Злочин без кари

Генпрокуратура прозвітувала: Янукович особисто віддавав накази жорстоко розганяти Євромайдан. Виконавці – також відомі. Але чи понесуть вони коли-небудь відповідальність?

фото: архів (Андрій Польовий)
21 листопада 2013-го уряд Азарова заявив: процес підписання Угоди про асоціацію з ЄС – зупинили. Того вечора в багатьох містах почалися мирні протести українців – їх обурило це рішення! Через тиждень, у ніч з 29 на 30 листопада, закривавлені мітингувальники вперше втікали від озвірілого “Беркуту” вулицями нічного Києва. Притулок вони знайшли в стінах Михайлівського собору. Ця ніч стала переломним моментом Євромайдану, що тут же переріс у Революцію Гідності. Адже замість кількох сотень студентів, які співали пісні на Майдані Незалежності, влада отримала зневагу мільйонів противників, готових відстоювати права постраждалих “до кінця” – до моменту відставки Януковича. 
Потім були побиття 1 грудня на Банковій, вдруге спецпризначенці намагалися відтіснити протест із вулиць столиці вночі з 10 на 11 грудня. Сутички тривали до 20 лютого і закінчилися масовими розстрілами в “серці країни”.
І хоча все здавалося доволі очевидним: сьогодні вже екс-президент, а тоді чинний, Янукович організував ці злочини. Але Генеральній прокураторі знадобилося 2 роки, щоби назвати винних.  І не лише організатори, правоохоронцям відомі й виконавці. Невідомо тільки, чи винуватці понесуть відповідальність за вчинене. 

Вимога Президента

У неділю, 15 листопада, в прямому ефірі журналістка задала Президентові Петру Порошенку запитання: коли будуть покарані винні в злочинах на Майдані 2013-2014? Адже ще перед тим, як стати главою держави, він обіцяв: їх розслідування стане першочерговим завданням нової, проєвропейської влади!
Відповідь глави держави була недвозначною: “І ви, і я маємо право знати. І відповідь має бути дуже проста. Я вимагаю, щоби правоохоронні органи прозвітували саме в такій простій формі. Хто бив студентів 30 листопада? Прізвище? Хто знущався над журналістами та громадськими активістами 1 грудня на Банковій? Хто організовував штурм і давав наказ розігнати Майдан 11 грудня? І головне, хто несе відповідальність за вбивства? Я наполягаю, щоби саме в такій формі відбувся звіт. Немає сумніву, що він відбудеться”.
І він відбувся. Через два дні, 17 листопада, Генеральна прокуратура України відповіла: Янукович. Саме він стоїть за всіма злочинами. Але не він один.

30 листопада 

“Особисто рішення розігнати Майдан силою прийняв колишній президент країни. Здійснити свій план Янукович доручив колишньому міністрові внутрішніх справ України Віталію Захарченкові та секретареві РНБО Андрію Клюєву”. Отакими простими були висновки начальника слідчого управління ГПУ Сергія Горбатюка, інформує Еспресо.TV.
Він – начальник управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури. Цей орган створили суто для розслідувань злочинів на Майдані. І йому вже відомі не лише організатори, а й виконавці протиправних наказів. “Керували розгоном Майдану командир полку міліції спеціального призначення у Києві Кусюк та заступник керівника громадської безпеки Києва Федчук. Вони вже залучили своїх підлеглих”, – повідомляє “Українська правда”. 

Жодних законних підстав порушувати право громадян на мирний протест (а це обіцяє кожному українцеві наша Конституція) – не було, бо суд не приймав відповідного рішення. А воно – єдина причина, через яку можна перешкоджати мирним акціям.
Про підозру вже оголосили таким особам: Януковичу, Захарченкові, екс-заступникові секретаря РНБО Сівковичу, колишньому очільникові Київської міської державної адміністрації Попову, екс-начальнику київської міліції Коряку, його заступникові Федчуку, колишньому начальникові управління громадської безпеки Мариненку, командирові полку “бекутівців” Кусюку, його заступникам Тягнирядну й Дидюку, чотирьом командирам рот – Шевченкові, Скрицькому, Садовникові та Антонову”, – заявив представник ГПУ.
Горбатюк запевнив: Антонова вже притягнули до відповідальності. “Обвинувальні акти стосовно Попова та чотирьох “беркутівців”– Дидюка, Тягнирядна, Шевченка та Антонова направлені до суду”, – додав Горбатюк.

