Нью-Йоркський фронт

Україна прагне стати членом Ради Безпеки ООН і позбавити Росію права вето

фото: АР
Український Президент Петро Порошенко на цих вихідних прибув до Нью-Йорка, щоб взяти участь у ювілейній 70-ій Генасамблеї ООН. Графік нашого гаранта насичений і включає з десяток зустрічей із лідерами різних країн. Завдання дуже складні. Порошенко заявляв, що потрібно реформувати Радбез ООН для позбавлення Росії права вето у ньому. Щодо цього в експертів багато скепсису. Але чи не найважливішим для української делегації є те, щоб тема України, війни у Донбасі, анексії Криму не загубилася серед обговорення сирійської кризи, яка зараз у всіх світових лідерів на вустах. 
Усім зрозуміло, що Росія не просто так почала військову кампанію у Сирії. Понад те, в Кремлі були упевнені, що саме це питання мало стати основ­ним під час двосторонньої зустрічі Володимира Путіна та Барака Обами. Логіка видається простою: Росія допомагає боротися з “Ісламською державою” в обмін на поступки Заходу щодо України та послаблення санкцій.  От тільки у США ще раніше зазначали, що “сирійське питання” не вплине на позицію щодо російської агресії в Україні. 
“Подумайте про анексію Росією Криму. І агресію в східній частині України. В Америки є розуміння глибокої давньої історії між Росією і Україною. Але ми не може­мо стояти осторонь, коли те­риторіальна цілісність краї­ни піддається порушенню і все, що відбувається в такій країні, як Україна, може відбуватися в будь-якій з країн. Ось у чому полягає основа санк­цій, які США і партнери запровадили щодо Росії. Це не прагнення повернутися до холодної війни. В Росії ЗМІ під контролем держави можуть демонструвати ці факти як нову силу Росії… Багато хто у США знову каже, що ось знову спалахнула холодна війна. Але погляньте на результат: народ  України зараз найбільше зацікавлений у тому, щоби приєднатися до Європи, а не до Росії”, – а це вже з учорашнього виступу Барака Обами в ООН, передає “Українська правда”.
Також учора мала відбутися двостороння зустріч Барака Обами і Володимира Путіна, але на момент здачі номера в друк ще не були відомі подробиці. 
Своєю чергою український Президент у інтерв’ю The Associated Press перед зустріччю колег висловив надію на те, що США дадуть стимул Росії виконувати мінські домовленості. 

фото: Прес-служба Президента України
“Це стосується і неможливості проведення фіктивних виборів на окупованій території, ретельного виконання всіх умов угоди, доступу для спостерігачів ОБСЄ до всіх пунктів пропуску, виведення всіх російських солдатів з окупованих територій і закриття кордону”, – заявив Петро Порошенко. Зазначимо, що на полях Генасамблеї ООН він також мав зустрітися з Бараком Обамою. 

Витримати тиск

А перед цим наш гарант уже встиг переговорити з прем’єр-міністром Великобританії Девідом Кемероном, канцлером Німеччини Ангелою Меркель, а також із президентом Франції Франсуа Олландом. Із усіма говорив про Донбас і Крим. Прес-служба Петра Порошенка повідомляє, що світові лідери уже вкотре висловили підтримку Україні та пообіцяли, що “сирійське питання” не розмінюватиметься на українське.
Потрібно дуже уважно розшифровувати всі ці дипломатичні посили. По-суті, основним завданням української делегації на Генасамблеї ООН є не допущення того, аби під час майбутніх перемовин щодо Донбасу Україна опинилася в глухому куті неприпустимих політичних поступок. А зустрічі з представниками “нормандської четвірки” в Нью-Йорку розглядаються як підготовка до перемовин у Парижі 2 жовт­ня. І в цьому контексті дуже цікаво буде спостерігати, чи не зміниться позиція української влади щодо так званого “плану Мореля” (мовиться про окремий специфічний закон для виборів на нині окупованих територіях Донбасу. “Пошта”). В плані є вибори, амністія для бойовиків, але немає згадки про виведення російських військ і контролю за кордоном. 

фото: Прес-служба Президента України
“Є повідомлення, що зу­стріч Путіна з Обамою в ході Генасамблеї ООН була лобійована Меркель. Очевидно, це результат спокусливої для європейського бізнесу ілюзії про те, що у Донбасі нібито затихає війна і що санкції наступного року можна припиняти… Президент Порошенко може стикнутися із серйозним тиском. В цій ситуації вважаю своїм обов’язком сказати тим, що аналізують ситуацію у Верховній Раді України: 1. Мир на Донбасі не можна встановити за рахунок дій дише української сторони мінських угод. Росія має вивести війська і примусити своїх маріонеток скласти зброю. 2. Український парламент не підтримає жодних спроб провести визнання виборів на окупованих територіях. Ні цієї осені, ні наступної весни. Вибори у Донецьку та Луганську можливі лише після відновлення всієї повноти державної влади України на тих територіях”, – написав на своїй сторінці у Facebook голова президентської фракції у парламенті Юрій Луценко.

