Не хочете? Не їжте!

Із 1 січня 2016-го Росія може закрити кордон українським продуктам. Але досі неясно, хто від цього постраждає найбільше

фото: minagro.gov.ua
Міністр економічного розвитку Росії Олексій Улюкаєв 18 листопада повідомив, що у Кремлі вирішили запровадити продуктове ембарго проти України. Почне воно діяти з 1 січня – саме тоді має набути чинності Угода про зону вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною та ЄС. 
Вона передбачає, що українські товари на ринки Європи, а європейські – на ринки України потраплятимуть за зниженими тарифами. ЗВТ обіцяє перехід українського бізнесу на стандарти ЄС, що забезпечить вільний рух товарів і послуг між двома сторонами. Росія – чи не найбільший противник ухвалення цієї угоди. І справа не лише в тому, що так Україна зведе до мінімуму економічну залежність від Росії. Федерація радше прагне захистити свою економіку. 
Російська заборона на українські продукти коштуватиме нам близько 600 мільйонів доларів за 2016 рік
“Нам доведеться односторонньо захищати свій ринок від неконтрольованого доступу товарів через митну територію України, товарів із третіх країн, насамперед із держав Європейського Союзу. У такій ситуації підстав зберігати нульову ставку митного тарифу з Україною не буде”, – цитує заяву Улюкаєва Ліга.Нет.
В Україні російських санкцій не бояться. “Три роки тому залежність українського ринку від російського становила 35%. Сьогодні вона дорівнює 12,5%”, – нагадав прем’єр-міністр на засіданні уряду в середу, 18 листопада. Тобто ще кілька років тому ембарго Україні могло-таки сильно нашкодити. Але зараз російська заборона на українські продукти коштуватиме нам близько 600 мільйонів доларів за 2016 рік. Ці збитки мала би компенсувати співпраця з європейськими ринками, на які зможуть претендувати вітчизняні товаровиробники вже з нового року. 
Певна річ, вихід на ринки ЄС – справа не з легких. “Аби отримати доступ на ринок Європи, українській компанії “Миронівський хлібопродукт” знадобилося п’ять років. Зараз молочники пробиваються на європейський ринок, але там дуже високі стандарти якості, тому у кращому випадку вони прорвуться за півроку”, – розповіла в ефірі каналу “24” заступник головного редактора видання “Новое Время” Анна Мороз.
У разі російського ембарго прем’єр Яценюк сподівається на додаткові економічні вливання в економіку України з Європи
У відповідь на погрозу Росії Яценюк натякнув: у разі російського ембарго він сподівається на додаткові економічні вливання в економіку України з Європи. Але надія марна. 
“Звичайно, ми були і є проти будь-яких дій, що ускладнюють торгівлю. Та ми вже надали чимало грошей для того, щоб український бізнес підготувався до нових можливостей експорту і до нових умов ринку. Не було секретом, що на створення зони вільної торгівлі України з ЄС Росія може відповісти, подобається нам це чи ні. Але часу підготуватися до цього було вдосталь”. Про це в інтерв’ю Українській правді сказав Йоханнес Хан, комісар із європейської політики сусідства в Україні. 
Зрештою, загроза, яка нависла над Україною через можливе ембарго, незначна. Держава може з нею впоратися без додаткової допомоги, а вводити заборону на російські продукти у відповідь не має наміру. До того ж Росія у своєму рішенні ще не впевнена. Вона сподівається, що до Нового року зможе узгодити “найпроблемніші моменти”. Про них вона говоритиме з Україною та ЄС у Брюсселі 1 грудня. 

фото: tyzhden.ua
Андрій Новак, економіст
– Для аграріїв ризики будуть мінімальними, бо чимало ринків потребують української продукції: і Китай, і Єгипет, і арабські країни, і ринок ЄС, який у січні відкриється Україні. Можливо, у найближчі місяці наші аграрії зазнають певних збитків від втрати російського ринку, але стратегічно це буде їм на користь. Адже і фермери, і промисловці знайдуть нові ринки збуту, розширять географію свого експорту, відтак збільшать продаж української продукції. (Радіо Свобода)
Андрій Ярмак, економіст департаменту технічного співробітництва продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО)
– Такі санкції принципово нічого не змінять, адже український товар знаходив і знаходитиме шлях на російський ринок. Звичайно, це вдарить по тепличниках (насамперед тих, що вирощують помідори), молочниках і постачальниках яблук, частково – по виробниках м’яса (забій великої рогатої худоби). Однак позитивним моментом буде те, що наші компанії ще активніше шукатимуть можливості експортувати цю продукцію в інші країни. Тобто стандарти якості рости­муть, бо в Росії були дуже невисокі вимоги до безпеки, асортименту і якості продукту. Із цієї ситуації Україна вийде з якіснішою продукцією, яку експортуватимуть до більшої кількості країн світу, а також різко знизить залежність (майже до нуля) від одного з найнестабільніших і найнепередбачуваніших ринків – Росії. Тому цінність наших продуктів для ринків РФ з часом тільки зросте. Немає причин боятися мит на поставки у РФ – їх оплачують усі інші. Україна перебуває близько, виробляє продукти хорошої якості за прийнятною ціною, тому буде завжди конкурентною на російському ринку. (liga.net)
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4539 / 1.59MB / SQL:{query_count}