юрій Корольчук.
І міністр енергетики, і спеціалісти сходяться на думці, що вже незабаром український ринок пального відчує здешевлення нафти з усіма недоліками та перевагами. Проте Сергій Куюн зауважує, що це відбудеться тільки тоді, коли держава не перешкоджатиме нафтовим трейдерам закуповувати сировину за кордоном, а курс гривні не змінюватиметься дуже різко.