Цього тижня Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг впродовж двох днів перебував у нашій державі. 21 вересня він разом із Президентом Петром Порошенко на Яворівському полігоні встиг відкрити Міжнародні навчання “Україна-2015”, а 22 вересня взяв участь у засіданні РНБО та підписав низку угод з українською владою – Дорожню карту Партнерства у сфері стратегічних комунікацій, Угоду про статус Представництва НАТО в Україні, Декларацію про посилення оборонно-технічного співробітництва.
Тут треба зауважити, що згадані навчання не є військовими – до них залученні рятувальники з 34 країн світу. Але вони він цього не менш важливі. “Я наголошую, що перші навчання НАТО, які проходили в Україні, навчання служб із надзвичайних ситуацій були спрямовані не на війну – вони були спрямовані на мир і на рятування життя людей, на покращення взаємодії та взаємодопомоги в надзвичайних ситуаціях. Думаю, що це надзвичайно символічно”, – заявив Петро Порошенко.
Генсек НАТО в Україні не сказав нічого екстраординарного, та й годі цього було чекати. Однак цей візит справді історичний, на чому наголошують експерти. Насамперед у нинішній ситуації це вже є великим посилом. Посилом того, що НАТО і далі підтримує Україну, і це важливо продемонструвати Кремлю.
“Росія нелегально анексувала Крим, і ми цього ніколи не сприймемо. Росія й далі підтримує проросійських сепаратистів зброєю та військовими на сході України. Це порушення територіальної цілісності та суверенітету України”, – заявив Столтенберг.
Також варто зауважити, що це не тільки перший візит Столтенберга на його посаді в Україну, а що загалом будь-який Генсек НАТО ще ніколи не брав участі в засіданні РНБО України! Та й підписані угоди не слід розглядати як другорядні. Співпраця між Україною та Альянсом посилюється. Це стосується як зміни формату представництва НАТО в Києві, модернізації нашої армії, так і спільної боротьби з російською пропагандою. “НАТО може покластися на Україну, а Україна може покластися на НАТО”, – заявив Генсек Альянсу.
фото: president.gov.ua Багато хто нині може кричати про те, чому НАТО не надає Україні зброї. Але тут є нюанс: Альянс цього й не повинен робити, якщо йдеться про постачання зброї, то це робиться на рівні окремих міждержавних договорів. В НАТО не раз наголошували на тому, що члени Альянсу можуть надавати зброю, можуть підписувати з Україною такі угоди, ніяких заборон немає.
“За 17 місяців ми досягли того, що зараз обмінюємося інформацією з НАТО. Ми є партнерами, що дає нам можливість отримати захисну зброю, не наступальну, а оборонну. Таку як безпілотні літальні апарати, електронне оснащення”, – сказав своєю чергою Петро Порошенко.
І тут треба звернути увагу на те, що Україні для підвищення обороноздатності важливі західні технології. “Символічний візит очільника НАТО – важлива, знакова підтримка, і участь в засіданні Ради національної безпеки та оборони є знаком того, що Альянс готовий до нового рівня військово-технічного співробітництва. Це означає для України можливість і необхідність отримання технологій західних оборонних компаній, враховуючи те, що наш оборонно-промисловий комплекс абсолютно не схожий на комплекси всіх країн, які приєдналися до НАТО. Нам необхідно не так купувати зброю або просити якусь зброю, як її створювати на наших оборонних потужностях. І Альянс нині готовий до офсетних схем, що означає передусім інвестиції в певні оборонні потужності і готовність до передачі технологій. Тобто не рибку, а вудку нам НАТО може дати”, – пояснює військовий експерт Валентин Бадрак, передає Радіо Свобода.
І саме перейняття технологій, модернізація армії та й загалом реформування країни допоможе нам стати членом НАТО. Цього тижня Президент Порошенко заявив, що нині Україна і НАТО близькі як ніколи, не забувши повторити мантру про те, що до повноцінного членства ще насправді далеко. А ще знову пообіцяв, що в майбутньому питання вступу до безпекового Альянсу вирішуватиметься на референдумі.
Насамкінець треба зазначити, що російські бойовики з так званої “ДНР” вже пригрозили Україні війною, якщо вона зближуватиметься з НАТО. Але виникає питання: а що ці бойовики разом із армією РФ робили останні півтора року? Хіба не воювали?.. Тому такі заяви можна сприймати як ще одне виправдання недотримання кремлівськими маріонетками мінських угод у майбутньому.