Міжнародне розслідування катастрофи з малайзійським “Боїнгом-777” рейсу MH17 потрохи виходить на фінішну пряму. Головними питаннями були: “Як?” збили літак і “Хто?” це зробив. На перше фахівці вже відповіли, а щодо другого триває окреме кримінальне розслідування.
Незалежні розслідування західних експертів і журналістів уже неодноразово наводили докази того, що злочин здійснили за допомогою зенітно-ракетного комплексу “Бук” із території, яку контролювали терористи. Кожен розуміє: наївно говорити, що “Боїнг” могли збити бойовики, адже керувати установкою міг тільки професійний екіпаж російських військових. Та й звідки у бойовиків могло взятися таке озброєння? Відповідь очевидна.
Своєю чергою офіційне слідство в попередніх звітах також основною версією розглядало використання “Бука”. Незважаючи на маніпуляції Росії, після оприлюднення фінального технічного звіту інших версій і бути не може, тож офіційну відповідь після 15 місяців на питання “Як?” маємо.
Нагадаємо, що малайзійський “Боїнг-777”, який здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам – Куала-Лумпур, збили над Донбасом 17 липня 2014-го. Літак упав поблизу села Грабове неподалік міста Торез Донецької області. Усі 298 осіб, які були на борту (включно з екіпажем) загинули, 80 із них – неповнолітні, серед яких троє дітей віком до двох років. Пасажирами рейсу були громадяни 10 країн, найбільше – Нідерландів. Саме ця держава очолила слідство як технічне, так і кримінальне.
Обережний звіт
Фінальний технічний звіт Радбез Нідерландів спочатку продемонструвала родичам загиблих, а після цього й цілому світу. Разом із документом фахівці показали відео з реконструкцією збиття літака ракетою. Експерти дійшли висновку, що боєголовка ракети, випущена з “Бука”, розірвалася над лівим переднім боком кабіни пілотів. Загалом корпус літака пробили близько 800 осколків. У результаті вибуху передня його частина була зруйнована, а сам транспортний засіб розламався в повітрі. Троє членів екіпажу в кабіні загинули одразу, а всі пасажири знепритомніли через кілька секунд після розриву ракети. Пасажири літака, ймовірно, не встигли відчути болю, стверджують у Радбезі Нідерландів.
Голова Ради розслідувань із питань безпеки Нідерландів Тьїббе Яустра одразу підтвердив, що літак збила ракета з “Бука” російського виробництва.
“Катастрофа “Боїнга” Малазійських авіаліній була спричинена вибухом бойової частини типу 9N314M, встановленої на ракеті серії 9М38, випущеної зенітно-ракетним комплексом “Бук”, – зазначено у звіті.
Щодо території, з якої випустили ракету, то нідерландські фахівці точного місця не вказали.
“На нашу вимогу зробили моделювання пострілу. Підрахунки свідчать: ракетна установка стояла в зоні площею 320 квадратних кілометрів на сході України. Цими даними ми поділилися з міжнародною слідчою групою і надали їх для моделювання Росії та Україні. Оскільки всі три результати вказують на схожі географічні зони, необхідне детальніше додаткове розслідування”, – заявив Тьїббе Яустра.
Про це він говорив на презентації звіту в першій половині вівторка, 13 жовтня. Водночас у другій половині дня Яустра уточнив: “Межі коливалися, але це територія, яку контролювали проросійські сепаратисти”.
Низка експертів назвала звіт “дуже обережним”. Нині Росію прямо не звинувачують, аби ще більше не загострювати напруження між Заходом і цією державою, але це можуть зробити пізніше. Цього тижня був лише технічний звіт, кримінальне розслідування ж триває. Важливо, аби воно в майбутньому логічно завершилося.
фото: ReutersПотрібно зауважити: нідерландські експерти у звіті відзначили, що Україна мала всі підстави закрити торік повітряний простір над Донбасом. “Виявляється, що в інших зонах конфлікту держави майже ніколи не приймають рішення закрити свій повітряний простір через збройний конфлікт”, – ідеться у звіті.
