“Фактор Корбана”, або Українські олігархічні джунглі – 2

Затримання Геннадія Корбана, голови партії УКРОП, найближчого соратника екс-голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського, у вихідні сколихнуло все українське суспільство

фото: apostrophe.com.ua
І хоч влада каже, що політики тут немає, представники УКРОПу та інші політсили, які стали дуже прихильними до Корбана, вже надто почали розкручувати тему політичних репресій. Ні до чого доброго необдумані заяви політиків не призведуть, і на тлі відносного перемир’я на справжньому фронті на сході нашої держави ми маємо чергове загострення внутрішніх політичних міжусобиць. 
Якщо ж повертатися до справ проти Корбана, то його обвинувачують, зокрема, за такими статтями Кримінального кодексу: 191-ша (розкрадання, привласнення майна), 255-та (створення злочинного угруповання), 349-та (викраденням людей). Щодо викрадення, то йдеться про події минулого року, пов’язані зі зникненнями на якийсь час тодішнього голови Держкомзему Сергія Рудика та директора департаменту корпоративних прав і правового забезпечення Дніпропетровської міськради Олександра Величка. Перший представляв “Свободу” і в серпні 2014-го начебто силоміць утримувався у підвалі Дніпропетровської ОДА. Заяву про викрадення правоохоронцям написали власне у ВО “Свобода”. Разом із Корбаном, заступником голови Дніпропетровської ОДА, був і нинішній нардеп Борис Філатов. Так-от, він у той час повідомляв, що Рудика не викрадали – він просто вирішив піти добровольцем у зону АТО. Керівництво Дніпропетровської області звинувачувало Рудика у тому, що він просував на посаду голови обласного відділення Держкомзему колишнього “регіонала”. Після цих подій сам Рудик відкидав ці звинувачення і заявляв про викрадення (нині він нардеп, але вже не “свободівець”. – “Пошта”). У 2014-ому, вже після викрадення Рудика, Президент Порошенко нагородив Корбана орденом “За мужність”. Звичайно, ці події не пов’язані, але про “викрадення” вже було відомо і, зрештою, Корбану про це нагадали … А тепер нагадують Президентові про орден… 
Події із Величком відбувалися ще раніше, у лютому 2014-го. Він зник на дев’ять днів начебто після виклику до Корбана. У інтернеті навіть з’явилося його зізнання в корупційних діях, але пізніше Величко заявив, що зізнання ці були вибиті під тиском. Самого Величка називали юристом тамтешніх “регіоналів”.
Щодо розкрадання коштів, яке інкримінують Корбану, то тут ідеться про “Фонд оборони країни”, організатором якого, власне, й був екс-заступник голови Дніпропетровської ОДА. Правоохоронці стверджують, що з Фонду були незаконно виведені 40 мільйонів гривень. ГПУ та СБУ у вихідні в Дніпропетровську провели цілу спецоперацію, у рамках якої й затримали Корбана – удома. Правоохоронці заявляли, що боролися з організованим злочинним угрупованням, а в офісах, де проводили обшуки (зокрема і в центральному офісі УКРОПу в Дніпропетровську), вилучили загалом 1,3 мільйона доларів, зброю, засоби стеження і прослуховування, печатку Дніпропетровської ОДА. Речник СБУ Олена Гітлянська заявила про фінансування “приватної армії”, яка мала незаконну зброю. При цьому попросила не плутати її з добровольчими батальйонами.
Соратник Корбана Філатов, нардеп, заявляв, що затримання відбулося без пред’явлення необхідних документів, понятих та адвокатів. Про порушення з боку правоохоронців говорив і адвокат Корбана Олексій Шевчук. “Підозра, яку ввечері 31 жовтня було винесено Корбану, містить комплекс статей, які не взаємопов’язані одна з одною. Це свідчить про фальшованість справи…” – сказав він, повідомляє прес-служба УКРОПу.
В цій партії оголосили загальну мобілізацію, звернулися навіть до демобілізованих військових. У вихідні в Дніпропетровську відбулися акції протесту, різні ЗМІ повідомляли різну кількість учасників – від кількох сотень до кількох тисяч. УКРОП також закликав на акції протесту в Києві.
Зазначимо, що запобіжний захід Корбану учора повинен був обрати суд у Чернігові. Там також з’явилися мітингувальники з плакатами. Але про рішення суду на момент здачі номера в друк ще не було відомо. 
Представники УКРОПу одразу ж заговорили про вибіркове правосуддя, політичне переслідування та помсту влади… Цікаво, що цю тему підтримала й низка парламентських фракцій – якась м’якше, якась жорсткіше. Але “Батьківщина”, “Самопоміч” і Радикальна партія виступили із заявами, в яких загалом ідеться про політичні репресії та безвідповідальність влади. Свою заяву зробили й молоді депутати із міжфракційного об’єднання “Єврооптимісти”, до якого входять й представники президентської фракції. Молоді депутати наголосили на тому, що правосуддя повинне бути послідовним, без жодних винятків. У самій фракції “БПП” також заявили про необхідність невибіркового та одночасного покарання тих, що замішані в злочинних схемах як за часів Януковича, так і нинішніх.
А поки опоненти влади грають саме на тому, що низці екс-“регіоналів” дозволили втекти, а за Корбана взялися жорстко. 

