Гра на виліт

Доля прем’єра Яценюка мала б вирішитися після 12 грудня. Експерти вже зараз називають його імовірними наступниками Саакашвілі, Яресько, Турчинова і навіть спікера Гройсмана

фото: cont.ws, kmu.gov.ua, kievpravda.com, president.gov.ua
Спливають останні тижні імунітету Кабміну. Адже, згідно з Конституцією України, прийнявши програму діяльності уряду, Верховна Рада впродовж року не може відправити його у відставку. Хіба що прем’єр за власним бажанням вирішив би піти геть. Однак цього не сталося.
Програму  уряду парламентарі ухвалили 269 голосами 11 грудня 2014-го. Тож уже з 12 грудня цього року з’являться юридичні підстави для того, щоби попрощатися з Яценюком-прем’єром.  Йому ще доведеться відзвітувати перед Верховною Радою. Вислухавши главу уряду, парламент вирішить, що подарувати Арсенієві Петровичу на Миколая: вотум недовіри чи наступні дні прем’єрства. 
На тлі невдоволення українців повільними темпами реформ і корупцією, що нікуди не зникла, прем’єр і його політична сила дуже стрімко втрачали підтримку. Нині бачимо цікаву картину: з одного боку, мало хто хвалить Арсенія Петровича, а його партія навіть не брала участі в останніх місцевих виборах, з іншого – треба розуміти, що саме Яценюк прийняв на себе найбільше критики і став втіленням усіх промахів влади. 

Пожинаємо плоди

За рік роботи уряду є і чим похвалитися, і за що червоніти. “Найбільшим досягненням нинішнього Кабміну стала макроекономічна стабілізація. Заради неї уряд пішов на багато непопулярних заходів (включно з підвищенням тарифів)”, – розповів виданню “Новое время” Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвесткомпанії Dragon Capital. Уряд запровадив систему субсидій, які мали би полегшити негативний ефект від збільшення тарифів. Ними вже користуються понад чотири мільйони домогосподарств. 
Прем’єр і Мінфін успішно здійснили реструктуризацію зовнішнього боргу, тобто тепер Україна має більше часу, щоби віддати позичені гроші. Яценюк хвалиться стартом національної поліції та збільшенням витрат на національну оборону й безпеку.
Але і критики чимало. Загалом Арсеній Петрович виконав менше половини своїх обіцянок (47%), ще третина – у процесі. Такими є результати моніторингу, який здійснює видання “Слово і Діло”. 
Уряд так і не зміг підвищити рівня життя громадян: за мінімальну зарплату, як і раніше, неможливо прожити. Корупції ані у владних структурах, ані на нижчих рівнях не подолали, а Юрій Луценко обурювався політикою у ЖКГ та великими помилками при індексації пенсій і зарплат. “У країні досі немає цілісної програми розвитку економіки”, – цитує “Новое время” Василя Юрчишина, директора економічних програм Центру Разумкова. 
Кабінет Міністрів обіцяв, але так і не здійснив масштабної прозорої приватизації державної власності, тож дотепер чиновники можуть привласнювати гроші національних підприємств. 
Невдачі Арсенія Яценюка призвели до того, що рейтинг його партії впав, за словами політолога Андрія Золотарьова, з висоти 22% до показників жирності дешевого кефіру. Промахи прем’єра особисто й окремих його відомств дратують членів парламенту, зокрема “Батьківщину”, Радикальну партію Олега Ляшка та “Опозиційний блок”. За кожної слушної нагоди вони вимагають відставки Кабміну. 

Хто може стати новим прем’єром?

Для того, щоби відправити Яценюка у відставку, потрібні голоси 226 депутатів. І навіть якщо знайдеться стільки прихильників відставки Арсенія Петровича, постає питання: кого вони одноголосно підтримають? Охочих зайняти пост прем’єр-міністра вдосталь: від Льовочкіна до Тимошенко, як сказав Золотарьов в ефірі радіо­станції “Голос столиці”. Припускають, що й Володимир Гройсман був би бажаним прем’єром особисто для Президента. 
Найбільше обговорюють кандидатури нинішніх міністра фінансів Наталії Яресько, губернатора Одещини Михеїла Саакашвілі та секретаря РНБО Олександра Турчинова. 