1 грудня

У Києві відбувалося віче: сотні тисяч людей вийшли на вулиці, щоби виразити свою незгоду з діями чинної влади. Тоді міліціонери стали стіною між мітингувальниками та Адміністрацією Президента. В правоохоронців летіли коктейлі Молотова, невідомі їх провокували. Горбатюк пояснив: на Банковій колишня влада намагалася “дискредитувати мітингувальників, побити їх і залякати”. 
У перших рядах стояли строковики внутрішніх військ, яким 4 години не давали ніяких спецзасобів для охорони. Зі слів слідчого, тоді провокатори та працівники міліції (не строковики, які лише виконували наказ) діяли спільно: одні – вчиняли протиправні дії, інші – не перешкоджали їм, лише створюючи картинку захисту. 
Потім “Беркут” жорстоко накинувся на протестувальників. Того дня  постраждали 29 міліціонерів, 41 учасник мирної акції протесту та 25 журналістів.
Винуватці цих подій – все ті ж: Янукович, Федчук, Захарченко, а також колишній його заступник Ратушняк.

фото: Влад Содель

10-11 грудня

Близько першої години ночі 11 грудня працівники міліції знову застосували фізичну силу до протестувальників. Цього разу вони “застрахувалися” рішенням суду, мовляв, все законно. Але це рішення потім скасував Апеляційний суд як таке, що не відповідає законам України. 
Зі слів доповідача, більшість насильницьких дій чинили підрозділи “Беркуту”, яких офіційно не залучали до виконання рішення суду. Його мали виконувати тільки 6 дільничних Шевченківського райвідділу, повідомляє про заяву Горбатюка “Дзеркало тижня”.
Тієї ночі постраждало понад 36 людей, зокрема й народний депутат.
І знову винуватці незмінні – Янукович, Захарченко, Ратушняк, керівники підрозділів “Беркуту”, чиї бійці застосовували насильство до мітингувальників.

Кривава зима

У січні – перші загиблі. Убивць Сергія Нігояна, Михайла Жизневського і Романа Сеника дотепер встановити не вдалося, але на підставі аналізу зброї слідчі дійшли висновку: набої, якими вбили активістів, могли використовувати “беркутівці” в своїх помпових рушницях.
18-20 лютого стали найстрашнішими днями за весь час протестів. У ці дні загинула Небесна сотня. Сьогодні вже є підозрювані в убивствах, вони чекають на вироки суду.
Зокрема Щеголєв, екс-начальник управління СБУ в Києві та Київській області. Він керував антитерористичною операцією у столиці. Зараз його тримають під вартою. 
А ще весною за підозрою в розстрілах заарештували колишніх співробітників “Беркуту” Сергія Зінченка, Павла Аброськіна та їхнього керівника Дмитра Садовника, якого називають головою “чорної роти” – вбивць Небесної сотні.

ГПУ і цифри 

Загалом Генеральна прокуратура розслідує понад 2 000 злочинів, вчинених на Майдані, у її кримінальному провадженні – понад 2 200 потерпілих. Слідчі вже допитали понад 5 000 свідків.
“За 2  роки до кримінальної відповідальності притягнули понад 270 підоз­рюваних, понад 1000 правоохоронців – перевіряють”, – прозвітував Горбатюк. А незаконне кримінальне переслідування стосовно понад 200 протестувальників – припинили.

фото: АР
Стосовно “беркутівців” тривають розслідування. Зокрема резонансною є справа командира львівського “Беркуту” Ростислава Пацеляка. Його 17 листопада Апеляційний суд звільнив з-під варти, присудивши запобіжний захід – частковий  домашній арешт (з 22.00 до 07.00) та носіння електронного браслета. Представник Адвокатської дорадчої групи Тарас Гаталяк вважає, що підозрюваний Пацеляк може втекти, як і командир “чорної роти” Дмитро Садовник, – повідомив Insider.

