“Інколи перед очима стоять картини, які, мабуть, ніколи забути не вдасться. Блокпост на перехресті недалеко від аеропорту “Донецьк”, позаду палає Авдіївський коксохім, збоку – товариш і крупнокаліберний кулемет, а попереду – панорама села Жаб’яче та частини позицій Пісок. Між ними стрільба, над головою літають кулі, червоні цятки по небу… І їх безліч. Та були миті, коли стріляли в нашу сторону. Тоді любуватися такими пейзажами не особливо вдавалося – більше виходило землю нюхати”, – розповідає “Пошті” про своє перебування на фронті львів’янин, боєць Збройних сил України Дмитро Дробина.
Хлопцеві 19 років. Він нещодавно підписав контракт на службу, до того воював добровольцем. “Контракт мій – до завершення АТО. Розірвати його можу, наприклад, за станом здоров’я чи за сімейними обставинами. Також може розірвати контракт командування частини. Звісно, є багато бюрократичних моментів”, – каже Дмитро.
У кожного свій фронт: у нас – там, у вас – тут. Кожен повинен бути корисним на своєму місці
Загалом на сході хлопець майже п’ять місяців із невеликими перервами. Чому прийняв рішення піти на війну, досі й собі чітко відповісти не може, оскільки причин багато.
“У кожного мотивація своя. Думаю, є певна частина людей, які не можуть дати чіткої відповіді, чому вони там. Щодо мене, то я просто відчуваю, що це потрібно робити. До того ж це хороший спосіб отримати досвід, фінансове забезпечення, а також статус, – розповідає Дмитро. – Спершу йшов добровольцем. На це вплинуло моє виховання на поколіннях Героїв, що переплелося з романтичними уявленнями про війну та з почуттям обов’язку. Не можу до кінця чітко сформулювати, що саме стало для мене мотивацією. Один боєць сказав, що на схід поїхав, аби відчути дух предків, які з дитинства вчились обороняти себе, свою сім’ю і свою Батьківщину. З Нікополя вояк має просту і зрозумілу мотивацію: “Мій дім не так далеко від фронту”.
Попри материні благання не йти воювати, мовляв, ще рано, Дмитро Дробина все ж вирушив на схід. Хлопець певен: іти на війну чи ні – питання совісті та обов’язку кожного чоловіка.
Звісно, є ті, що всіма правдами та неправдами намагалися “відмазатись” від повістки. Однак Дмитро переконаний, що в багатьох є об’єктивні причини. “Вони є навіть у тих, що зараз воюють на сході. Я на них не ображаюсь. У кожного свій фронт: у нас – там, у вас – тут. Кожен повинен бути корисним на своєму місці”, – зазначає боєць.
Війна триває попри перемир’я
Спершу Дмитро перебував у Пісках, зараз – у поселенні навпроти Донецького аеропорту.
“У Пісках ми жили лише в підвалах, оскільки в самих будинках перебувати було небезпечно. Зараз розташовуємося на окраїні Первомайського – на межі села Водяне. Це був багатий район на околиці Донецька, а нині там майже все закинуте. Місцевих жителів залишилося зо три-чотири десятки, порожніх будинків сотні”, – розповідає Дмитро.
Багатьох втомила ця війна, втомило сидіння в окопах
Теоретично у Донбасі перемир’я, однак насправді, зі слів військового, війна триває. “У Пісках бойові дії в принципі й не припинялися. Єдине – в певний момент відвели артилерію великих калібрів. А зараз повернулося все на круги своя. Наразі в нас на позиціях спокійно, оскільки перебуваємо на панівних висотах, перед нами величезне поле. Ворогам це не вигідно, немає сенсу нас рухати”, – запевняє співрозмовник.
Проте такий “мир” на українських військових відбивається негативно: через заборону брати до рук зброю бійці беруть чарки.
“Бачу, що зараз, під час перемир’я, хлопцям бракує адреналіну. Це звучить цинічно, але в такій ситуації, як ми зараз, народ починає випивати. Тому й алкоголізм такий поширений. Це проблема”, – каже Дмитро Дробина.
Як розвіюється романтика війни
Життя на сході кардинально відрізняється від життя в мирному середовищі. Війна змінює людину, її сутність, звички, ставлення до життя. На фронті розвіюється романтика, бо бійців виховують сувора буденність і постійна небезпека.
“Їдучи на схід, уявляв своє перебування там із певними нотами романтики. Та її там нема. Побут на фронті складний, – запевняє боєць. – Він у нас на позиціях виглядає так: бійці заходять у село, шукають закинуті хати й обживають їх. Ми встановлюємо двері, вікна, ставимо буржуйки, по інших покинутих хатах шукаємо меблі, посуд, техніку і таким чином облаштовуємося на новому місці”.

У селі, де дислокується батальйон, у якому служить Дмитро Дробина, місцевих жителів небагато. Дехто з них не має куди йти, а частина не хоче виїжджати з обжитих домівок. Зі слів хлопця, люди там різного віку: і маленькі діти, і літні люди. “З настання “перемир’я” немає таких активних бойових дій, як раніше, тому дехто почав повертатися додому”, – каже військовий.
Із місцевими бійці контактують мало або ж узагалі не спілкуються. Дмитро певен: вони винні в цій війні. “Спілкувався з багатьма людьми. Маю безліч прикладів із Запоріжжя та Харкова, де були ті ж рухи сепаратизму, але вийшли люди і зупинили це. А там, у Донбасі, цього не зробили. Жителі самі винні у своїх бідах! Аби заслужити місце в новому суспільстві і прощення, вони повинні докласти неабияких зусиль. Місцеві хочуть, аби пішли “укропи”, завершилася війна і прийшов “русскій мір”, – зазначає Дмитро.
