Незважаючи на уроки минулого, закінчення Євромайдану та нову владу, за цей рік у нашій державі зафіксовані аж 224 випадки порушень прав журналістів. 36 із них – напади та побиття. Найчастіше на представників ЗМІ незаконно намагаються тиснути учасники ДТП, інколи судді, депутати, міліціонери.
“Порівняно з 2014 роком за вісім місяців цього року в нас у чотири рази зменшилася кількість порушень. Здавалося б, ситуація покращилася, але насправді вона була поганою і критичною минулого року. І якщо брати цю цифру – 224 порушення, то виходить, майже щодня в Україні перешкоджають, б’ють або погрожують якомусь журналістові чи представникові ЗМІ”, – каже експерт Інституту масової інформації Ірина Чулівська, повідомляє Радіо Свобода.
Але серед усіх цих випадків побиття або залякування представників мас-медіа до суду дійшли лише три справи. Зареєстровані ж 54.
Нагадаємо, що вчора, 16 вересня, минуло 15 років від часу зникнення журналіста Георгія Гонгадзе. Акції солідарності “Озбройтеся правдою!” для вшанування його пам’яті, а також інших загиблих і зниклих журналістів пройшли в різних містах України. Загалом за 24 роки незалежності в нашій країні через виконання своїх професійних обов’язків загинуло 64 журналісти.
“Ми, українські журналісти та представники медіа-організацій, у день 15-ої річниці зникнення Георгія Гонгадзе звертаємося до Президента України, прем’єр-міністра, міністра внутрішніх справ, Генпрокурора з вимогою розслідувати напади та зупинити агресію щодо журналістів. Ми також закликаємо зробити все необхідне, щоби встановити замовників убивства Гонгадзе, щоб усіх винних, причетних до цього злочину, було нарешті покарано, в тому числі й правоохоронців, які всіляко заважали проведенню розслідування. Жодні ритуали з покладанням квітів не замінять ефективних і ретельних розслідувань… Ми публічно звертаємося до влади із закликом вжити рішучих заходів для подолання безкарності і надаємо перелік випадків, які потребують негайного розслідування. Ми також вимагаємо створити окрему робочу групу за участі вищого керівництва силових структур, яка буде працювати над розслідуваннями нападів на журналістів та ЗМІ”, – йдеться у зверненні, яке підписали Інститут масової інформації, ГО “Телекритика”, ГО “Центр UA”, Незалежна медіа-профспілка та Національна спілка журналістів України.
Розслідування злочинів
Учора в Адміністрації Президента вже відбулася зустріч представників медійних громадських організацій із владою. Домовились про те, що робочу групу буде створено впродовж тижня. До неї ввійдуть журналісти, представники АП і силовики. Як інформує “Телекритика”, звіт про розслідування цьогорічних справ оприлюднять 23 листопада, у Міжнародний день безкарності злочинів, вчинених проти преси.
Небезпечний Донбас
Не дивно, що нині найризикованішими місцями для роботи українських журналістів є окуповані Крим і частина Донбасу. Зокрема, в 2015-ому на окупованій території двох наших східних областей було зафіксовано 22 випадки порушення прав українських журналістів. Здавалося б, цифра невелика, але вона має логічне пояснення: там українських журналістів майже немає, бо вільно працювати неможливо. Водночас медіа-організації нагадують, що торік у полоні російських бойовиків побували 79 журналістів, семеро загинули. Вже дев’ять місяців у полоні “ЛНР” перебуває луганська журналістка Марія Варфоломєєва. Також повідомляється, що цього року один журналіст загинув – фотокор Сергій Ніколаєв, який потрапив під мінометний обстріл 28 лютого в Пісках, поблизу Донецького аеропорту.