Реакція Президента

Отож, вихід для влади один – довести, що Корбан не є винятком. “Я підкреслюю і наполягаю, що розслідування має відбуватися максимально прозоро і створювати підстави для довіри з боку суспільства. Це тільки початок. На Корбані ніхто зупинятись не буде”, – заявив 1 листопада у інтерв’ю українським телеканалам Петро Порошенко.
Вочевидь, правоохоронці одразу ж хотіли продемонструвати, що Корбан не буде останнім, але вийшло це дуже кумедно. Учора слідчі  МВС хотіли вручити повістки на допит низці нардепів від “Опозиційного блоку” – Вадиму Новинському, Олександру Вілкулу, Наталії Королевській. Але ж було відомо, що на погоджувальну раду ходять не всі депутати – лише керівники фракцій та груп. Правоохоронці не знайшли тих, кого шукали, однак засідання погоджувальної ради зірвали.
Водночас варто зазначити, що вчора на спільну прес-конференцію прийшли Генпрокурор Віктор Шокін і голова СБУ Василь Грицак. Серед іншого вони показали відео про злочини Корбана за дев’ять останніх років. А ще Генпрокурор розповів, що, окрім вже викликаних на допит представників “Опозиційного блоку”, будуть й інші депутати незалежно від партійної приналежності. “Я впевнений, що після допитів, проведення інших процесуальних дій будуть зроблені належні висновки. І якщо буде доведена вина, то будуть подання з мого боку на притягнення цих людей чи інших людей… до кримінальної відповідальності й арешту”, – сказав Шокін, повідомляє “Українська правда”
Він навіть згадав справу Гонгадзе і пообіцяв покарати організаторів  убивства. Своєю чергою Грицак звернув увагу на те, що за день до затримання Корбана правоохоронці у Дніпропетровську провели обшуки в приміщеннях мережі супермаркетів “Брусничка”, яку пов’язують із олігархом Рінатом Ахметовим. “Було проведено кілька слідчо-оперативних дій, обшуків і виїмок, зокрема, щодо структур, які з держбюджету вкрали 26,7 мільйона гривень, а також мінімізували податки в бюджет приблизно на 500 мільйонів гривень. Сума непогана, особливо якщо врахувати, що йдеться про мережу супермаркетів під назвою “Брусничка”. З ким вона афілійована та асоційована, думаю, вам нескладно буде розібратися самим”, – сказав Грицак.
Все це мало стати доказом того, що правоохоронці не є вибірковими у своїх підходах. Хоч у самій компанії  ТОВ “Український Рітейл”, що входить до холдингу “Систем Кепітал Менеджмент” (СКМ) і розвиває супермаркети “Брусничка”, учора заявили: про обшуки 30 жовтня нічого не знаємо!