Спершу йшов добровольцем. На це вплинуло моє виховання на поколіннях героїв, що переплелося з романтичними уявленнями про війну та з почуттям обов’язку
Було багато випадків, коли тамтешні намагалися підвести українських бійців. “Якщо ми людини не знаємо, не перевірили її, то ніхто нічого від неї не бере. Пригадую, був випадок, коли одного разу я взяв у одного чоловіка їжу. На блокпосту перевіряв документи, розговорився з ним. Він мене зацікавив, оскільки родом із села Тухолька Львівської області. Як не як – земляк, тож узяв в нього молока”, – пригадує військовий.
У селі, де служить Дмитро, є світло. “Це для нас було приємною несподіванкою. Газ є, але не в усіх будинках. У нашого командира відділення до облаштування бійців цікавий підхід – усі спимо на розкладачках НАТО. В інших відділеннях військові сплять на ліжках, матрацах. Та загалом умови в нас нормальні”, – додає співрозмовник.
Про не п’ятизірковий раціон
Війна триває майже два роки, та лише нещодавно військові відчули, що їх забезпечують не лише волонтери, а й держава. “Настав той час, коли армію почали більш-менш забезпечувати харчами. Це, звісно, не п’ятизірковий раціон, але їсти можна, з голоду не помремо. Скільки разів на день харчуємося, залежить від самих бійців. Живемо у відділеннях, кожне має свого командира. Те, як живемо, на відсотків 80 залежить від нього. Якщо він призначив, кому готувати обід, отже, потрібно готувати. Якщо ні – у хлопців “зальот”. Нам зазвичай дають консерви, крупи, сіль, цукор, олію”, – зазначає Дмитро.
Найважче бійцям, мабуть, адаптуватися тут, у мирному середовищі, і реабілітуватися
Своєю чергою волонтери і далі допомагають бійцям чи то адресно, чи просто “дорогою заїжджають”.
“Востаннє нам привезли багато м’яса та близько 30 відер вареників. Це розійшлося на всю роту. Є волонтери, які завантажують автівку, їздять по різних позиціях і за потреби дають бійцям необхідне. Військове спорядження першої необхідності (бронежилети, каски чи підсумки) армія видає. Звісно, речі не найвищої якості, зате в рази кращі, ніж були раніше. А от оптики чи речей, які б покращили ефективність нашої роботи, мало. Їх видають певним спецпідрозділам. Тож у таких випадках надія на волонтерів або на себе”, – додає співрозмовник.
Хто проти кого
У відділенні Дмитра з позивним “Домовик” 10 військових. Хлопці здебільшого молоді. Найстаршому бійцеві 24 роки, наймолодшому – 18. Співрозмовник каже, що війна змінила кожного з них.
“Люди на сході змінюються дуже швидко і кардинально. Перед першою тривогою чи перед першим боєм у всіх було неймовірне хвилювання, усі були на емоціях. Згодом почали сприймати все як методичну роботу: уже нема крику, нервів, спокійно сидимо і чекаємо. Згодом звикаємо, – розповідає Дмитро Дробина. – Востаннє на сході був два місяці безбезперервно. Повного розслаблення немає, але щоб увесь час на сторожі – так не буває. На позиціях завжди є якийсь резерв сил, аби за необхідності максимально швидко активізуватись і дати відсіч. У розташуванні звичайне життя, адже певен: на позиціях стоять хлопці, які в разі необхідності виконають свою роботу, захистять. У своїх побратимах впевнений на 100%”.
Боятися – це нормально. Та є ті, що мають панічний страх. Такі хлопці починають робити дурниці. Здебільшого через це вони страждають, тож довго на фронті не витримують, каже Дмитро. Решта (а таких більшість) відчуває цей страх та опановує його.
Найважче бійцям, мабуть, адаптуватися тут, у мирному середовищі, і реабілітуватися.
“Кожен реабілітується по-своєму. Хтось справді побував у настільки важких ситуаціях, що просто не може вийти з цього ступору. Навесні був у Шевченківському гаю зі своїм товаришем, який перед тим воював у батальйоні “Гарпун”. Пролунав постріл із гармати, і він одразу ліг на землю та заклав руки за голову… Фронтові звички залишаються на все життя. Людині, яка пройшла війну, у нормальних умовах важко відрізнити, чи то свистить міна, чи просто хтось іде й насвистує. Те, що люди переживають там, карбується у пам’яті назавжди”, – розповідає військовий.
Демобілізованим здебільшого не психолог потрібен, а щоб вони відчували, що, будучи на фронті, робили це недаремно. Їм необхідно почуватися потрібними, корисними як сім’ї, так і державі.
“Побутує стереотип, що захищаємося від бомжів, алкоголіків та усякого непотребу, який їде зі сходу. Так, там є такі, проте є і професійні військові, а також авантюристи, шукачі пригод, можливо, і справді ідейні люди. А яка в них ідея – питання інше, – каже Дмитро. – Усі вони здебільшого схожі на нас. Багатьох втомила ця війна, втомило сидіння в окопах. Вони також хочуть якихось дій, хочуть кінця війни незалежно від того, як вона завершиться: перемогою, поразкою або миром”.