На користь Яресько кілька моментів. По-перше, обов’язки міністра фінансів вона виконує добре. По-друге, її підтримають і ЄС, і США. По-третє, Яресько не демонструє великих політичних амбіцій, тож для Президента не стане конкурентом, на відміну від Саакашвілі, інформує газета “КомерсантЪ”.
Натомість екс-пре­зидент Грузії припав багатьом українцям до душі, бо демонструє, що готовий боротися з корупцією та не боїться критикувати владу, зокрема Яценюка та людей із його оточення – Мартиненка та Іванчука. “Я як громадянин України не дам вам цю країну розграбувати, країну, яку ваші господарі довели до рівня Габону”, – цитує Саакашвілі Українська правда.
“Варіанти на прем’єрство різні. Думаю, що може з’явитися й інша фігура, про яку зараз не говорять. Але для кожної з них є свої “але”, – сказав “Пошті” політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко. Проти Яресько може зіграти угода з зовнішніми кредиторами, яку вона готувала. Її багато критикують, навіть депутати з “Блоку Петра Порошенка”. Це зменшує її шанси на місце прем’єра. 
“Стосовно Саакашвілі виникає питання: а хто висуватиме його кандидатуру? Якщо з нею виступить “Блок Петра Порошенка”, тоді хто ще її підтримає? Під неї потрібно буде створювати нову коаліцію”, – переконаний Фесенко. 

Не так швидко!

Покласти край чуткам про свою відставку намагався сам прем’єр. Він натякнув, що в разі відставки його фракція у повному складі поповнить лави опозиції. “Як ви вважаєте: чи може залишитися в коаліції партія, лідера якої зрадили партнери по коаліції з президентської фракції?” — риторично запитав Яценюк в інтерв’ю журналу “Фокус”. 
Знехтувавши Яценюком, парламент може покласти край коаліції? Відомо ж, що без фракції “Народного фронту” не буде більшості. Тобто БПП доведеться або домовлятися з нинішніми опозиціонерами, або піти на дострокові вибори. 
Але така неприхована погроза може бути всього лиш словами. Експерти вважають, що одностайність “Народного фронту” перебільшена. У разі реальної відставки прем’єра фракція може розколотися, бо не всі її члени готові будуть покинути коаліцію.
Навіть якщо демократична більшість не дійде згоди стосовно того, ким замінити прем’єра, і Президент оголосить дострокові парламентські вибори, навряд чи Арсеній Петрович цьому втішиться. Із тим рівнем підтримки, який у нього є зараз, він опиниться за стінами парламенту принаймні на найближчі кілька років. 

 На порозі перезавантаження

Майбутнє Арсенія Яценюка в уряді залежатиме як від міжфракційних домовленостей усередині коаліції, так і від домовленостей між самим нинішнім прем’єром і Президентом. Поза тим, треба розуміти, що відставка прем’єра тягне за собою відставку всього складу уряду. Якщо нині майбутня доля Арсенія Петровича ще під питанням, фракції продовжують перемовини, а результат грудневого голосування у парламенті насправді важко передбачити, то значно більше впевненості у тому, що заміни окремих міністрів таки відбудуться.
Розмови про це також тривають ще з весни, фактично після менш ніж півроку від початку роботи нинішнього Кабміну. Спочатку анонсувалися точкові зміни, але впродовж року вони обмежилися лише двома відставками: міністра екології Ігоря Шевченка та віце-прем’єра з питань інфраструктури Валерія Вощевського. Перший став міністром за квотою “Батьківщини” і позбувся посади в липні після пожежі на нафтобазі БРСМ під Васильковом через скандал із польотом у той час за кордон літаком нардепа від групи “Воля народу” – олігарха Олександра Онищенка. Замість Шевченка виконуючим обов’язки міністра став Сергій Курикін, хоча “Батьківщина” виступала за призначення на цю посаду екс-міністра енергетики Юрія Продана. Своєю чергою Вощевський пішов у відставку у вересні. Також зі скандалом після виходу Радикальної партії (за квотою якої був призначений) із коаліції.
Нині не всі, що залишилися в уряді, можуть почуватися спокійно. Одразу після місцевих виборів у жовтні голова фракції БПП Юрій Луценко заявляв уже про те, що зміни в Кабміні можуть бути глобальними. Щоправда, він прогнозував їх упродовж листопада, але час іде, тож, найімовірніше, оновлення уряду відбудеться тільки після річного звіту у грудні.