Другий “наїзд” за рік

Але на першому плані все одно залишалося протистояння Порошенко – Коломойський. Тут зазначимо, що, як і Порошенко, Коломойський також узяв паузу і в ЗМІ прокоментував затримання Корбана через день. “Справа Корбана – чиста політика. Я впевнений, що це пов’язане з результатами, які партія УКРОП отримала на місцевих виборах. Зрозуміло, що ніяких кримінальних злочинів за Корбаном немає, всі звинувачення надумані. Ми не байдужі до його долі і будемо боротися в юридичній площині за те, щоб довести це... Силовики – люди підневільні, ми розуміємо, кому вони підпорядковуються, чиї команди виконують. Які до них можуть бути претензії? Хіба що з точки зору формального дотримання закону. Я знаю, що ці так звані справи лежали в папках, покритих пилом. Чому їх дістали саме зараз? Знову ж таки, незрозуміла болісна реакція влади на результат УКРОПу… Мені ніхто не висував жодних вимог, я не відчуваю тиску, тим паче шантажу. Я нормально спілкуюся з АП, ніяких претензій мені не озвучували”, – заявив Коломойський, повідомляє “Лівий берег”.
Коментар доволі виважений і демонструє, що “дніпропетровська група” готова до тривалого протистояння. Тут треба нагадати, що експерти одразу ж після обрання Петра Порошенка президентом зазначили, що йому дуже важко буде ужитись із таким великим “гравцем”, як Ігор Коломойський. До того ж останній із площини закулісного впливу на різні партії перейшов у площину публічну. В найважчий для України час російської військової агресії Коломойського та його команду навіть оточення Порошенка ставило як приклад того, як олігархи повинні працювати на оборону держави. Але конфлікт наростав, і в березні Коломойський зі скандалом покинув посаду голови ОДА. Все, що відбувалося тоді довкола підприємств “Укртранснафта” (на 51% державної) та “Укрнафта” (повністю державної), розглядалося як олігархічні розбірки: з одного боку – Петро Порошенко, який так і не зміг позбутися визначення “олігарх” і оголосив деолігархізацію країни, з другого – Коломойський. Тоді пригасити конфлікт допомогло втручання Заходу. Зустріч Коломойського із американськими послом Джеффрі Пайєттом довго обговорювали як ЗМІ, так і експерти. До речі, саме Пайєтт говорив про те, що про “закони джунглів” часів Януковича потрібно забувати.  
Ще півроку тому правоохоронці заявляли про можливу причетність оточення Коломойського, зокрема Корбана, до викрадення Величка, контрабанди. Перевіряли навіть зв’язок із убивством співробітника СБУ у Волновасі. Служба безпеки допитувала Корбана, як і ще одного тогочасного заступника Коломойського Святослава Олійника.  Час минав, зі справами зволікали… 
А вчора суд у Чернігові заарештував на два місяці Михайла Кошлякова, підозрюваного у вбивстві працівника СБУ. Кошляк на сайті ВРУ значиться помічником Бориса Філатова, а затриманий був у вихідні в рамках вже згаданої операції СБУ та ГПУ. Правоохоронці обіцяють незабаром оприлюднити нові подробиці цієї справи. До речі, Генпрокурор Шокін учора заявив, що 31 жовтня у Дніпропетровську затримали не всіх, кого планували. 
Власне, щодо Корбана вже раніше з’являлася інформація про те, що у владних колах обговорювали можливість його затримання та  арешту. 
“Геннадій Корбан – жертва “невибіркового правосуддя”. У нього давній і професійний конфлікт із правосуддям. Якщо правосуддя щось і вибирало, то не Корбана, а момент для його затримання. Справді, момент обрано під дату – наступного дня після призначення другого туру голосування за мера Києва, коли він вже юридично перестав вважатися кандидатом. Інша річ – причини активізації правосуддя як такого. Питання, на які у мене немає твердої відповіді, стоять так: жертвою чого став Корбан? Яких процесів усередині влади? Яких протиріч чи домовленостей в олігархаті (паралельній державі)? Це спроба реабілітувати перед громадською думкою і західними союзниками Генпрокурора Шокіна чи спроба очистити Коломойського від негативу Корбана? І наступними будуть Вілкул – Ахметов, Наливайченко – Льовочкін чи Мартиненко – Яценюк? Усі варіанти прихованих мотивів, а також пари прізвищ вигадані та фігурують у тексті суто для ілюстрації. Моя версія: руками Шокіна просто розчищають шлях для нового генпрокурора. Він має зробити усі резонансні затримання, а потім піти, хоч би й за станом здоров’я... А новим генпрокурором стане... публічний політик, який зможе пройти через голосування в парламенті. Саме новий генпрокурор і візьме на себе місію вибудовування стратегічних комунікацій з базовим електоратом. Це буде переключення уваги мас із соціально-економічних проблем на питання справедливості правосуддя й невідворотності покарання. Впізнаю грузинську школу проведення реформ! Ризик для України колосальний. Але так далі тривати не могло…”, – написав на своїй сторінці у Facebook аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач після затримання Корбана.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4301 / 1.66MB / SQL:{query_count}