Зацікавлення у ЄС викликала тільки газотранспортна система України
Україна вкотре просить Європу скасувати візи для українців. Про це заявила прес-служба Міністерства закордонних справ. Однак відкривати двері для мільйонів соціально незахищених наших громадян у старому світі поки що не мають наміру.
Під час засідання Україна-Трійка ЄС у Празі, представники Євросоюзу чітко заявили, що зближення між Україною та ЄС залежать від того, як Україна буде проводити реформи і боротися з корупцією.
Утім, навчені гірким досвідом січневої газової війни європейці виявили бажання і готовність сприяти модернізації української газотранспортної системи.
Міністр закордонних справ Чехії, який нині головує в ЄС, Карл Шварценберґ наголосив, що у взаємних відносинах дуже важливо уникати криз, подібних до останньої газової, коли через суперечки Росії й України громадяни держав ЄС стають їхніми "заручниками". Шварценберґ також закликав до прозорості у газових відносинах. "Для нас важливо, щоб між українськими та російськими суб'єктами господарювання було укладено газову угоду за зразком контрактів, які з Росією мають держави ЄС. Лише таким чином можна домогтися необхідної прозорості та передбачуваності у наших відносинах", - заявив він.
ЄС буде допомагати модернізувати українську газотранспортну систему. На це треба 2,5 мільярда євро, підрахували у Європейській Комісії. Конференція потенційних інвесторів має відбутися у Брюсселі 23 березня. У Європейській Комісії наразі не знають, яким може бути внесок європейських установ у ремонт української труби.
Що ж до угоди про асоційоване членство України у ЄС, то й тут нічого втішного. Комісар ЄС у справах зовнішніх відносин Беніта Ферреро-Вальднер говорила про таку угоду як про можливість, а не як про доконаний факт. ЄС, як і раніше, закликає Україну виконувати "домашнє завдання".
"Перед Україною постали великі виклики. З одного боку, це фінансова та економічна криза. Але водночас я вважаю, що великим викликом залишається подальше просування реформ. Це стосується правових реформ і боротьби з корупцією. Ми, звичайно, визнаємо європейські прагнення України, але для неї дуже важливо не лише схвалювати закони, але також їх втілювати", - заявила єврокомісар.
Українські дипломати прагнуть отримати безвізовий режим із ЄС вже у 2012 році. Однак у четвер представники ЄС наголосили, що у європейських держав є різні підходи, тому безвізовий режим з Україною - питання на середню або навіть на далеку перспективу.
Відтак вступ України до ЄС досі має політичний підтекст, який і визначає долю цього питання.