Учора, 11 грудня, наш парламент проголосував за звернення до іноземних держав та міжнародних організацій із черговим закликом до них натиснути на Росію. У зверненні наголошується на тому, що останнім часом збільшується кількість затриманих терористів – громадян Росії і України, які пройшли підготовку для проведення терактів у спеціальних центрах Російської Федерації.
“У зв’язку з цим Верховна Рада закликає парламенти іноземних держав, Європарламент і міжнародні організації звернутися до Російської Федерації з вимогою припинити агресію проти України, продовжити і посилити санкції проти Росії, встановити персональні санкційні списки проти правлячої верхівки Російської Федерації, які встановили режим державного тероризму”, – зазначено в тексті звернення.
Також там є заклик активізувати міжнародний моніторинг ситуації на окупованих Росією територіях у сфері дотримання прав і свобод людини, негайно реагувати на порушення, а також підтримати зусилля України, спрямовані на звільнення наших громадян, яких незаконно утримують на території Російської Федерації. Власне, від Росії вимагають повного і безумовного виконання мінських домовленостей.
“Постанова має привернути увагу світової спільноти до продовження агресії Росією в Україні, використання та державної підтримки Кремлем скоєння терористичних актів. Фактично сьогодні керівництво Російської Федерації стало союзником “Ісламської держави” по засобах досягнення політичних цілей, відповідно й найбільшою світовою терористичною загрозою”, – зауважила на своїй сторінці у Facebook одна із ініціаторів такого звернення нардеп від БПП Ірина Фріз.
Треба зауважити, що кілька днів тому, 9 грудня, представники країн-членів ЄС мали автоматично продовжити економічні санкції проти Росії, термін яких спливає 31 січня 2016-го, ще на півроку. Але цього не сталось. Європейські ЗМІ повідомили, що Італія вимагала обговорення цього питання на саміті ЄС 17 – 18 грудня. Такий крок начебто підтримала ще низка країн, серед них Австрія та Угорщина. Після цього посол Італії в Україні Фібріціо Романо, як повідомляє УНІАН, пояснював, що його країна не блокувала продовження санкцій, а лише хоче обговорити це питання на політичному рівні, а не технічному. Ще він додав, що будуть дискусії, але санкції, найімовірніше, продовжать.
Європейські ЗМІ тепер повідомляють, що у ЄС справді є домовленість щодо продовження економічних санкцій проти Росії на півроку. Це можуть зробити ще навіть до саміту 17 – 18 грудня, коли зберуться лідери ЄС. Називають дату 14-15 грудня, коли зустрінуться міністри закордонних справ європейських країн. Продовжити санкції проти Російської Федерації та зберегти спільний економічний тиск на Росію європейців уже закликала й Америка.
Водночас треба зауважити, що заклик українського парламенту посилити санкції, найімовірніше, у Європі залишиться непочутим.
Старий новий представник в ООН
Текст українського звернення наше МЗС також має донести до Генсека НАТО і поширити в ООН. Тут зазначимо, що учора в Нью-Йорку мало відбутись останнє в цьому році відкрите засідання Радбезу ООН, на якому розглядали ситуацію в нашій країні – Крим і порушення перемир’я у Донбасі. На момент здачі номера у друк не були відомими деталі засідання, однак треба розуміти, що жодних важливих рішень і не могло бути ухвалено. В Радбезі ООН за нинішньої ситуації, коли Росія є постійним членом організації і має право вето, взагалі не можуть ухвалювати якісь рішення щодо українського питання. Тому це більше майданчик для дискусій і публічного з’ясування відносин між Україною та Росією, а також демонстрації, хто нам союзник.
Українську делегацію цього тижня очолив міністр закордонних справ Павло Клімкін. Він уже кілька днів провів у Нью-Йорку, аби представити нового представника України в ООН. Замість Юрія Сергеєва (представляв нашу державу в цій організації з 2007 року) ним став Володимир Єльченко. Відповідний указ Президент України підписав 9 грудня. Розмови ж про заміну Сергеєва велися вже кілька місяців.
Володимир Єльченко впродовж останніх п’яти років був послом України в Росії, щоправда, у березні 2014-го на тлі російської агресії був відкликаним до Києва. Призначення Єльченка в ООН викликало хвилю обурення серед українських користувачів соцмереж. Йому нагадали, що він був призначений до Росії Януковичем, що не робив чітких гострих заяв і що його батько був членом ЦК КПРС. Водночас українське МЗС та деякі експерти заявили, що одного професіонала замінили на іншого. Насправді, і Сергєєв, і Єльченко є дипломатами старого гарту. Треба також зазначити, що Єльченко працював постійним представником України в ООН у 2000 – 2001 роках під час попереднього членства нашої країни в Радбезі цієї організації. Тож він добре знає її внутрішню кухню. Впродовж двох наступних років Україна знову буде непостійним членом Радбезу, але на нашому старому новому постпреді буде вже значно більша відповідальність.