У суботу, 19 грудня, 30 бізнесменів провели закриту від громадськості зустріч у столичному готелі “Хайят”. ЗМІ та користувачі соцмереж одразу ж почали писати про “таємну вечерю” олігархів та її наслідки для країни. Але виникає питання: а чи є в Україні аж 30 олігархів? Та й навряд чи до цього “зльоту” великого бізнесу можна застосовувати аналогію із біблійною “таємною вечерею”.
Кілька олігархів та їх “топ-менеджери” зібрались поговорити начебто про те, як рятувати країну від економічної кризи, вирішили нарешті якось звернутись до суспільства.
Про саму зустріч відомо небагато, хоч одразу став відомим факт її проведення. Повідомляється, що її ініціатором був нардеп, екс-губернатор Донеччини Сергій Тарута. Ще зранку 19 грудня у його блозі на сайті “Українська правда” з’явився допис “Грудневі тези напередодні зустрічі підприємців України”. Тарута зазначив, що “народ і країна вистояли, незважаючи на складні випробування” і серед здобутків 2015-го відзначив створення патрульної поліції. Але зосередився він здебільшого на провалах: “обвалі національної валюти, падінні промислового виробництва, зубожінні населення, незакінченому збройному конфлікті на Донбасі, окупації як Донбасу, так і Криму”. Також він заявив про “кризу управління” в Україні та “єдність країни, що більше є лозунгом, аніж реальністю”.
Також повідомляється, що за підсумками зустрічі 19 грудня ніякої спільної заяви не було ухвалено, але утворена робоча група, яка вже цього тижня має доопрацювати підсумкове звернення. Власне ж звернення великого бізнесу до суспільства має бути узгодженим і підписаним до кінця цього року.
“Ми хочемо посилити деякі акценти, зробити більш ясними наші аргументи, щоб в це повірило більше людей”, – заявив Тарута вже після зустрічі бізнесменів 19 грудня, інформує
“Українська правда”.
На зустрічі були присутніми бізнесмени – Віктор Пінчук, Василь Хмельницький, Олег Бахматюк, Галина Герега, Віталій Антонов, а ще власники кількох великих торгових мереж, а також представник холдингу Ріната Ахметова. І тут ЗМІ одразу згадали, що перша така велика закрита зустріч бізнесменів у тому ж готелі “Хайят” відбулась у серпні і тоді багато писали про “змову олігархів проти влади”. До речі, на першій зустрічі Рінат Ахметов бу присутнім особисто.
“Було багато хлопців, які не так широко відомі публіці, які займаються інвестиційним бізнесом, виробництвом. Я там був представлений як глава ради директорів компанії “Велта”, ми не можемо вважатися великим бізнесом. Але тим не менше створюємо робочі місця” – розповідає учасник двох зустрічей, екс-губернатор Кіровоградської області і екс-заступник Тарути в Донецькій ОДА Андрій Ніколаєнко про учасників зустрічі 19 грудня в інтерв’ю інтернет-виданню “Точка доступу”.
Він багато говорив про європейські цінності, про вимоги не конвертувати владу у бізнес і заперечив розмови про те, що на зустрічах обговорювалось створення якоїсь нової партії. Це питання начебто піднімалось під час зустрічі у серпні, але від ідеї одразу відмовились. При цьому Ніколаєнко прямо говорить, що частина людей, які вели перемовини в “Хайяті” “так чи інакше мають своїх депутатів, якийсь вплив у парламенті”. Ніколаєнко також розповів, що інформація про захід підприємців була донесена до Адміністрації Президента, а на першу зустріч у серпні вони навіть хотіли запросити представника Порошенка, який залишається великим бізнесменом. Про те, чи запрошували, чи була відмова Ніколаєнко нічого не уточнює.
Поза тим деякі експерти, коментуючи нинішню зустріч “великих гаманців”, зазначають, що вони обговорювали, як їм діяти щодо Президента Петра Порошенка.
“Під час зустрічі вони розглядали дві проблеми – місце олігархів у нинішній кризовій Україні та що робити з Порошенком. Це не означає, що його потрібно знімати. Йдеться про те, чи варто його надалі підтримувати. Україна потрапила в ситуацію, коли один із найбагатших українців став президентом. І це стало шоком для таких, як він. Виходить, що вони воюють за одні й ті ж фінансові потоки і зони прибутку. Але Порошенко має перевагу у вигляді прокуратури, президентської влади і СБУ. І олігархи це відчули на собі. З одного боку вони хочуть змін. З іншого – бачать, що один із них отримує переваги зі свого нового статусу. І не знають, що робити. Тому не варто очікувати від них чогось особливого. Поки не піде президент-олігарх – змін не буде. Багатії продовжуватимуть збиратися для того, щоб впоратися зі своїми олігархічними труднощами, а не допомагати Україні”, – каже політолог Віктор Небоженко, повідомляє
Gazeta.ua.
Експерт також зауважує: якщо узгодженого звернення не було одразу, значить звідти забирають суперечливі моменти. Загалом же він прогнозує, що у зверненні не буде нічого нового, а будуть загальні слова про погану економічну ситуацію.
Ну і насамкінець: буде дуже дивно, коли Ахметов підпише заяву, в якій критикуватиме Порошенка за незавершену війну на Донбасі… А ще незрозумілою є позиція екс-губернатора Дніпропетровщини Коломойського до всіх цих “зльотів” олігархів. Він є одним з, а нині ймовірно і найсильнішим гравцем на цьому фронті, в нього є партія, і в нього великий публічний конфлікт з Президентом Порошенком. Але у Коломойського, м’яко кажучи, непрості стосунки із Ахметовим і Пінчуком… І не забуваймо про “австрійця” Фірташа, який нещодавно дуже хотів повернутись в Україну, і який має вплив на політичне життя країни.