Російський суд у Ростовській області цього тижня почав розгляд по суті справи проти українки Надії Савченко, яка є депутатом українського парламенту та членом ПАРЄ. Савченко звинувачують за трьома статтями: вбивство двох і більше осіб, замах на вбивство загальнонебезпечним способом, а також незаконний перетин кордону Росії. Зокрема, йдеться про те, що українка начебто винна у вбивстві двох російських журналістів під Луганськом минулого року.
Захист Савченко вже не раз наводив докази того, що вона вже перебувала у полоні бойовиків, коли журналісти попали під обстріл, також є докази того, що російські спецслужби незаконно доправили її на територію РФ. Зрозуміло, що всі звинувачення проти Савченко надумані, от тільки російську сторону це не надто турбує. Нагадаємо, що за не менш сфабрикованими справами російський суд уже кинув за ґрати двох українців – Олександра Кольченка (на 10 років) та Олега Сенцова (на 20 років). Надії Савченко загрожує ще більший термін – до 25 років. Захисники українки кажуть, що насправді судовий вирок вже написаний, що він буде найжорстокішим, але боротися треба. Міжнародні інстанції повинні й далі тиснути на Росію.
Суд над Савченко офіційно відкритий, але 22 вересня до зали не пустили журналістів. Усі місця там зайняли переважно представники “козачих” організацій. Представників ЗМІ помістили в кімнаті для відеотрансляцій.
Сама Надія Савченко у судовому залі в черговий раз заявила, що всі звинувачення відкидає. “Я знову готова повторити свої свідчення. Мене викрали з території України і силою привезли до Росії. В моєму викраденні задіяні слідчі органи. Я не бачила, де перебували журналісти, я їх не знала, як і не знала тих цивільних. Я ніколи в житті не стріляла по людях без зброї. Націлювачем я ніколи не була. Я – авіація, а не артилерист, це різні речі… Я готова давати свідчення за допомоги детектора брехні. І інших людей я прошу також давати свідчення за допомоги детектора брехні”, – заявила Надія Савченко у суді. Треба сказати, що вона говорила українською (у залі був перекладач).
Тут зазначимо, що прокурори вимагали відсторонити від справи захисників Савченко, але суддям, вочевидь, вистачило розуму хоча б цього не робити. Водночас самі адвокати також подали низку клопотань. Серед них, зокрема, повернення справи у прокуратуру, в успіх чого самі адвокати не вірили. Водночас на своїй сторінці у Facebook один із захисників Савченко Ілля Новіков пояснив стратегію адвокатів: “Нам було важливо, аби імена загиблих сепаратистів прозвучали у прямому ефірі. Десь на Луганщині досі оплакують Олексія Попова, Ігоря Бондаренка, Валерія Богзу та інших. Ці люди, судячи з усього, були бойовиками і загинули в бою, але те, що слідчі та прокурори вивели їх за рамки, щоб вийшла картинка “укри стріляють по мирних жителях” – дуже неправильно. Можливо, їхні рідні почують репортаж із процесу і вийдуть з нами на зв’язок або ж звернуться до СБУ. Це було б доречно. Окрім того, в поєднанні з іншим клопотанням про позбавлення статусу потерпілих шістьох місцевих жителів (ніхто з них не фізично не постраждав, зараз вони біженці в Росії) це створювало процесуальну “вилку”. Згідно з російським законодавством, РФ не має права вести кримінальні справи у разі, якщо “іноземець щось зробив іншому іноземцеві”. Процесуальна “вилка”, що робить весь процес сумнівним, полягає у тому, що один і той самий склад суду прийняв рішення, що взаємно суперечать: вцілілі українці Талалаєви визнані потерпілими від обстрілу, а загиблі українці Богза і Бондаренко ні. Дуже добре. До цього ми їх і підводили”.
Крім того, Ілля Новіков повідомив, що судові засідання відбудуться 29 і 30 вересня, а також 1, 5, 6, 7, 12, 14, 15, 19, 21, 22, 26, 28, 29 жовтня. Важливим буде 29 вересня, коли Савченко даватиме свідчення в суді.
Треба сказати, що українське МЗС висловило протест у зв’язку з початком розгляду по суті справи проти Савченко. Також цього тижня Держдепартамент США назвав справу проти Савченко лицемірною і закликав Росію негайно звільнити українку.