Блокований Крим

Українських продуктів на окупованому Росією півострові відтепер не буде – активісти зупиняють фури на кордоні

фото: АР, Reuters, ТАСС, facebook.com/ayder.muzhdabaev
Триває вже третій день громадянської блокади Криму. Як і обіцяли  представники Меджлісу кримськотатарського народу, акція розпочалася 20 вересня близько полудня. Вона мирна і передбачає блокування  проїзду фур з продуктами із материкової України на окупований Росією півострів. Заблоковані три головні дороги на пунктах пропуску “Чонгар”, “Чаплина” і “Каланчак”.  Рух легкового транспорту ніхто не зупиняє. Зазначимо, що 20 вересня попереджувальний пікет відбувся у Миколаєві. Там активісти не перекривали доріг, але плакатами застерігали водіїв про те, що їхати в Крим нема сенсу.

Вчора українські прикордонники повідомляли, що на адміністративному кордоні з боку Херсонської області – до 200(!) вантажівок. Також була інформація, що деякі з них уже почали повертатись. Очевидно, зрозумівши усю серйозність намірів організаторів та учасників громадянської акції, повернутись змушені будуть усі фури. Своєю чергою Громадське.ТБ передає слова водіїв зупинених фур, які сподіваються проїхати в Крим вже 24 вересня. Начебто саме до цієї дати в організаторів є дозвіл на проведення акції. Тут нагадаємо, що блокаду оголошували як безстрокову акцію… 
“Пошта” вже не раз писала про підготовку громадянської блокади та вимоги Меджлісу. До окупаційної влади Криму, вони, зокрема, такі: 
– звільнення політичних в’язнів (заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза, активістів Алі Асанова, Мустафи Джегерменджи, а також Надії Савченко, Олега Сенцова і Олександра Кольченка); 
– припинення незаконного перешкоджання діяльності кримськотатарських та українських ЗМІ в Криму; 
– доступ до півострова іноземних журналістів і правозахисників; 
– припинення кримінальних проваджень та адміністративних переслідувань кримських татар та інших громадян України; 
– зняття заборони на в’їзд до Криму лідерам кримськотатарського народу (Мустафі Джемілєву, Рефату Чубарову, а також активістам національного руху Ісмету Юкселю та Сінаверу Кадирову).

До самої акції могли і можуть долучатись усі охочі. Зрештою, так і сталося: ще в перший день блокади разом із кримськотатарськими активістами дороги до Криму перекрили представники “Правого сектору”. ЗМІ також повідомляли, що в акції беруть участь представники батальйону “Січ”. Патрулювання проводили й бійці батальйону “Донбас”. Учасників акції охороняє міліція та бійці батальйону “Херсон”. 
Влада до цього часу, незважаючи на неодноразові обіцянки, так і не представила громадськості чіткого плану повернення Криму
 “Майже 100 правоохоронців уже висунулися на територію Генічеського району… Батальйон “Херсон” також зайняв свої позиції… Ми підготували наметове містечко спільно з Нацгвардією, МНС – питну воду та санвузли для того, аби створити всі умови для нормального проведення мирної акції. Це дасть нам можливість контролю прибуваючих і мінімізує можливість терактів, які можуть бути влаштовані противником для дестабілізації ситуації в нашій країні”, – заявив у ефірі Каналу “112” заступник начальника ГУ МВС у Херсонській області Ілля Кива. І уже встиг на своїй сторінці у Facebook висловити надію на те, що громадянська блокада допоможе побороти корупцію на митниці.

Вплив на усіх

Окрім голови Меджлісу Рефата Чубарова та лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, які є народними депутатами, учасниками блокади стали й інші українські парламентарі від різних політсил. Про це можна говорити як про вияв громадянської позиції, так і про простий піар на цій акції. Останнє спадає на думку в контексті наближення місцевих виборів в Україні. 
Але так чи інакше нинішня блокада – це крок, про необхідність якого в Україні говорять уже півтора року (від завершення Росією анексії українського півострова). Влада до цього часу, незважаючи на неодноразові обіцянки, так і не представила громадськості чіткого плану повернення Криму. Тут можна сперечатися про те, чи реально повернути півострів, про терміни цього процесу, але напевно ніхто не сперечатиметься, що стратегія повинна бути. 

