Судова система в Україні навіть після Революції Гідності залишається чи не найбільш законсервованою, корумпованою та несправедливою. Дослідження громадської думки впродовж цього року демонстрували, що українці не довіряють судам так само, як і російським ЗМІ.
Нам обіцяли судову реформу, процес начебто почався, і для цього потрібно змінювати Конституцію. У вересні Конституційна комісія затвердила президентський проект змін. Також був альтернативний проект від громадських організацій.
Основна відмінність двох документів у тому, що президентський проект пропонує провести переатестацію всіх суддів, включаючи проведення нового конкурсу на посади звiльнених суддiв, проект активістів – звiльнення всiх суддів iз призначенням нових відкритим конкурсом. Тут цікаво, що другий варіант підтримує уряд. Міністри схвалили таку концепцію, а учора у Берліні прем’єр заявив про необхідність звільнення дев’яти тисяч суддів.
Разом iз тим повідомлялось, що президентський проект та альтернатива від громадських активістів пішли на розгляд до Європейської комісії “За демократію через право” (Венеціанська комісія). Учора, 23 жовтня, ця комісія уже надала свої висновки. Виявилось, що Венеціанська комісія розглядала лише президентський проект і загалом схвалила його. А от пропозиція звільнити всіх суддів була відкинута.
“Звільнення всіх суддів, крім виключних випадків, таких як зміна конституційного ладу, не відповідає європейським стандартам та принципу верховенства права. У той же час, це не виключає оновлення суддівського корпусу через механізми реорганізації окремих судів, а також оцінювання всіх суддів на їх відповідність критеріям професіоналізму, етичності та доброчесності, що співпадає з позицією Конституційної комісії”, – зазначено у повідомленні на сайті Президента України.
Але і переатестацію чинних суддів Венеціанська комісія радить розглядати як винятковий захід. Незважаючи на все це, загалом представники української влади заявляють, що задоволені висновками Венеціанської комісії. Міністр юстиції Павло Петренко заговорив про перезавантаження системи і нові суди.
Також повідомляється, що Венеціанська комісія привітала скасування 5-річного випробувального терміну для суддів, скасування “порушення присяги судді” як підстави для звільнення, проведення реформи прокуратури, позбавлення її функції загального нагляду та забезпечення гарантій її незалежності (тут йдеться про те, що парламент вже не зможе висловити недовіри Генпрокуророві), формування Вищої ради правосуддя таким чином, щоби більшість складали судді, обрані суддями.
Нагадаємо, що до Вищої ради правосуддя має увійти 21 особа, 10 обиратиме з’їзд суддів (плюс голова Верховного Cуду за посадою). Ще по двоє членів цієї ради призначатимуть Президент, парламент, з’їзд вищих юридичних навчальних закладів та наукових установ, з’їзд адвокатів України та всеукраїнська конференція прокурорів. Вища рада правосуддя буде наступницею Вищої ради юстиції, а почне працювати не пізніше весни 2019 року. Саме Вища рада правосуддя буде давати згоду на притягнення суддів до відповідальності, а не парламент.
“Венеціанська комісія вітає позбавлення Верховної Ради повноважень щодо призначення, а президента – щодо звільнення суддів та передачу цих повноважень Вищий раді правосуддя. Водночас Венеціанська комісія рекомендує чітко вказати, що Вища рада правосуддя має повноваження також щодо переведення суддів та їх просування по службі, хоча президент може у перехідний період мати роль в цьому процесі з міркувань національної безпеки”, – також зазначено на сайті українського гаранта.
Президентський проект конституційних змін ще раніше критикували навіть члени створеної ним Конституційної комісії. Йшлося зокрема про те, що насправді не прописаний чіткий механізм очищення судової системи. Також збережеться право виключно адвокатів представляти будь-кого у судах. А ще відповідно до президентського проекту мала зберігатись чотирирівнева судова система: місцеві суди, апеляційні, спеціалізовані, Верховний Суд України.
Щодо цього зазначимо, що хоч Венеціанська комісія і не розглядала проекту громадських активістів, але рекомендувала взяти від нього положення про ліквідацію спецсудів. На цьому наполягають і в уряді. Справа у тому, що спецсуди повторюють повноваження інших ланок і це додаткова корупція. Також має враховуватись пропозиція активістів щодо проведення прозорих конкурсів на посади суддів. Про це повідомляє “Українська правда” із посиланням на члена Венеціанської комісії від Польщі Анну Сухоцьку.
Також Європейська комісія окремим пунктом запропонувала включити норму про вимогу до всіх суддів декларувати своє майно. І це начебто може бути зроблено.
Наскільки це все буде ефективно і насправді прозоро – побачимо. Зауважень було і буде ще багато. І загалом процес конституційних змін нелегкий. Знову ж таки, проект із змінами має доопрацювати Конституційна комісія. Далі шляхом через парламент доопрацьований проект має отримати схвалення Конституційного Суду, а потім перше читання у парламенті і друге, на якому вже буде потрібно 300 голосів. Потрібно, щоб усі політичні гравці дійшли консенсусу. Та й навіть у випадку результативного голосування у двох читаннях, якщо і дійде до переатестації суддів, то це займе за найскромнішими підрахунками не менше 3,5 років.