Довгоочікуваний звіт уряду відбувся. 11 грудня глава уряду Арсеній Яценюк розповів про головні здобутки, на які уряд спромігся за рік. Не раз у Верховній Раді лунали оплески як прем’єр-міністрові, так і його критикам. Прозвучали й взаємні звинувачення від представників “Народного фронту” та “Блоку Петра Порошенка”. Проте очевидним конфлікт у лавах коаліції став після того, як парламентар від БПП Олег Барна намагався на своїх руках винести Яценюка з-за трибуни.
Арсеній Петрович, як завжди, впевнено розповів про свої досягнення. І варто відзначити, впевненість його не покидала ні на мить.
Першим подвигом уряду прем’єр назвав фінансовий. Зі слів Яценюка, рік тому на Єдиному казначейському рахунку України було 108 тис. грн. Сьогодні ця сума становить 95 млрд грн.
“Коли ми прийшли до влади, у нас було 73 млрд доларів зовнішніх боргів. Це ті гроші, які брала попередня влада. Сьогодні їх – 66 млрд доларів. Мінус 6 млрд! Це відповідь тим, які кажуть, що ми берем кредити і збільшуємо борги. Ми берем кредити і зменшуємо їх”, – заявив прем’єр.
Друге досягнення Кабміну – бюджет. Арсеній Петрович разом зі звітом нарешті приніс до Верховної Ради проект закону “Про державний бюджет України на 2016 рік”. Його напередодні ухвалили в уряді.
Третє напрацювання виконавчої влади пов’язане з енергетикою. Яценюк сказав, що взяв на себе всю повноту відповідальності за найнепопулярнішу, проте “найправильнішу” реформу – подолання енергетичної залежності нашої держави від Росії.
фото: rada.gov.ua “Ми позбулися газової наркотичної залежності. Сьогодні разом iз нашими європейськими партнерами ми запустили реверсний потік. Ми вигнали всіх посередників iз національної акціонерної компанії “Нафтогаз”. Ми не маємо жодних угод, де присутні сумнозвісні українські олігархи, є виключно прямі угоди з прозорими європейськими постачальниками”, – розповів прем’єр.
З його слів, Україні вдалося як зменшити ціну на природний газ, так і диверсифікувати джерела його постачання.
Дещо здивувала заява прем’єра про те, що через 10 років Україна не лише зможе сама себе забезпечувати газом, а й експортувати його.
На запитання про стосунки з олігархами Арсеній Петрович розповів про підвищення податків на газ та нафту. Ці кошти лягли на плечі зокрема Ріната Ахметова.
Визнає Яценюк й те, що разом iз парламентом не зробив достатньо для середньої освіти та медицини, це, на його переконання, будуть надолужувати наступного року. На 2016-ий також переносять приватизацію, децентралізацію та завершення судової реформи.
Попри те, субсидії, Національна поліція та армія – головні причини гордості Кабміну.
Прем’єра критикували
Натомість народний депутат Олег Мусій вважає, що досягнення уряду дещо інші – корупція, цинізм і відсутність реформ.
“Це не звіт! Якби то був звіт, то ми би отримали його 15 днів тому в письмовому вигляді”, – сказав на сесії ВРУ 11 грудня Дмитро Лубінець, член фракції “Блок Петра Порошенка”.
Мустафа Наєм відверто сказав Яценюкові, що вся країна стала заручником його амбіцій і запитав, чи той не хоче добровільно поступитися місцем комусь іншому. Яценюк сміливо відповів: “Ви маєте всі конституційні повноваження поставити питання про відставку уряду. Ставте і голосуйте, я за це крісло не тримаюся”.
Напевно, відважності прем’єрові додає й те, що голосів на його відставку парламент не має. Незважаючи на те, що “Батьківщина” їх збирає, але наразі їх трохи більше 70. “Фракція “Батьківщина” у повному складі підписала проект постанови про відставку уряду Яценюка, збір підписів ініціювали депутати “Блоку Петра Порошенка”, – зазначила лідер фракції Юлія Тимошенко.
Ганебний фінал
Можливо, Яценюк почув би ще більше критики, та останнє запитання прем’єр-міністрові так і не задали, бо почалася ганебна вистава. Народний депутат від БПП Олег Барна приніс йому великий букет червоних троянд. Після того, як Яценюк прийняв подарунок, народний депутат взявся… самотужки виносити прем’єра з сесійної зали. В ту ж хвилину з місць зірвалися майже всі депутати. Почалася масова штовханина, яка, проте, швидко припинилася.
фото: Facebook/Борислав Береза Решту часу депутати обурювалися діями парламентаря. “Від імені фракції БПП прошу пробачення за дії Барни. Я думаю, ми всією фракцією засудимо його вчинок. Водночас прошу пам’ятати, в нас немає урядів Яценюка, в нас є уряд України. Прошу припинити ділитися на своїх і чужих, а злагоджено працювати”, – закликав голова фракції БПП Юрій Луценко.
Вікторія Сюмар, член фракції “Народний фронт”, продовжила: “Президент – це символ країни. І прем’єр – це символ країни. Це сором для кожного з нас. Такими діями ми компрометуємо уряд. Зараз ми подарували картинку Росії і світові загалом. Після Революції Гідності це негідна поведінка”.
По закінченню засідання стало відомо, що Барну все ж виключили з лав фракції БПП. Про це повідомили на офіційній сторінці “Блоку Петра Порошенка” у Facebook. Сам депутат пояснив: “Троянди мали подарувати Томенкові на день народження, але він не з’явився, тож подарували тому, хто їх заслуговує, – цитує депутата канал “112”. – Вчинок цей неєвропейський, та іншими методами це зло не подолати. Я боюся, якщо він по-доброму не піде, його на руках винесуть люди”, – сказав Барна.
І справді, висловити своє невдоволення політикою Арсенія Яценюка прийшли під стіни парламенту й активісти. Серед кількох сотень мітингульвальників були представники Всеукраїнського об’єднання “Свобода” та Партії місцевого самоврядування, також й інших політичних сил, – інформує Радіо Свобода. Вони кидали моркву в бік Верховної Ради, – інформує Громадське.tv. Так демонстрували, що вимагають відставки уряду та самого Арсенія Яценюка.
Проте коаліція домовилася відкласти розгляд відставки Кабінету Міністрів України доти, поки державний бюджет на 2016 рік і Податковий кодекс не ухвалять.