Вже рік Міністерство інформаційної політики працює над реформою системи державного іномовлення України. До неї увійшли державне підприємство “Мультимедійна платформа іномовлення України UA|TV” та найстарше українське інформагентство “Укрінформ”.
Дотепер їхню діяльність не врегульовував жоден закон. Лише 8 грудня 282 депутати своїми голосами “за” ухвалили законопроект №2334а “Про систему іномовлення України” у другому читанні. Це стало основним досягнення Міністерства інформаційної політики. Його очільник Юрій Стець того ж дня офіційно подав у відставку.
У межах реформи Укрінформ лише піддали ребрендингу. Натомість UA|TV – новий проект, який фактично об’єднав два телеканали, що існували раніше, – УТР та БТБ (Банківське телебачення). Від БТБ, яке 2011 року створив Нацбанк на чолі з Сергієм Арбузовим, залишилася технічна база, від УТР – мізки: редакція новин усім складом переїхала в приміщення БТБ, – повідомило видання “Слово і Діло”. Запрацювало UA|TV ще 1 жовтня 2015 р.
Укрінформ та Мультимедійна платформа іномовлення – державні ЗМІ, що повинні інформувати іноземну авдиторію, зокрема й українську діаспору, об’єктивно, актуальної та достатньо про події в Україні. Також державне іномовлення повинне формувати й підтримувати позитивний імідж України в світі, протистояти ворожій пропаганді з боку інших держав.
UA|TV вже зараз поширює інформацію через супутникові канали, електронне мовлення та в Інтернеті. Канал посилає сигнал з трьох супутників, які залишилися у спадок від УТР – європейський Amos 3, азійський Azerspace 1 та американський Galaxy 19. Щоправда, територію Росії вони покривають лише частково.
Цільова авдиторія – іноземці або українці, що живуть за її межами. Тому й програмний продукт буде англійською (не менш 50% контенту), та на інших мовах, залежно від доцільності. Зокрема Укрінформ має бути доступним у 10 версіях: українська, російська, іспанська, англійська, німецька та китайська вже працюють, а запустити планують ще французьку, польську, японську та кримськотатарську, – повідомляє інформагентство. Натомість на UA|TV англійською поки що лише титри.
Підпорядковується система іномовлення центральному органові виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері інформаційного суверенітету України. Її фінансуватиме держава, сумою, не меншою 0,06% держбюджету.
Коли Президент підпише прийнятий у ВРУ закон, з’явиться можливість домовлятися з міжнародними кабельними компаніями та збільшувати кількість тих, хто стежить за “Мультимедійною платформою іномовлення”. Адже дотепер, незважаючи на те, що UA|TV працює вже понад 2 місяці, його глядачів можна перерахувати на пальцях.
Раніше планували, що новий канал матиме назву Ukraine Tomorrow, так він називається у першому варіанті законопроекту. Проте згодом назву змінили на UA|TV. На початку серпня міністр інформаційної політики Юрій Стець в інтерв’ю “Телекритиці” повідомив: приватна компанія бізнесмена, власника групи каналів “Інтер” Дмитра Фірташа вже запатентувала бренд Ukraine Tomorrow.