Не можна забувати, що “Боїнг” летів на висоті понад 10 км. Ворог збивав українські військові літаки і вертольоти, але це відбувалося на висоті не більше 6 км. Цивільна авіація літає значно вище. І хто минулого року міг подумати, що ворог застосує “Бук”?..
Незважаючи на всі висновки, нідерландські юристи зазначають, що родичі загиблих таки мають право подавати позови до… України через несвоєчасне закриття повітряного простору. Нагадаємо, що раніше 18 сімей загиблих подали колективний позов у суд Чикаго проти колишнього ватажка бойовиків “ДНР” Ігоря Гіркіна з вимогою компенсації 900 млн доларів. У позові також вказано, що той діяв із відома уряду Росії.
Удар по російській пропаганді
Не можна не брати до уваги те, що нинішній технічний звіт розвіяв усі висунуті Росією до цього часу теорії трагедії: і про несправності в самому літаку, і про те, що в “Боїнг” стріляв український винищувач. Зі самого початку було зрозуміло, що всі ці версії у Кремлі запускали лише для замітання слідів і заплутування слідства. До того ж не забуваймо, що одразу після трагедії українські спецслужби перехопили розмову бойовиків про збитий літак, який вони вважали українським… Коли стали зрозумілими масштаби злочину, бойовики і Кремль одразу всю вину почали звалювати на Україну. І тепер звинувачувати нашу державу в тому, що вона не закрила повітряного простору, також видається дуже дивним.
Звернемо увагу й на інше: перед самим оприлюдненням звіту Радбезу Нідерландів російський концерн “Алмаз-Антей”, що випускає “Буки”, оприлюднив власні висновки. Зрозуміло, що це зробили виключно для російської пропаганди і для того, аби російські ЗМІ показали своїм глядачам і читачам іншу інформацію, ніж яку отримав увесь світ. Нагадаємо, що звіт міжнародного слідства спростував заяви концерну “Алмаз-Антей”.
Росіяни наполягали: якщо хтось і використовував “Бук”, то з території, що на той час була підконтрольна Україні (ішлося про село Зарощенське). Але тепер поглянемо на дуже цікавий нюанс: Радбез Нідерландів не вказала точного місця запуску, а надала три варіанти, один із яких розраховували фахівці з того ж “Алмаз-Антея”. Якщо брати до уваги територію у 320 квадратних кілометрів, то село Зарощенське все одно розташоване західніше. Виходить, що російські експерти окремо надавали відомості для міжнародного слідства і окремо – для російського телеглядача.
Зауважимо: за українськими розрахунками, ракету випустили з території поблизу Сніжного. Цю місцевість контролювали і контролюють бойовики.
Українська версія трагедії жодного разу не змінювалась, чого не скажеш про російську. Це стосується, зокрема, типу боєголовки. Уже згаданий “Алмаз-Антей” цього тижня оприлюднив не перший свій звіт. Ще влітку російські експерти стверджували, що “Боїнг” могла знищити ракета 9М38М1, але тепер уже стверджують, що йдеться про більш стару версію 9М38. Спочатку в Росії заявляли, що першого типу ракет нема на озброєнні в їхньої армії, а коли виявилося, що це неправда, то стали називати ще старіші ракети, аби їх уже точно не було на озброєнні.
У звіті Радбезу Нідерландів ідеться про використання новішої боєголовки. Як доказ наводять те, що в тілах членів екіпажу у кабіні знайшли осколки специфічної кубічної форми. Росіяни наполягали, аби про це не згадували у звіті міжнародних слідчих.
У пошуках винних
Незважаючи на те, що це лише фінальний технічний звіт, реакція на нього показує, на кому шапка горить. Україна і світ визнали звіт чесним та об’єктивним. У Росії його назвали “замовним” і навіть вимагають нового розслідування. У Радбезі Нідерландів уже заявили, що цього не буде.