“Економічна блокада Криму активістами – це ляпас державі Україна. Ляпас, тому що саме держава повинна була зробити це навесні 2014 року. Але Київ чомусь і досі вперто не розуміє, чому війна та окупація повинні заважати бізнесу. У жителів АРК є право вибору: або виступати за Україну, або чекати, поки їх нагодують такі улюблені деякими на півострові “зелені чоловічки”. Господа кримчани, вам подобаються “ввічливі люди”? Нема проблем, їжте “ввічливість”, – пише на своїй сторінці у Facebook нардеп від “Народного фронту”, координатор групи “Інформаційний опір” Дмитро Тимчук.
Блокаду необхідно організовувати в повному обсязі, включаючи відключення від води та електроенергії. Це необхідно зробити для того, аби місцеві жителі побачили, як обманюють їх окупанти, які постійно твердять, що Крим абсолютно не потребує допомоги України
 Чи допоможе повернути Крим продовольча блокада? Нагадаємо, що окупований півострів, за неофіційною інформацією, і далі на понад 80% є залежним від українських продуктів. І такою лиш акцією, звичайно, не обійтись, однак принаймні з чогось починати треба… 

“Російській владі дуже недоречна громадянська блокада Криму. Кремлівське “око Мордору” зараз цілком зосереджене на Сирії. І тут така халепа – доводиться мати справу з несподіваною продовольчою блокадою. Причому й претензії висувати нема кому – це ж не влада України блокує Крим, а якісь громадські активісти та кримські татари… Я далекий від думки, що блокування Криму змінить авторитарну природу російської влади, але новий простір для поступок Україні з’явиться – це буде легше, аніж постачати продовольство літаками, переповненою переправою чи транспортними шляхами… Блокада матиме вплив і на українську владу, насамперед на парламентарів, які пропонуватимуть законодавчі ініціативи, що змінюватимуть режим пересування товарів між материковою Україною та Кримом. Адже формально цей рух досі відбувався у рамках навіть українських законів. І, нарешті, блокада ще раз нагадає світові, що Крим – це Україна. Світ не повинен цього забувати. Скільки б геополітичної мороки кому це не коштувало”, – написав  у Facebook політолог Сергій Таран.

Що далі?

А тепер, власне, про серйозність намірів організаторів блокади. Голова Меджлісу Рефат Чубаров заявляв, що акція матиме кілька етапів. Нині це блокування фур із продуктами, а потім б мало бути припинення постачання української електроенергії на окупований півострів. Загалом же всі подробиці майбутніх дій ініціатори акції поки що не розкривають, наголошуючи, що все залежатиме від багатьох чинників. Тож розуміємо, що одним із найголовніших з них буде позиція української влади.
“Якщо блокада буде справжньою та постійною, то вже через місяць кожен житель Криму відчує її наслідки – стрімке підвищення цін і дефіцит. Блокаду необхідно організовувати в повному обсязі, включаючи відключення від води та електроенергії. Це необхідно зробити для того, аби місцеві жителі побачили, як обманюють їх окупанти, які постійно твердять, що Крим абсолютно не потребує допомоги України. Також повна блокада може викликати серйозні хвилювання на півострові, що підвищить шанси Києва повернути його під свій контроль”, – сказав голова Комітету економістів України Андрій Новак у ефірі Каналу “24”.

