Генеральний прокурор Віктор Шокін 22 вересня 2015 року створив Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, але дотепер вона не може в повній мірі виконувати свої функції, бо досі не має керівника.
Обирають його за складною процедурою. Спочатку потрібно було створити конкурсу комісію, до якої ввійшло 11 представників Верховної Ради та Генеральної прокуратури. Вона оцінила професійні та особисті риси 380 кандидатів і нарешті в п’ятницю, 27 листопада, оголосила свій вердикт: антикорупційним прокурором стане або Максим Грищук, “прокурор кіборгів”, або перший заступник прокурора АРК Назар Холодницький. Остаточне рішення – за Шокіним.
Без скандалів не обійшлося
Обрати двох кандидатів було непросто, подекуди й скандально. Суперечливими були не лише кандидати на посаду антикорупційного прокурора, а й члени конкурсної комісії. І громадськість, і західних партнерів обурювали представники у конкурсній комісії Генпрокурора, зокрема Юрій Грищенко. Він був керівником одного з “діамантових прокурорів”, хабарника Шапакіна, який нині перебуває під слідством. Під тиском Шокін замінив-таки Геращенка та ще одного члена комісії – Миколу Садового, але двох інших своїх соратників залишив.
З 380 кандидатів всі стадії відбору пройшли 15. Комісія брала до уваги, передусім, наявність щонайменше 5 років прокурорського стажу в претендента, кількість закритих за його участі справ, результати тестування на знання законодавства. Потім кандидати проходили співбесіду. На ній запитували про професійні успіхи конкурсанта, виясняли, чи він не був причетним до корупційних схем та чи не співпрацював з людьми, за якими тягнеться сумнівний поголос.
Також важливим був критерій незалежності від влади та бізнесу. Саме він став яблуком розбрату, адже з 15 кандидатів, які потрапили до фінальної частини відбору, 6 було працівниками прокуратури.
Фаворити програли
Антикорупційний активіст Віталій Шабунін говорив відверто, що на посаді антикорупційного прокурора влада хотіла б бачити Романа Говду. Цей прославився після відео, на якому Саакашвілі звинувачує Одеську прокуратуру, Говду зокрема, в рекеті. “Це людина, яка в часи Майдану давала дозволи на всі оперативні заходи у спецпідрозділах МВС. У ті часи, коли саме співробітники МВС слідкували за активістами, а потім здавали їх “тітушкам”, – розповів Шабунін 26 листопада в ефірі передачі “3 s” з Савіком Шустером.
Говду вважали найбільшим конкурентом Віталія Каська, що припав до душі громадськості. Він відомий справою “діамантових прокурорів”. У ній разом із Давидом Сакварелідзе йому вдалося впіймати на хабарі 500 тисяч доларів двох київських прокурорів.
Кандидатуру Каська найбільше відстоювала Мері Батлер, американський прокурор, член конкурсної комісії. “Ми шукаємо людину, подібну на вовкодава. З огляду на репутацію Каська, він зможе пояснити громадськості, що в окремих справах немає достатніх доказів, і йому повірять. Без підтримки громадськості успіху не досягти”, – сказала вона на засіданні комісії.
Проте українські члени комісії називали різні підстави не голосувати за Каська. Зокрема, держава чомусь подарувала йому 2 квартири (одну – на сім’ю, іншу – на нього), а про справу діамантових прокурорів він не знає жодних деталей. Інші члени просто хотіли протистояти інформаційному тискові, і голосували проти. Шабунін, який підтримував Каська, висловив свою думку: “Ну ви ж розумієте, якщо Каська оберуть, пан Мартиненко, пан Ложкін сядуть у в’язницю. Тому у нього немає жодних шансів”.
Рішення
Зрештою, конкурсна комісія вирішила обрати тих, хто не працює в Генеральній прокуратурі і не викликає суперечок. Найбільше, дев’ять голосів, набрав Максим Грищук, “прокурор-кіборг”. Він добровольцем пішов на фронт і воював з 15 серпня 2014 по 18 вересня 2015-го. 18 вересня його нагородили орденом “За мужність” ІІІ ступеня “за високий рівень професіоналізму, хоробрість, самовідданість і мужність”, – інформує Цензор.net.
За Назара Холодницького проголосували семеро членів комісії. Він – перший заступник прокурора АРК, яка вже майже рік працює в Києві. Незважаючи на те, що її співробітники не можуть потрапити на півострів, вони фіксують злочини, відкривають кримінальні провадження і навіть добиваються арешту підозрюваних.
Хто ж стане антикорупційним прокурором, вирішить Віктор Шокін у вівторок, 1 грудня.