Як уже зазначалося, ще шукають винних у злочині з “Боїнгом”. Розслідування проводять Нідерланди, Україна, Австралія, Малайзія та Бельгія. На фінальний звіт міжнародної слідчої групи очікують у лютому наступного року. Саме вона вже б мала розповісти про точне місце запуску ракети, тих, що це зробили, брати проби ґрунту й допитувати свідків.
Зауважимо, що незалежна експертно-журналістська група Bellingcat уже оприлюднила результати власного розслідування. Відповідно до них, “Боїнг” збив “Бук”, який належить російській 53-ій бригаді, що базується під Курськом. Експерти Bellingcat знають навіть імена підозрюваних у вчиненні злочину. Свої висновки незалежні експерти передали міжнародній слідчій групі. Тепер же залишається чекати, чи через кілька місяців їх оприлюднять в офіційному розслідуванні.
Треба зауважити, що цього тижня екс-начальник Головного слідчого управління СБУ генерал-майор Василь Вовк в інтерв’ю російському виданню “Новая газета” заявив, що в однієї із “сильних” (і це не Росія) країн є супутникові знимки катастрофи “Боїнга-777”, яких досі не оприлюднювали.
Але навіть з’ясування всіх обставин і названі прізвища ще не означатимуть, що винних буде покарано, бо Росія їх не видасть. До того ж сусідня держава вже блокувала створення міжнародного трибуналу через Радбез ООН. Хоча в Україні кажуть, що може бути ще одна така спроба, у її ефективність мало віриться. Права вето в Радбезі ООН Кремль не позбувся. Водночас нідерландська сторона цього тижня заявила: через Радбез ООН спроб більше не буде. Натомість альтернативою є Міжнародний кримінальний суд або суд в одній із п’яти країн слідчої групи.
Ще один варіант, який розглядають п’ять країн, – “гібридний трибунал”, створений спільно урядом однієї з постраждалих країн та ООН, але без рішення Радбезу цієї організації. Але знову ж таки – у цьому випадку будуть проблеми з притягненням до відповідальності громадян інших країн, якщо в цьому випадку мова піде про росіян.
Насамкінець треба зауважити, що за будь-якого варіанта всі палки в колеса розслідуванню з боку Росії лише підтвердять причетність до злочину її армії та керівництва. А ще такі перешкоди мали б отримати відповідь у вигляді посилення західних санкцій.
Реакція на звіт
Україна: “Зараз маємо справу з повністю неупередженим і прозорим звітом стосовно того, що сталося. Насправді ми були в курсі зі самого початку, що сталося, також і в політичному сенсі. Але зараз у нас є об’єктивний і прозорий звіт, який підготували кращі експерти і фахівці на підставі виключно ретельного розслідування. Зараз потребуємо, звичайно, звіту за кримінальним розслідуванням, який повинен продемонструвати ланцюг командування і викрити винних злочинців”, – заявив міністр МЗС Павло Клімкін, повідомляє УНІАН.
США: “Висловлюємо нашу підтримку роботі, що проводять країни об’єднаної слідчої групи. Ми підтверджуємо, що США повністю підтримуватимуть усі зусилля щодо притягнення до відповідальності винних. Наша оцінка залишається незмінною – “Боїнг” збила ракета класу “земля – повітря”, яку випустили з території, підконтрольної сепаратистам, на сході України. Потерпілі та їхні близькі залишаться в наших думках і молитвах”, – зазначив речник Ради національної безпеки США Нед Прайс, інформує Радіо Свобода.
ЄС: “У доповіді дійшли висновку, що в “Боїнг-777” потрапила ракета з “Бука”. Інші варіанти виключені. Крім того, у ній визначається площа в 320 квадратних кілометрів у Східній Україні, звідки запустили ракету. Таким чином, це поклало край 15 місяцям спекуляцій, що стосуються катастрофи”, – зазначено в заяві представника ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки Федеріки Могеріні, передає Еспресо.TV.
Росія: “Доповідь Ради безпеки Нідерландів із приводу катастрофи “Боїнга” в Україні – спроба зробити упереджений висновок і виконати політичне замовлення”, – сказав заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков, повідомляє Радіо Свобода.