Нині у прем’єрській фракції підтверджують те, що кадрові зміни міністрів коаліціянтами обговорюються. Власне, й сам прем’єр Яценюк підтверджував, що вже погоджує це питання із Президентом Порошенком.Голова фракції “Народного фронту” Максим Бурбак із парламентської трибуни покликав главу держави на раду коаліції для вирішення кадрового питання. “Пропонуємо зібрати у Президента раду коаліції за участі прем’єр-міністра, голови Верховної Ради і відверто обговорити перезавантаження уряду та план дій коаліції на найближчий час”, – заявив Бурбак.
Водночас Бурбак повторив фактично ультиматум щодо того, що іншого прем’єра, окрім Яценюка, вони не бачать.
Процес активно триває, і тепер члени коаліції мали б подавати й узгоджувати кандидатури нових міністрів, як і тих, що залишаться. Зважаючи на інформацію, яка з’являлася впродовж останніх місяців, під питанням може бути місце соратника прем’єра Арсена Авакова на чолі МВС. От тільки це питання є принциповим для Яценюка, і політичне протистояння за МВС може бути дуже жорстким. 
Також непростими є відносини Яценюка та міністра енергетики Володимира Демчишина. Та все залежатиме від політичних домовленостей і від того, хто буде прем’єром. Детальніше про тих міністрів, яких точно замінять, політичні сили воліють наперед не говорити. Якщо ж брати до уваги тенденції впродовж року, то дуже багато питань виникає щодо майбутнього в уряді нинішнього міністра охорони здоров’я Олександра Квіташвілі. В уряді навіть проводили службове розслідування діяльності Міністерства охорони здоров’я, а сам Квіташвілі написав заяву про відставку, яку нардепи то не могли розглянути, то вже за кілька спроб голосування так і не змогли назбирати 226 голосів. При цьому роботу Міністерства охорони здоров’я жорстко критикували й у президентській фракції, за чиєю квотою і був призначений Квіташвілі. Це фактично третя вакансія, що впродовж року звільнилася в уряді, хоч Квіташвілі поки працює далі. Цього тижня після засідання фракції БПП нардеп Єгор Фірсов повідомив, що його політсила подаватиме кандидатуру на Міністра охорони здоров’я. 
Окрім цього, він говорив про подання на міністра екології. Із цього може випливати, що це відомство «Батьківщині» цього разу не віддадуть. Цікаво буде спостерігати за тим, як нинішні чотири фракції коаліції ділитимуть квоти. Торік із 20 міністрів (разом із прем’єром) БПП отримав дев’ять квот плюс два міністри, яких вносить Президент (міністри оборони та закордонних справ). «Народний фронт» отримав прем’єра і ще чотири квоти. Тут можна зазначити, що з великою ймовірністю у новому уряді не буде Ганни Онищенко, яка саме за квотою «Народного фронту» обіймала посаду міністра Кабінету Міністрів. У самій прем’єрській фракції вже подали її кандидатуру до нового складу ЦВК, пояснивши це тим, що, відповідно до проекту закону про держслужбу, посада міністра Кабміну буде скасована.
Відставка не є неминучою. Голосів можуть не назбирати, бо немає в парламенті уже визначеної більшості, яка б проголосувати за неї
У «Батьківщини» було дві квоти, але одного міністра вона вже позбулась. У «Самопомочі» мало бути дві квоти, зокрема лідеру цієї партії – меру Львова Андрію Садовому начебто запропонували посаду першого віце-прем’єра. Але зі Львова він не пішов, і «Самопоміч» фактично відмовилася брати відповідальність і заходити в уряд. Нагадаємо: за пропозицією «Самопомочі» Наталія Яресько була призначена міністром фінансів, але це була квота БПП. Тут можна зазначити, що нині за місце в уряді Яресько, найімовірніше, може бути спокійна. Як уже зазначалось, обговорюється навіть її фактичне підвищення.
