Американський ревізор

Віце-президент США Джо Байден у Києві заявив, що його країна не забуває про Україну, але нам потрібно пришвидшити реформи і побороти корупцію

фото: president.gov.ua
Американський віце-президент Джо Байден вже вп’яте прилетів в Україну починаючи із 2009 року і вчетверте впродовж двох останніх років. Нинішній візит спричинив великий ажіотаж, нардепи, експерти, журналісти говорили про те, що саме після цього вирішиться доля прем’єра Яценюка, що Байден везе якийсь “чорний список” українських політиків, яких не має бути ні в уряді, ні в парламенті. 
Можна багато сперечатись щодо того, наскільки визначальною є позиція Білого дому щодо кадрових рішень y нашому уряді, зрештою, ми ще побачимо, що буде з нашим Кабміном і хто в ньому буде. Нині ж треба розуміти, що Байдена справді можна назвати своєрідним “ревізором” із США і позиція, з якою він прибув та відбуде назад  щодо українських реформ, боротьби з корупцією та інших ключових питань впливатиме на подальшу підтримку, зокрема і фінансову, не тільки США, але й інших наших західних партнерів та міжнародних інституцій. До прикладу, Байден пообіцяв, що США і надалі будуть союзниками України у відносинах із Міжнародним валютним фондом. 
Але одразу зауважимо, що насамперед нинішній візит американського віце-президента важливий y контексті того, що на тлі сирійської кризи і боротьби проти “Ісламської держави” світ, начебто, міг би “забути” про Україну. А на носі вже новий 2016-рік, так зване перемир’я на Донбасі все частіше порушується бойовиками, полонені залишаються, з політичною частиною мінських угод також нічого не ясно. 
Ще до того, як Байден прилетів до Києва, “Голос Америки” з посиланням на адміністрацію Білого дому повідомив, що візит продемонструє сам те, що США не забули про російську агресію в Україні. 
“Ми впевнені, що найкращий спосіб припинити конфлікт на Донбасі – це дипломатичні методи, які викладені в мінських угодах. Але обидві сторони повинні виконувати домовленості. Мінські угоди не будуть успішними, якщо Росія не виконає своїх зобов’язань і якщо президент Путін не виконає своїх обіцянок, які він неодноразово давав моєму президенту, вам та міжнародній спільноті… Москва повинна повністю імплементувати мінські угоди і конструктивно працювати з Україною для створення умов для проведення вільних, справедливих і безпечних місцевих виборів на Донбасі… Спроба Росії анексувати Крим – це неприйнятно для нас. Москва повинна припинити окупацію суверенної території України. Крим залишається суверенною територією України”, – заявив Байден уже у Києві у перший день свого візиту 7 грудня під час спільної прес-конференції із Президентом Петром Порошенком.

фото: прес-служба Президента України
З цього випливає, що позиція Білого дому щодо того, що Україна поки не отримає летальну зброю від США, зберігається. Але збережуться і санкції проти Росії. І що важливо, ніхто не забуває про Крим. Але загалом позиція стара: нас не забувають, нас продовжують підтримувати, мінські угоди мають виконуватись й від Росії чекають того ж, що і минулого року.
“Наші американські партнери почули з нашого боку серйозні застереження, що тиск з боку Заходу на Україну не співмірний із діями Росії. Зміни до Конституції та закон про вибори на окупованих територіях у нинішніх умовах може дестабілізувати державу”, – коментує зустріч із американської делегацією нардеп від БПП Світлана Заліщук на своїй сторінці у Facebook.
Тут треба зауважити, що перед двосторонньою зустріччю із Порошенком Байден учора зустрічався із молодими нардепами, які входять до між фракційної групи “Єврооптимісти” та громадськими активістами. Світлана Заліщук зауважила, що така послідовність зустрічей є дуже показовою. І разом із питанням мінських угод і Криму ключовими на цій перші зустрічі Байдена 7 грудня стали вже згадані теми реформ в Україні, боротьби з корупцією та майбутнього уряду. 
“Корупція. Нова влада не капітулювала перед нею. Є прогрес – це ключове законодавство та нові органи, керівництво яких обрано через незалежні комісії. Але дві головні людини граються в піддавки. І принципові лінії оборони втрачено в інтересах окремих відомих наближених. Прізвища названо. Генпрокурор має піти… Також на зустрічі йшлося про новий уряд. Мій меседж – команду треба перезапустити. Потрібен новий мандат довіри – від бізнесу, від суспільства загалом, від парламенту. Система зависла, потрібне перезавантаження. У демократичних державах це здоровий механізм підвищити рівень ефективності влади. Водночас очевидно, що американські партнери не бачать способу забезпечити стабільність без збереження статусу-кво. Візит віце-президента націлений на збереження союзу”, - зазначає Світлана Заліщук.
Основним меседжем власне Джо Байдена, який він озвучив вже після зустрічі із Петром Порошенко було те, що українська влада зробила багато, але і ще багато роботи попереду. 
“Президент Порошенко і я присвятили багато часу питанню, як Україна повинна рухатися вперед, щоб мрії тих, хто стояв місяцями на Майдані, здійснилися. Всі українці повинні співпрацювати, щоб викоренити корупцію, яка надто довго стримує Україну від прогресу…  В України є ще один шанс – і важливо викоренити ракову пухлину корупції, з минулими підходами має бути покінчено назавжди”, а реформи слід пришвидшити… Допоки ви будете продовжувати поступ у боротьбі з корупцією і будете будувати майбутнє, яке дає можливості всім українцям, Сполучені Штати будуть з вами”, – заявив Байден.
Зазначимо, що на момент здачі номера у друк про зустріч Джо Байдена й українського прем’єра Арсенія Яценюка ще не було нічого відомо. Вона мала відбутись увечері. А вже сьогодні американський віце-президент виступить у Верховній Раді. Тож “Львівська Пошта” в наступному номері продовжить цю тему.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4339 / 1.58MB / SQL:{query_count}