Труднощі в розслідуванні

Генеральна прокуратура прозвітувала, відповівши на запитання “Хто?”. Тепер актуальним є запитання “Коли?” – коли винні понесуть відповідальність? Відповісти на нього, напевно, не візьметься ніхто з огляду на такі моменти.
По-перше, головні організатори злочину – за кордоном.
По-друге, ще в січні 2014-го колишня влада застосувала амністію (помилування) щодо низки осіб, причетних до злочинів. Зокрема це стосується Коряка, Федчука, Мариненка і Сівковича. У Печерському суді Києва з літа 2014-го відбуваються засідання, щоб скасувати незаконну амністію. Розгляд цих подань наразі не завершився.
З 19 по 23 лютого 2014 спалили, викрали та пошкодили тисячі документів, одиниць техніки, баз даних. Крім того, вивезли та заховали вогнепальну зброю “Беркуту”, з якої могли розстрілювати майданівців. Про це ще раніше повідомляв колишній прокурор Ярема в інтерв’ю DT.UA.
По-третє, розслідування затягується, бо експертні установи не здатні здійснювати так багато експертиз через брак реактивів та кваліфікованих експертів. 
По-четверте, пройшло багато часу. Потрібно було діяти відразу, вважають у ГПУ, але за часів прокурора Махніцького “докази по гарячих слідах” не зібрали. 
По-п’яте, слідству перешкоджають правоохоронці, колишні “беркутівці” і їх представники, судді, які хочуть уникнути відповідальності. Переважна більшість міліціонерів, що протидіяли протестним акціям, зайняли позицію “нічого не чув, не бачив і не знаю, не пам’ятаю”, – пояснював Ярема.
По-шосте, рішення не можуть бути миттєвими. Сам процес притягнення до відповідальності служителів Феміди – складний  та тривалий. “Для того, щоби звільнити суддю і притягнути його до відповідальності, потрібне рішення Вищої ради юстиції. У нас вона не функціонувала. 3 місяці обговорювали, чи потрібен закон “Про справедливий суд” у ВР, потім 3 місяці на підставі конкурсу формували її склад. Верховна Рада досі не обрала ще одного її члена, як і наукові установи. А без їхніх голосів не звільнять і не притягнуть до відповідальності суддів. Але навіть у цьому форматі Вища рада юстиції прийняла рішення рекомендувати Верховній Раді притягнути до відповідальності 26 суддів, що розглядали справи майданівців. Лише тепер їх можна судити”, – розповів Президент 15 листопада в інтерв’ю з журналістами.
По-сьоме, дотепер жодне рішення Європейського суду не допомогло. Великого розголосу набула справа Портнова, коли Європейський суд на підставі недостатніх доказів постановив: накладення санкцій лише за ознакою співпраці з колишнім режимом є неприпустимим.

Російський слід – не довели…

Янукович виконував вказівки Росії. Такою є загальноприйнята думка пересічного українця. Зреш­тою, про це не раз заявляли публічно політики. Зокрема екс-глава СБУ Валентин Наливайченко ще в лютому стверджував: до розстрілів на Майдані причетний радник президента Росії Владислав Сурков. 
Однак доказів цього немає. Генеральний прокурор України Віктор Шокін нещодавно заявив: ніщо не вказує на причетність російських спецслужб до подій на Майдані в лютому 2014, інформує газета “Факти й коментарі”. 
“Наливайченко заявляв, що, мовляв, якийсь російський чиновник взимку 2014-го перебував у Києві, віддавав команди силовикам стріляти по мітингувальниках. Я попросив Наливайченка надати нам хоч якісь документи, що підтверджують це. Досі їх немає”, – заявив Шокін. 
Отже, наразі потрібно засудити українських підозрюваних. Усе суспільство уважно стежить за кримінальним слідством: й організатори, й виконавці мають відповідати за свої злочини. Передусім справедливості чекають постраждалі та їх родичі. Покарати винних прагнуть і ті, хто підтримував Євромайдан чи ідеологічно, чи матеріально. Януковича, Захарченка, Клюєва та всіх інших злочинців хочуть бачити за ґратами ті, хто вірить: Революція Гідності назавжди змінила Україну. Адже країна, де лиходії уникають правосуддя, приречена на нові революції. 