За квотою «Самопомочі» було призначено тільки Олексія Павелка міністром аграрної політики і продовольства. За інформацією ж «Української правди», Павелка ще у квітні нардепи від БПП розглядали кандидатом на виліт з уряду. Але цього не сталося. Непрості відносини «Самопомочі» з іншими членами коаліції та фактично її внутрішньокоаліційна опозиційність останнім часом дещо пригладилися після місцевих виборів, зокрема і заяви БПП про підтримку Садового у другому турі виборів у Львові. Нині залишається під питанням, чи боротиметься «Самопоміч» за якісь місця у новому уряді. Позиція цієї партії до майбутнього уряду, озвучена головою фракції Олегом Березюком цього тижня, така: потрібно спершу розглядати Держбюджет-2016, а тоді вже вирішувати, кого відправляти у відставку. 
Про квоту Радикальної партії на віце-прем’єра вже не згадуємо, бо і партія вийшла з коаліції, тому за нинішньої ситуації не братиме участі в розподілі посад.
Якщо говорити про нинішні квоти, то за умови відставки лише кількох міністрів загалом розподіл сил у ймовірному новому уряді мав би не надто змінитись. І потрібно говорити не просто про зміни в Кабінеті Міністрів, а й про його реформування. Може бути змінена і кількість урядовців. Зокрема, ще у жовтні Арсеній Ясенюк просив від коаліції кандидатури на посади першого віце-прем’єра, віце-прем’єра з питань енергетики та промисловості, віце-прем’єра з питань євроінтеграції. 
Звинувачень на адресу прем’єра було багато, і вони були частиною політичних кампаній чи не кожної політсили в Україні. Розмови про відставку Яценюка тривають уже не один місяць. Але, голосуючи у грудні за довіру чи недовіру до глави уряду, парламентарі братимуть до уваги не лише старі скандали. Велике значення матимуть і фактично останні кроки уряду перед звітом. Ідеться про бюджет-2016, проект якого Кабмін мав би подати найближчим часом. І коаліція його підганяє. Але ще перед голосуванням за бюджет уряд має представити громадськості реформу податкової системи. Усе це разом із подальшим звітом уряду, на думку представників коаліції, і мало б визначити майбутнє Яценюка та його міністрів. 
У будь-якому разі у стінах Кабінету Міністрів мають з’явитися нові обличчя. Вони прийдуть на зміну тим, що так і не змогли здійснити реформаторську місію, аби пришвидшити такі довгоочікувані зміни в українському суспільстві. Чи з новим прем’єром, чи під керівництвом старого знайомого Арсенія Яценюка вони намагатимуться виконати ті завдання, з якими нинішній уряд не впорався. Можливо, з-поміж них з’явиться більше іноземців? Хоча, як показав досвід, не всі вони можуть відповісти на виклики українських реалій. 
Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента”:
– Починаючи з 12 грудня парламент уже юридично зможе провести відставку уряду. Думаю, спроби будуть. Чи буде відставка, залежатиме від того, чи знайдуть противники Яценюка 226 голосів, тобто її вірогідність – 50 на 50. Насправді коло зацікавлених доволі широке. Найбільше хотіли би відставки ті, що бажають дострокових парламентських виборів. Таких є два табори. Перший – “Опозиційний блок” і частина депутатів, що не входять до коаліції (але тільки частина). “Опозиційний блок” не приховує, що хоче дострокових виборів, а відставка уряду – шлях до них. Нема гарантії, що вибори відбудуться, але ймовірність цього є. Другий табір – малі фракції коаліції, передусім “Батьківщина”. Вона не приховує своєї неприязні до уряду Арсенія Яценюка й особисто до прем’єра. На мою думку, певною мірою у відставці прем’єра може бути зацікавлена “Cамопоміч”: її представники критично оцінюють діяльність уряду й окремих його відомств. І насамкінець деякі депутати БПП – не фракція у цілому, я переконаний. Вона усім складом не буде підтримувати відставку уряду Яценюка, але окремі її депутати (меншість) можуть. Із-поміж них є люди, що дуже критично оцінюють діяльність самого Арсенія Петровича, особливо