Цього тижня 239 українських нардепів проголосували за закон, який уточнює дату окупації Криму, – 20 лютого 2014 року.
“Законом України про створення вільної економічної зони “Крим” визначено, що датою початку тимчасової окупації Криму та міста Севастополь є дата прийняття резолюції ООН, тобто 27 березня 2014 року. А в окремих випадках названо 27 квітня 2014 року. Це створює правову невизначеність та є політично невірним. Хибне визначення дати початку тимчасової окупації має для нас негативні наслідки. Фактичне захоплення Верховної Ради Автономної республіки Крим відбулось 26 лютого, а порушення збройними силами Росії порядку перетину кордону – 20 лютого. Тому пропоную підтримати дату 20 лютого 2014 року”, – заявив міністр закордонних справ Павло Клімкін, який представляв законопроект у парламенті.
В пояснювальній записці до документа йдеться про те, що хибне визначення дати тимчасової окупації могло мати негативні наслідки для України, зокрема, для захисту майнових та немайнових інтересів держави та громадян під час розгляду справ проти Росії у міжнародних судах. Закон втратить чинність з моменту повернення тимчасово окупованої території під загальну юрисдикцію України за умови попереднього і повного відшкодування збитків, завданих унаслідок окупації, зокрема моральних збитків примусово переміщеним особам. Скасувати закон може й Верховна Рада, але для цього, вочевидь, у майбутньому також мали б бути якісь об’єктивні чинники.
Парламентарі намагаються вирішувати політико-юридичні нюанси, але загалом чіткої стратегії повернення Криму наша влада досі не представила. Як не дивно, станом на вчорашній день попри заяви окремих нардепів досі не було офіційних коментарів українських Президента чи прем’єра щодо ініціативи Меджлісу кримськотатарського народу щодо громадянської блокади півострова.
Про саму акцію “Пошта” докладно розповіла в попередньому числі у матеріалі “Півострів несвободи”. Кримськотатарські лідери вимагають від окупаційної влади Криму звільнення політв’язнів та дотримання прав і свобод людей на півострові. Від української влади вимагається припинити годувати окупантів та зупинити контрабандні схеми, пов’язані із законом про вільну економічну зону “Крим”.
“20 вересня о 12.00 всі три дороги, які ведуть до Криму, будуть перекриті. В той же час переміщення людей та легкових автомобілів залишиться безперешкодним… Хочу окремо зауважити, що наша акція буде тривалою. Виходимо з того, що у Верховній Раді має бути розглянутий законопроект народних депутатів, спрямований на врегулювання питань взаємодії материкової України та окупованого Криму”, – заявив з трибуни ВРУ нардеп від “БПП”, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. І уже вкотре закликав усі охочих долучитися до акції кримських татар. Але щодо цього можуть виникнути певні проблеми: свою участь в блокаді вже анонсував “Правий сектор”, що може бути використане окремими політиками та зацікавленими в торгівлі з Кримом “бізнесменами” для дискредитації акції кримських татар. Крім того, це може допомогти Кремлю в його пропаганді.