Український кризовий медіа-центр В невеличких містах офіційні результати щодо голів міст повинні оприлюднити до 30 жовтня включно, а офіційні склади місцевих рад знатимемо дещо пізніше. Однак і попередні дані вже можна використовувати, оскільки вони не надто відрізнятимуться від остаточних, хоча деякі зміни таки відбудуться. Проблема тільки у тому, що зараз в багатьох регіонах важко визначити, хто саме здобуде депутатський мандат, але можна говорити про відсоткове представництво конкретних партій у відповідних радах.
12 областей – ”президентські”
Загалом президентська політична сила “БПП “Солідарність” перемагає в боротьбі за 12 обласних рад. Це Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька, Рівненська, Житомирська, Вінницька, Київська, Сумська, Черкаська, Кіровоградська, Полтавська і Херсонська. Однак те, що партія Порошенка перемагає, означає тільки те, що вона набирає лише відносну більшість голосів, але аж ніяк не абсолютну. Ще не до кінця зрозумілою є ситуація і з Одеською областю: там показники партії Порошенка на рівні з “Опозиційним блоком”, але за останніми даними перемогу на Одещині здобуде все ж таки “Опозиційний блок”.
Найбільш міцно “БПП “Солідарність” стоїть на ногах в центрі України, у той час як на сході та на півдні їй створює конкуренцію “Опозиційний блок”, а на заході – УКРОП і “Свобода”.
Як уже писала “Пошта”, результати партії Порошенка можна назвати відносним успіхом. Але говорити про те, що “БПП “Солідарність” виступає безальтернативною владною силою, не доводиться. Результат партії хоч і високий, проте недостатній для монополізації влади в жодному регіоні України.
У пошуках електорату “регіонів”
“Опозиційний блок” святкує перемогу на виборах до облрад трьох областей – Миколаївської, Запорізької та Дніпропетровської (і можливо, переможе в Одеській). Проте його електорат значно порідів, якщо порівнювати з тими виборцями, які голосували колись за Партію регіонів. Потрібно пам’ятати, що вибори до Донецької та Луганської облрад та до Верховної Ради тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим не відбулися. Додатково варто зауважити, що у Харківському регіоні перемогла партія “Відродження”, також сформована із екс-“регіоналів”, яка взяла в свої лави старого-нового міського голову Харкова Геннадія Кернеса. Загалом електорат у представників колишньої влади залишається, тож здобути переконливу перемогу представники демократичних сил на сході та півдні України навряд чи зможуть…
Одиночні успіхи
До проектів, що мають тривалу або відносно тривалу історію, належать ВО “Батьківщина”, яка перемагає у Чернігівській області, та ВО “Свобода” (у Івано-Франківській). На Закарпатті найбільше голосів у партії “Єдиний Центр” – здебільшого регіонального проекту, який, однак, тривалий час є суттєвим гравцем на політичній арені Закарпаття.
Місцеві вибори можна назвати доволі успішними й для політичної партії, близької до дніпропетровського олігарха Ігоря Коломойського, – УКРОП. Так, у Волинській області вона стає переможницею і заходить до ще цілої низки міських і обласних рад.
Ще один проект, успішний у регіональному розрізі, – партія “Конкретні справи” нардепа Олександра Гереги, яка лідирує у Хмельницькій області.
Також є низка партій, які мають високі результати у окремих регіонах. Окрім згаданих, до них можна віднести партію міського голови Одеси Геннадія Труханова “Довіряй справам”.
Вибори до облрад на звільнений частині Донбасу не проводились. Як уже писала “Пошта”, вибори в цьому регіоні були зірвані у кількох великих містах – Маріуполі, Красноармійську, Сватовому, Лисичанську і Сєвєродонецьку.
“Однотурові”
Серед претендентів на посаду міських голів – кілька “однотурових”. Цей перелік однозначно відкриває Геннадій Кернес, який безальтернативно перемагає в першому турі виборів міського голови Харкова.
Доповнює цей перелік Геннадій Труханов, який набирає більше 50 відсотків голосів на виборах міського голови Одеси. Але що стосується Південної Пальміри, то тут ще не все зрозуміло, оскільки в цьому місті команда “БПП” на чолі з керівником області Михеїлом Саакашвілі та кандидатом на посаду міського голови Олександром Боровиком мають намір оскаржувати результати виборів, оскільки, за їхніми даними, під час підрахунку голосів відбувались масові фальсифікації на користь Геннадія Труханова. У Західній Україні “однотуровим” є свободівець Сергій Надал, який перемагає на виборах міського голови Тернополя. Можливо, таким буде й переможець виборів у Вінниці Сергій Моргунов, що балансує на межі 50 відсотків голосів.
У підсумку можемо стверджувати те, що партійний склад місцевих рад в Україні буде вельми строкатим, навіть на рівні областей і обласних центрів. А якщо говорити про райони та невеличкі міста, то партійні преференції в них ще різноманітніші. З негативів – мабуть, у місцевих радах буде складніше дійти консенсусу, тому що зайшло багато різних політичних проектів. З позитивів – заноситься на те, що місцеві вибори дійсно приведуть чимало нових людей у місцеву політику і суттєво оновлять склади міських, районних і обласних рад.