його неприкритий, іноді навіть агресивний лобізм, у результаті якого люди з оточення Яценюка заробляють на державі. Відставка не є неминучою. Голосів можуть не назбирати, бо немає в парламенті уже визначеної більшості, яка б проголосувати за неї. Зрештою, може відбутися переформатування коаліції. Але ніякої “ширки” не буде! Ніякої коаліції з “Опозиційним блоком”! Тут усе складніше. Коли Арсеній Петрович погрожує ультиматумами, що “Народний фронт” вийде з коаліції у разі його відставки, це не зовсім відповідає дійсності. Думаю, значна частина депутатів “Народного фронту” виступить за збереження політичного союзу з “Блоком Петра Порошенка” навіть у разі відставки Яценюка. Тим паче, що, наголошую, частина депутатів БПП не голосуватиме за неї. Тепер щодо імовірних наступників Яценюка. І Саакашвілі, і Яресько, і Олександр Турчинов – три потенційні кандидатури. Але, думаю, може з’явитися й інша фігура, про яку зараз не говорять. Імовірно, нею стане Гройсман. Однак тут буде проблема: багато членів парламенту проти того, аби Президент і прем’єр належали до однієї політичної сили. Краще обрати нейтральну кандидатуру, яка б не представляла конкретної партії. У будь-якому разі зараз немає визначеної альтернативи Арсенієві Петровичу, а це дає йому змогу досі залишатися прем’єром. Щодо замін окремих міністрів, то про відставку міністра енергетики розмови точаться з весни. Але одних розмов замало – треба прийняти узгоджене рішення. Від трьох до п’яти кандидатур у Кабінеті Міністрів необхідно переглянути. Є три вакансії, тож треба визначитися. Потрібен перший віце-прем’єр і прем’єр з європейської інтеграції. Тобто або буде новий уряд, або реорганізують нинішній. Варто посилити реформаторський вплив. Простий приклад – Абромавичус. Не знаю, чи він залишиться, але те, що нам потрібна жвавіша, агресивніша і навіть більш реформаторська політика – очевидно. В усіх відомствах, де потрібно посилити реформи, шукатимуть альтернативи. Якщо знайдуть сильніших реформаторів – вони будуть в уряді, якщо ні – залишаться нинішні міністри. Якщо не буде Арсенія Петровича, то, безумовно, буде менше шансів залишитися й Авакову. Тим паче, що до нього є багато дуже серйозних претензій, зокрема від депутатів коаліції: кадрові скандали, проблеми з реформування МВС, яке відбувається повільно й неоднозначно. “Самопоміч” уже викликає Авакова звітувати про кадрові рішення. До того ж недавно виник конфлікт у Херсонській області за участі правоохоронців. Яценюк хоче зберегти своїх людей: і Петренка, і Авакова, але йому, напевно, доведеться кимось жертвувати. Намагання зберегти Авакова будь-якою ціною може коштувати Яценюкові посади.
Олександр Палій, політолог, історик:
– На голосування депутатів щодо подальшої долі прем’єра Арсенія Яценюка впливатимуть і скандали, які вже були, і Держбюджет-2016. Окрім цього, дуже важливо, чи збережеться якась кількість депутатів, які активно підтримуватимуть Яценюка. Зараз “Народний фронт” фактично розмивається, і може так статися, що там залишаться тільки ті, що проти Яценюка, а його команда у фракції майже не збережеться. Це не виключено. Якщо Яценюк повністю втратить контроль над фракцією, то зміна уряду може відбутися без якоїсь політичної кризи. Треба призначати уряд без переформатування коаліції. Але не так просто все зробити акуратно! Наразі Яценюк залишається прем’єром, однак темпом реформ ніхто не задоволений. Найголовніше залежить саме від уряду. Стосовно того, що нині ймовірними наступниками Яценюка називають Михеїла Саакашвілі та Наталію Яресько, то такі розмови мають реальні підстави: Яресько добре розмовляє з кредиторами та знає ситуацію, а Саакашвілі енергійний реформатор. На мою думку, було б найкраще їх двох поєднати. До прикладу, Саакашвілі – прем’єр, але і Яресько залишається, або Яресько – прем’єр, а Саакашвілі – віце-прем’єр, який відповідатиме за реформи. Цей варіант був би непоганим.