Меморіал Небесної сотні у центрі Києва

Президент України звернувся до Кабінету Міністрів з ініціативою створити меморіальний комплекс Героїв Небесної cотні та музей Революції Гідності. Про це глава держави написав на сторінці в мережі Facebook. 
Він наголосив, що комплекс повинен з’явитися у центрі Києва. “Меморіал має стати місцем вшанування пам’яті активістів нашої Революції, які віддали своє життя за Свободу і Гідність у січні-лютому 2014 року”, – йдеться в повідомленні. 
Музей наповнять експонатами вже 2016 року, інформує Еспресо.TV. Меморіал та музей повинні бути одним великим комплексом. Його місце розташування поки під питанням. Комплекс очолить переможець прозорого конкурсу, а завідувати ним буде Інститут національної пам’яті.



Євген Захаров, правозахисник:
– Пройшло вже дуже багато часу. І багато що втрачено. Зокрема втратили речові докази скоєння злочинів. А сталося це внаслідок тієї бездіяльності, якої допустилася Генеральна прокуратура за попередніх очільників. За Махніцького втратили докази. Тоді ж прокуратура допустилася помилок, бо не приділяли належної уваги розслідуванню. І тільки-от недавно, коли створили Управління спеціальних розслідувань ГУП, яке розслідує злочини на Майдані, ця справа стала просуватися далі й здобула результати, яких не було раніше. Взагалі слід зазначити, що проблема розслідування цих злочинів – це загальна проблема неефективності розслідування, яка існує в нашій країні. Це стосується не тільки прокуратури, а й усіх інших органів розслідування. На неї неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, коли розглядав позови українських громадян. Певний поступ є, але поки не можемо сказати, що пройде час, і ми будемо все знати про вбивства на Майдані. Думаю, що винних притягнуть до відповідальності. Частково. Частково вони вже притягнуті. На мою думку, сьогодні влада зацікавлена в цих розслідуваннях.
Єгор Соболєв, парламентар:
– Результат нульовий. Жоден високопоставлений чиновник не притягнутий ні за корупцію до і після Євромайдану, ні за терор, арешт і розстріл активістів Євромайдану. Нікого з чиновників не покарали, ніхто не сів у в’язницю, в жодній справі не винесли вироку. Зараз у нашому реєстрі 71 розслідування топ-корупції та 37 проваджень злочинів під час Євромайдану. Досудові розслідування, збір, перевірка доказів досі тривають тільки в 62 кримінальних процесах, і лише в 20 – повідомили про підозру. Що найгірше, досудове розслідування призупинили в 25 справах у зв’язку з тим, що невідоме місце перебування підозрюваного, і через це слідство фактично не ведеться в справах Миколи Присяжнюка, Олександра Клименка, Захарченка, Сергія Кусюка, Сергія Клюєва, Януковича, Ставицького, Пшонки та інших. Згідно з нашими даними, 21 кримінальне провадження довели до суду, але результатів розгляду фактично немає. В 11 справах досі триває судовий розгляд, в 3 – суд вирішив звільнити від відповідальності обвинувачених, а ще в 5 кримінальних – відпустити їх умовно. В усіх цих справах мова йде далеко не про основних керівників чи організаторів і захисників корупції (Цензор. Нет).
Тарас Гаталяк, координатор ініціативи “Адвокати родин Небесної сотні”:
– Апеляційний суд м. Києва звільнив з-під варти під домашній арешт командира львівського “Беркуту” Ростислава Пацеляка. “Чудовий” подарунок до річниці Революції Гідності!!! Слідчі Управління спеціальних розслідувань працюють, а суди відпускають!!! САДОВНИК, ПАЦЕЛЯК, РАГІМОВ… Кого наступного суд відпустить? І після цього суди хочуть збільшувати довіру до себе?
Сергій Горбатюк, начальник слідчого управління Генеральної прокуратури України:
– У кожному з цих злочинів слідство підозрює колишнє керівництво держави і правоохоронних органів. Злочини, що вчинялися, не є окремими проявами злочинної діяльності, а системною скоординованою діяльністю колишнього керівництва держави, яке діяло з метою придушити протести як злочинна організація. Фактично існувала лише видимість законної діяльності правоохоронних органів, а насправді відбувалося жорстоке незаконне переслідування і побиття протестувальників, щоби втриматися при владі й уникнути відповідальності за вчинені раніше злочини.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4853 / 1.73MB / SQL:{query_count}