Професор Гарвардського університету Сергій Плохій видав в Америці книгу про історію України. У ній автор розповідає, як формувалася сучасна ідентичність та державна територія України впродовж двох з половиною тисяч років – від Геродота до анексії Криму.
“Ворота Європи” (Gates of Europe) – це 400 англомовних сторінок, на яких є відповіді й на сучасні запитання про Україну. Зокрема, чому спалахнув Євромайдан, і що для українця означає Європа?
“Європа в Україні важлива як сама по собі, так і як протиставлення Росії і Російській імперії. Це значно більше, ніж просто Європа з її перевагами і проблемами Європейського Союзу”, – розповідає Сергій Плохій в сюжеті Радіо Свобода.
З його слів, мобілізація в Росії відбувається на основі ідеї величі російського народу. Це стара імперіалістична ідея ще дореволюційного походження, згідно з якою лише імперії та їхні наступники мають право на участь у міжнародних процесах. Але, як пояснив історик, більшість новітніх держав виникли власне на уламках колишніх імперій.
“Межі сучасних країн більшою чи меншою мірою збігаються з межами, які накреслили етнографи та лінгвісти у ХХ столітті. Так виникали зокрема Італія та Німеччина. Українська історія – дуже європейська історія”, – розповів учений.
Плохій сподівається, що американські університети замовлять його книгу, а майбутні спеціалісти й ті, що цікавляться історією регіону, зможуть подивитися на неї під іншим кутом. Книга важлива вже з того погляду, що сучасну політику Росії схвалюють зазвичай ті, хто не володіє достовірною інформацією про Україну.