Михайло Хміль, народний депутат, фракція “Народного фронту”:
– Щодо майбутнього уряду і прем’єра, то всі розуміють, що в нашому суспільстві ніхто ніяких гарантій дати не може. Ми на останньому засіданні фракції одноголосно підтримали Арсенія Петровича на посаді прем’єр-міністра і будемо в перемовинах з іншими учасниками коаліції відстоювати цю позицію. Зараз звинувачення одного прем’єра у не зовсім вдалих кроках деяких міністерств із боку інших учасників коаліції, на мою думку, некоректні. В уряді за квотою “Народного фронту” є три міністри. Якщо, наприклад, розглядати результат роботи Міністерства юстиції, то бачимо позитивний досвід реформування. Щодо Міністерства внутрішніх справ, то реформи бачимо на прикладі створення поліції. Так, у системі МВС є певні недопрацювання, але неправильно звинувачувати одного очільника відомства Арсена Авакова у цьому. Ми хочемо бачити тільки негатив, але чомусь не звертаємо уваги на ті позитивні тенденції, що просуваються з великими труднощами. “Народний фронт” відстоюватиме й кандидатуру Авакова на посаді міністра. Якщо провертатися до теми прем’єрства та розмов про розпад коаліції через відставку Яценюка, то вже і сам Арсеній Петрович заявляв, що його слова неправильно потрактували. Думаю, ми всі прекрасно розуміємо вищість інтересів держави над амбіціями будь-якого політика. Ми одностайно підтримуємо прем’єра Арсенія Яценюка, але переходити в опозицію і здаватися на етапі реформування країни не будемо. Взявши на себе роль реформаторів, розуміємо, що це важко, що все не так швидко робиться, як би хотілось, але цю місію треба виконувати й надалі.
Оксана Юринець, народний депутат, фракція “Блоку Петра Порошенка”:
– А хто насправді задоволений прем’єром Яценюком? Минає рік із часу обрання уряду, тож зрозуміло, що хочемо почути звіт. Як і кожен українець, ми не відчули тих змін, на які очікували, а вони мали відбутися під головуванням прем’єр-міністра України. Маємо заслухати річний звіт про реформи, які мали відбутися в окремих міністерствах, і про загальний їх ефект. Якщо його нема, то треба сказати: “Я не впорався, іду. Нехай приходить інший, хто може щось змінити”. Це нормальний процес. Ми й так втратили багато часу. Насправді є зауваження до багатьох міністерств. Змін не відбулося, також були незрозумілі призначення, яких не сприйняло суспільство. За свою ділянку роботи має відповідати кожен міністр. Хтось зробив більше, хтось менше. Результати роботи уряду підбиватимуть через два-три тижні. Безперечно, зміни будуть. Вони залежатимуть від результатів роботи. Ще раз наголошу: кінцевий результат – це реальні реформи! Зрозуміло, що зараз важко зробити щось одразу відчутне, але насправді змін мало. До уряду дуже багато запитань.
Іван Крулько, народний депутат, фракція “Батьківщини”:
– Уряд, який очолює Арсеній Яценюк, не впорався з тими завданнями, які перед ним поставила коаліція, зокрема стосовно економічної та соціальної політики. В Україні не створили належних умов для розвитку бізнесу, тож зараз він переживає один із найважчих періодів з часу здобуття незалежності України. Проблема в податковій інспекції, митній службі тощо. Тарифи, встановлені урядом, грабіжницькі, адже їх встановлюють без індексації зарплат і пенсій. Це все викликає одну реакцію, що є абсолютно державницькою позицією: уряд повинен піти у відставку. І коаліція, створена у Верховній Раді демократичними силами, має сформувати новий, який по-новому подивиться на проблеми соціально-економічної ситуації в країні. Ми зможемо заповнити місця тих міністрів, які вже багато місяців висять у повітрі, а також працюватимемо над тим, щоби до Кабміну прийшли абсолютно нові люди, технократи. Ті особи, що зараз у Кабміні, не є менеджерами і професіоналами своєї справи. Відставка в жодному разі не означає, що розвалиться коаліція. Ба більше, я вважаю, що вона після цього стане згуртованішою. Я дуже добре знаю інстинкт самозбереження депутатського корпусу, особливо тих фракцій, які розуміють, що на дострокових виборах не переможуть. Це самозбереження переважатиме, і коаліція не розпадеться. Об’єднання з “Опозиційним блоком” і тими партіями, що вийшли з “регіоналів”, буде зрадою цінностей Майдану. Я цього варіанта навіть не розглядаю.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4302 / 1.84MB / SQL:{query_count}