Рефат Чубаров і Мустафа Джемілєв є представниками президентської фракції в парламенті. Останній є й уповноваженим Президента України у справах кримськотатарського народу. Очевидно, питання громадянської блокади з Порошенком обговорювались не раз. Минулого тижня з’явилася інформація, що Джемілєв і Порошенко мають зустрітися напередодні початку акції. Сам Джемілєв ще раніше заявляв, що акцію підтримують як Президент, так і прем’єр. Щоправда, самі високопосадовці цю тему тривалий час воліли обходити у своїх коментарях чи заявах.  І це дуже дивно з огляну на резонанс теми блокади.
Повна блокада може викликати серйозні хвилювання на півострові, що підвищить шанси Києва повернути його під свій контроль
Тут зазначимо, що на вихідних Президент Петро Порошенко у інтерв’ю українським каналам говорив про права кримських татар. “Питання захисту прав кримськотатарського народу, питання утиску представників кримськотатарського народу в Криму – це питання буде винесено мною наступного тижня під час засідання Генеральної асамблеї ООН в Нью-Йорку. Моя позиція абсолютно проста: Україна, українська влада і я, як Президент, робитимемо все можливе для того, щоб повернути Крим. Ми ніколи не визнаємо аншлюс, збройну анексію Криму. Ми ніколи не визнаємо волевиявлення, яке проходить під дулами солдатів-окупантів, і завжди боротимемося за захист прав кримськотатарського народу усіма доступними засобами ”, – заявив гарант. І розповів, що серед членів української делегації буде й Мустафа Джемілєв.
І лише вчора Петро Порошенко прокоментував блокаду Криму. “Блокада є акцією громадських активістів кримськотатарського народу, а державні служби – українські прикордонники і МВС – отримали наказ забезпечувати правопорядок і відсутність провокацій при проведенні акції”, – заявив Порошенко, перебуваючи у Львові.

Тут зазначимо, що деякі нардепи також виступають за те, аби влада була осторонь блокади. “Невтручання влади – це найкраще, що вона може зробити. Є громадська ініціатива, яка такою і має залишатись”, – заявив у ефірі Еспресо. TV нардеп від “БПП” Вадим Денисенко.
Але, знову ж таки, питання: обмежувати акцію лише блокуванням фур чи все-таки добиватись відключення електропостачання Криму, а на законодавчому рівні – перегляду торговельних відносин з окупованим півостровом? Адже представники Меджлісу вимагають не лише припинити годувати окупантів, але й припинити “торгівлю на крові”. Ухвалений минулого року закон про “вільну економічну зону Крим” дозволяє нашим бізнесменам безперешкодно торгувати з окупованим півостровом і при цьому не платити податків в Україні. Більшість українських компаній так і не пішли з Криму після окупації. Така безмежна торгівля дозволила процвітати контрабанді. Адже відомо, що більшість товарів завозили Крим лише транзитом, щоб далі переправляти їх до Росії. 

“Громадянська блокада буде кроком, спрямованим на те, щоб державні люди задумалися над цим, швидше розробили закони про скасування так званої “вільної економічної зони” в Криму і над створенням ВЕЗ на вільній території в Херсонській області”, – це вже слова Мустафи Джемілєва, які передає прес-служба “БПП”.
Тож тепер треба чекати і спостерігати, чи таки задумається наша влада. Але ми повинні розуміти, що тиск зацікавлених у торгівлі з Кримом українських олігархів може бути дуже жорстким. 
Бізнесовий сектор зараз кричатиме про втрати. У ЗМІ вже з’являються критичні випади проти блокади окупованого півострова.

Реакція окупантів

На самому окупованому півострові кремлівська маріонетка, так званий глава Криму Сергій Аксьонов, не перестає повторювати, що продовольча блокада йому не страшна, що російських продуктів повинно вистачити. При цьому не забуває закликати організаторів акції одуматись і пообіцяти кримцям  пильнувати, щоб за відсутності українських товарів ціни на півострові різко не підвищувалися. 

А ще в неділю, у день початку блокади, на півострові відбувся театралізований протест проти блокади під стінами будинку Мустафи Джемілєва. В цій “постановці” взяло участь лише кілька людей. А для чого це було зроблено, незрозуміло. Ворота будинку Джемілєва розмалювали написами “Геть із Криму!”, але ж сама російська влада не пускає лідера кримськотатарського народу на півострів… 
“Як мене повідомили, там зібралося 25-30 осіб, серед них 5-6 кримських татар. Деякі повністю залежні від влади або від якихось там корупційних структур. Ну, кидали там якісь камені. Направляла їх поліція, але коли в селищі почали збиратися кримські татари біля будинків, вони розбіглися”, – змалював ситуацію сам Джемілєв.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4867 / 1.67MB / SQL:{query_count}