Форпост безпеки

Сам же Петро Порошенко у США намагається за будь-якої можливості пояснити всім, хто, можливо, забув, що війна у Донбасі ще не завершена і що це не тільки наша проблема.

фото: Reuters
“Після анексії Криму, після агресії на сході України ми живемо в абсолютно іншому світі. Глобальна система безпеки не працює. Рада Безпеки ООН не працює так, як мала б працювати. Українці борються не лише за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність своєї країни. Ми боремося за свободу і демократію в усьому світі… Україні не потрібна летальна зброя, але існує необхідність в забезпеченні засобами радіоелектронної боротьби. Україна зараз – форпост глобальної свободи та безпеки, і ці додаткові інвестиції – це інвестиції у власну свободу та безпеку Європи та всього світу”, – наголосив Петро Порошенко під час 11-ої щорічної зустрічі Глобальної ініціативи Клінтона. А вже у своєму виступі з трибуни ООН  на Самі­ті сталого розвит­ку він зазначив, що кожен день війни на українському Донбасі коштує нам близько 5 мільйонів доларів США. А також те, що в Україні 1,5 мільйона внутрішніх вимушених переселенців. Під час цього виступу російська делегації вийшла із зали… Власне, самі російські ЗМІ про це повідомили, от тільки так і не змогли розібратися: виходив тільки один член їхньої делегації чи тільки один залишився. Але різниці в цьому немає. Російські дипломати продемонстрували, що не сприймають Україну. І світ це побачив!
Також зауважимо, що сьогодні Петро Порошенко ще раз має виступити з трибуни ООН – на цей раз під час загальних дебатів. Дипломатична боротьба триває, і цей виступ буде ще важливішим. 
“Україна активно бореться за підтримку світу. Трансатлантична єдність – це не лише фінансова підтримка України. Це військово-технічна співпраця і санкції проти агресора. Без звільнення Донбасу і Криму ЄС, США, Австралія, Японія санкцій не скасують. Переговори з канцлером Меркель і прем’єром Кемероном довели, що світ чітко розрізняє безпекову ситуацію в Україні і в Сирії. Це дві різні проблеми. Хоча російські солдати є в обох країнах. Де вони з’являться завтра? Американські політики погоджуються: сьогодні Україна чи не єдина держава в Європі, яка не боїться Путіна. Одне із завдань Генасамблеї ООН – створити додаткові важелі тиску на Росію, аби вона виконала взяті на себе зобов’язання в Мінську. Це стосується і виведення окупаційних військ, і відведення озброєння, і звільнення всіх заручників”, – пише на своїй сторінці у Facebook прес-секретар українського Президента Святослав Цеголко.
Посол України у США Валерій Чалий також зазначає, що участь України в Генасамблеї ООН дає можливість сфокусувати увагу всього світу на нашій державі.

Реформувати ООН

Серед основних питань, з якими Петро Порошенко полетів до Нью-Йорка, є членство нашої держави в Раді Безпеки ООН на 2016 – 2017 роки та обмеження права вето постійних членів Радбезу. Йдеться, зокрема, про Росію, яка постійно блокувала всі рішення, пов’язані з війною у Донбасі. А якщо говорити про можливу появу міжнародних миротворців на сході України, то за нинішніх умов Росія спокійно може це питання заблокувати.
“Мовиться не про те, щоби позбавити права вето. Мовиться про те, щоби були накладені певні обмеження щодо застосування права вето у питанні, коли йдеться про масову загибель людей. Фактично право вето зараз означає певну ліцензію на вбивство. Всі постійні члени Ради Безпеки ООН, окрім Росії, погодяться з тим, щоб у таких випадках, як анексія Криму або збиття літака MH-17, право вето не могло застосовуватись”, – пояснив Петро Порошенко.
З його слів, кількість країн, які підтримують такі зміни до статуту ООН, постійно збільшується. Зокрема, Німеччина виступає за, а Франція є співініціатором такого кроку. Нагадаємо, що ще раніше, у середині вересня, представник України при ООН Юрій Сергєєв заявляв, що 73 країни підтримували обмеження права вето у випадках, якщо конфлікти набувають особ­ливої жорстокості. 
Експерти сходяться на тому, що позитивно провести в ООН питання обмеження права вето буде дуже складно. Добровільно Росія від права вето не відмовиться. Одіозний постпред РФ в ООН Віталій Чуркін, як повідомляють ЗМІ, у кулуарах Генасамблеї говорив про те, що це “популістська ідея”, що США і Китай не погодяться. 
Інша річ, що Україна справді має всі шанси стати непостійним членом Радбезу ООН на наступні два роки. Але це питання розглядатиметься у Нью-Йорку тільки через два тижні – 15 жовтня.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4763 / 1.63MB / SQL:{query_count}